Corel se zbavuje konkurence, překvapivě kupuje videostřižny Pinnacle a Avid

0

Corel je opět v nákupní náladě. Od společnosti Avid kupuje video editory pro spotřebitele, konkrétně Pinnacle Studio HD a Avid Studio. Sám už přitom nabízí vlastní aplikaci VideoStudio, kterou Corel v roce 2006 koupil od InterVidea za 196 milionů dolarů. Aby to nebyl tak jednoduché, střižnu VideoStudio koupilo InterVideo rok předtím, když za společnosti Ulead Systems zaplatilo 68 milionů.

Do náručí Corelu tak za nezvěřejněnou částku zamíří celý balík Pinnacle Studio, Avid Studio pro PC a iPad a hardwarové produkty Dazzle (převodníky videa). Corel získá i šikovné vývojáře. A také zostří boj s hlavní konkurencí – Adobe.

Oživeno: Mluví se o částce 17 milionů dolarů. Vzhledem k tomu, že v roce 2005 zaplatil Avid za Pinnacle Systems asi 462 milionů, jednalo se o zoufalý čin. Avid je navíc v krizi a potřebuje se zbavit asi pětiny zaměstnanců.

 

Zakoupený software plánuje Corel dále prodávat koncovým zákazníkům i partnerům, takže se v jeho katalogu objeví hned tři podobné aplikace. Je otázkou, zdali to tak zůstane i do budoucna. Značky Avid a Pinnacle jsou sice ve světě domácího videa velké, ale aby se pod jednou střechou tříštily vývojářské síly do tří navzájem konkurenčních aplikací, je nestandardní.

Když už mluvíme o nákupní náladě, samotný Corel začínal především s vektorovou (CorelDRAW) a bitmapovou grafikou (Photo-Paint). Postupně firma přišla s dalšími nástroji pro grafiku a kancelář. A začala nakupovat. V roce 2004 to byl bitmapový editor Paint Shop Pro od Jasc Softwaru. Od Novellu zakoupil textový editor WordPerfect, který pak Corel sloučil ještě s aplikací Quattro Pro od Borlandu. V roce 2006 koupil WinZip a spolu s InterVideem mu kromě střižny VideoStudio patří i přehrávače WinDVD nebo nástroje pro authoring videa, vypalování apod. Všechny obchody v kostce najdete na Wikipedii.

Zdroj: Corel

Ohodnoťte tento článek!