Corning nabízí optické kabely USB 3.0. Mohou být desetkrát delší než měděné

0

Daní za vysokou rychlost rozhraní USB 3.0 ve srovnání s předchozí generací je, že kvůli požadované kvalitě signálu je délka kabelu docela omezená. Praktické maximum představují zhruba tři metry. To je ale jen tehdy, pokud je použita klasická kabeláž s měděnými vodiči. Firma Corning, kterou asi znáte jako výrobce skel odolných proti poškrábání, vyřešila tento problém nasazením optických vláken, která také vyrábí. Kabely USB 3.0, které začala prodávat, jsou tím pádem poněkud nestandardní, mohou ale být až 30 metrů dlouhé.

Protože kabel musí fungovat s klasickými elektrickými konektory, má na obou koncích aktivní prvky, které signál převedou na světlo (lépe řečeno asi laserový paprsek, dle manuálu je kabel laserovým zařízením 1. třídy). Převaděče jsou ukryté přímo v prodloužených konektorech a nevyžadují žádné napájení, takže kabel by měl fungovat zcela transparentně, a to podle výrobce s drtivou většinou zařízení standardu USB 2.0 a USB 3.0. Přenosová rychlost dosahuje plných 5 Gb/s, otázka je, jak to bude s dvojnásobně rychlým USB 3.1. Na to asi ještě tyto kabely připravené nejsou.

Optické kabely USB 3.0 od firmy Corning
Optické kabely USB 3.0 od firmy Corning

Optické kabely USB 3.0 od firmy Corning Optické kabely USB 3.0 od firmy Corning Optické kabely USB 3.0 od firmy Corning

Corning kabely vyrábí z optických vláken ClearCurve VSDN, které jsou údajně o 50 % tenčí a o 80 % lehčí než srovnatelné měděné dráty, takže výsledný kabel má být uživatelsky příjemnější a také odolnější proti kroucení, ohýbání a další potenciálně škodlivé manipulaci. Na webu výrobce upozorňuje, že tyto kabely nejsou určeny k nabíjení zařízení, dodávat určité množství proudu připojené periférii ale umí – údajně lze uživit hardware až do příkonu 2,25 W. To nejspíš znamená, že vedle optických žil jsou v kabelu i kovové vodiče pro zásobování elektřinou.

Kabel se zatím prodává v délce 10 metrů – 15m a 30m verze má přijít na pulty o něco později. Dle Corningu jsou vždy opatřeny konektory typu A (tedy klasický velký). Na jedné straně v normální podobě, na straně druhé ve formě portu (typ A samice), takže kabel funguje vlastně jako prodlužovačka. Na fotografiích má ale Corning i kabely s koncovkou Micro-B, jakou obvykle najdete na externích discích, takže nabídka snad (časem?) bude širší. Cena je pochopitelně o dost vyšší, než u standardní kabeláže – za 10m šňůru zaplatíte 110 USD.

 

Možná vám vrtá hlavou, k čemu je desetimetrový kabel USB dobrý. Jedno uplatnění nabízí tisková zpráva výrobce: dlouhé kabely například umožňují uzavřít vrčící pevné disky do vedlejší místnosti. Nebo obráceně – můžete tam zavřít celé PC, ale stále si pomocí dlouhého prodlužováku dopřát možnost připojit s plnou rychlostí nějaké úložiště nebo flashdisk.

Zdroj: Corning (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!
💉💉💉💉 Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost * * * Rusko, иди на хуй