Corsair Carbide – levné a přitom kvalitní skříně?

0

Mnoho lidí v dnešní době hledá skříně, které nejsou moc drahé, ale přitom kvalitní. Takovým typickým příkladem budiž Fractal Design Define R3, která je v současné době velmi žádaným zbožím a často bývá vyprodaná. Ačkoliv byl Corsair dosud výrobce jen dražších luxusnějších skříní (Obsidian 800D/700D/650D, Graphite 600T), rozhodl se učinit změnu. Tou je nová série počítačových skříní Carbide, do které spadají modely 400R a 500R.

Corsair Obsidian 800D

Jak je u Corsairu zvykem, nejedná se o žádné plastové přeplácanosti ve stylu „spešl“ tuningové skříně, které si kupují převážně mladiství kvůli jejich cool vzhledu. Série Carbide má za příjemnou cenu nabídnout kvalitu provedení a návrhu a také decentní design. Kvalitu z fotek bohužel nerozeznáme, každopádně je nutno uznat, že modely 400R a 500R vypadají pěkně a jejich vnitřní uspořádání je promyšlené.

Corsair Carbide 400R

Nejprve se zaměříme na levnější model – Carbide 400R. Jedná se o klasický middletower se zdrojem umístěným na dně. Když už mluvíme o zdroji, jeho perforace je vybavena prachovým filtrem, což dnes považuji již za samozřejmost, jelikož zdroj umístěný těsně nad kobercem z něj vysává všechen možný prach a nepořádek (psí chlupy, vlasy,…).

Corsair Carbide 400R

Corsair Carbide 400R

K dispozici je celkově osm pozic pro ventilátory o velikosti 120 mm, z toho do šesti je možno osadit i ventilátory o velikosti 140 mm. Tři pozice jsou již osazeny od výroby. Dvě přední zabírají dva 120mm ventilátory s bílým podsvícením a jednu zadní obyčejný černý 120mm ventilátor. Pro 5,25″ zařízení jsou připraveny čtyři externí pozice s bezšroubkovým uchycením a pro 3,5″ a 2,5″ zařízení celkem šest interních pozic (2,5″ zařízení, kterými jsou třeba SSD disky, se montují na stejný rámeček jako 3,5″ zařízení).

Corsair Carbide 400R

Corsair Carbide 400R

Jak můžete vidět při pohledu na vnitřek skříně, s uklizením kabelů nebude rozhodně žádný problém, jelikož je přítomna spousta děr pro vedení kabelů. Můžete tak mít interiér jako ze škatulky i se zdroji, které nemají modulární kabeláž. V případě tří dvouslotových grafických karet, kdy jedna bude i v posledním rozšiřujícím slotu na základní desce, je zde přichystáno osm pozic – ani s poslední dvouslotovou kartou nebude problém.

Corsair Carbide 400R

V plechu pro základní desku je pod paticí velký otvor, který vám umožní montáž chladiče s backplate i bez vytáhnutí základní desky. Obě bočnice se dají odšroubovat rukou, jelikož jsou na to použity „ruční šrouby“ (promiňte mi ten výraz, ale dosud jsme nepřišli na to, jak „thumb screw“ smysluplně přeložit). Při pohledu na zadní stěnu ještě objevíme čtyři gumové průchodky pro hadice vodního chlazení.

Corsair Carbide 400R

Nakonec se ještě něco řekněme o předním panelu. Zde je o jedno tlačítko více, než by každý čekal. Jedná se o tlačítko pro vypnutí podsvícení předních ventilátorů, což výrobce chválí, jelikož ne každému se líbí svítící větráčky. Dále ještě můžeme vidět tlačítka start a reset, dva porty USB 3.0, dva konektory (jack) výstupu zvukového kodeku a konektor FireWire.

Corsair Carbide 500R

Model Carbide 500R se od 400R příliš neliší. Asi největší změnou je rozdílná barevná kombinace, která je v případě 500R černo-bílá. Počet pozic pro ventilátory, 3,5″ a 5,25″ zařízení i vnitřní uspořádaní je stejné. Bílo-černá kráska bude zřejmě lepší pro delší grafické karty, jelikož má zřejmě odmontovatelný koš pro tři 3,5″ a 2,5″ zařízení.

Corsair Carbide 500R

Perforace na levé bočnici je podobná, avšak již z výroby je osazen velký 200mm ventilátor, zřejmě také s bílým podsvícením jako přední dva. Oproti 400R je na předním panelu ještě regulace ventilátorů pomocí jednoduchého posuvníku. Nad panelem můžete vidět i malou plastovou přihrádku, která vypadá, že má funkci pouze odkládací.

Corsair Carbide 500R

Corsair Carbide 500R

Bohužel se o skříni Corsair Carbide 500R moc zpráv neobjevilo a detailních fotek je také velmi málo. Osobně musím ale říct, že se mi její vzhled a barevná kombinaci velmi líbí. Pokud se nám podaří sehnat alespoň jeden ze dvou výše uvedených modelů, přineseme vám jeho recenzi. Před koncem novinky se ještě podívejte na video serveru Hexus, který se na tyto skříně vyptával člověka přímo z Corsairu.

Na začátku jsem lákal, že je série Carbide zaměřena především na lidi, kteří nemají na to, aby kupovali skříně za několik tisíc. Na první pohled kvalitní skříně stojí $120 (Carbide 400R) a $156 (Carbide 500R) včetně daně. To je v přepočtu na naši měnu přibližně 2100 Kč a 2700 Kč. Cena prvního modelu je tedy velmi blízko skříni Fractal Design Define R3. Mohlo by se jednat o zajímavou konkurenci, co myslíte?

Zdroj: Corsair, ComputerBase, YouTube 

Ohodnoťte tento článek!