Corsair H50 vs. Megahalems a Xigmatek Thor’s Hammer

0

Testy chladičů nebyly na ExtraHardware zrovna těmi nejčastějšími články a uznáváme, že problémem těchto testů byla špatná vzájemná porovnatelnost. Nyní se podařilo obstarat stabilní testovací sestavu a vytvořili jsme novou metodiku, která by měla být snad rozumným kompromisem mezi superpřesným vědeckým testováním a praktickými testy. Rozhodli jsme se také připravit pro vás porovnání většího množství chladičů. První část, kterou právě čtete, je pomyslným odrazovým můstkem pro další měření.

Pro test číslo jedna bylo vybráno kvarteto chladičů, z nichž jeden používá pro odvod tepla od procesoru kapalinu. V prvním díle testů se utká Corsair H50, Xigmatek Thor’s Hammer, Prolimatech Megahalems a Nexus FLC-3000. Sekundovat jim bude jako reference boxovaný chladič z krabičky Intel Core 2 Quad Q6600.

Momentálně je na měření více než deset dalších chladičů a další kousky jsou již předběžně vybrány. Ale nyní již k vlastním testům.

Přečtěte si také:

Corsair H50

Na topole nad jezerem, seděl vodník pod večerem: „Sviť, měsíčku, sviť, ať mi šije niť.“ Tolik přiblížení technologie tohoto výrobku. Corsair je velmi všestranným výrobcem a do jeho záběru patří nedílně i chladiče. Tento dokonce jako médium pro odvod tepla od CPU používá kapalinu.

 Dle specifikací by mělo jít o „pecku“:

 • Předem naplněný uzavřený systém pro snadnou instalaci
 • Měděná základna pro maximální chladící účinek
 • Celý systém je utěsněn kvůli zlepšení odolnosti proti úniku kapaliny a bezúdržbový provoz
 • Velký 120mm radiátor s tichým a účinným ventilátorem

Balení

Chladič k vám dorazí v kartonové krabici obalené v průhledné folii. Design je umírněný a vše potřebné se z něj dozvíte. Po otevření na vás čeká varování, neměli byste chladič vracet do obchodu. Zajímalo by mě, co k tomuto kroku výrobce vedlo. Podíváme-li se na balení z pohledu ochrany výrobku, tak není co vytknout, citlivé komponenty sedí v plastových výliscích a radiátor je navíc chráněn vrstvou pěny a kartonu.

Příslušenství

Příslušenství není nijak bohaté, avšak zcela dostačující. Spony a backplate jsou přítomny pro všechny současné patice, jen škoda, že backplate je plastový. V igelitových pytlíčcích se nacházejí šroubky a ostatní drobné příslušenství, včetně dvou pruhů gumy se samolepící vrstvou pro bezpečné posazení chladiče na základní desku.

Teplovodivá pasta v balení není, je to dáno její předaplikací na základně chladiče. Dodaný ventilátor z černého plastu je kontrolovaný přes PWM. Manuál je vyvedený opravdu dobře, bohužel český jazyk chybí.

Popis

Chladicí systém se skládá ze dvou částí, spojených hadicemi. První část, radiátor, používaná na distribuci tepla do okolí, je vyroben z černě barveného kovu. Podle výrobce se jedná o hliník. Nechtěl jsem násilně zasahovat do zapůjčeného výrobku, tak nemohu tuto informaci ověřit, pokud je to pravda a není použita správná kapalina s aditivem, může docházet časem k problémům kvůli galvanické korozi. Na radiátoru se nachází čtyři otvory pro uchycení dodávaného ventilátoru.

Spojení s radiátoru s hadičkami není nijak jištěno, a ač drží velmi pevně, celou dobu používání jsem kvůli tomu měl nasazeného brouka v hlavě. Na fóru výrobce bylo sice potvrzeno, že v případě poruchy a úniku kapaliny nahradí všechny škody s tím spojené, nicméně starosti a hněv vám asi nenahradí nikdo. Černé neprůhledné hadičky nejspíše shledáte za úzké a hlavně za velice nepoddajné, což může dělat při instalaci neplechu.

Poslední částí je srdce celého systému. Větší černý válec v sobě spojuje funkci čerpadla a bloku. Základna je pokrytá teplovodivou pastou, naštěstí pro nás pasta nesahá až ke krajům a základnu se můžeme kouknout blíže. Materiál je měď, frézovaná do roviny, leštěná již ale není a můžete vidět zřetelné stopy po opracování. Hadičky jsou opět nasunuty bez jištění, vedle nich ještě z bloku vychází kabel s konektorem pro ventilátor, jenž slouží pro napájení čerpadla. 

Instalace

Instalace chladiče probíhá v několika fázích. Po výběru příslušného socketu nasunete do odpovídajícího backplate dutinky se závity a nalepíte dva proužky gumy. Na druhém protikusu se do otvorů zasunou plastové držáky šroubů. Nyní se tyto dva celky spojí přes základní desku čtyřmi šrouby, ty však ještě zcela neutahují. Do kruhového držáku nad procesorem nasadíte blok chladiče a pootočíte jím tak, aby výstupky na sponě a na bloku byly v zákrytu. Nyní se diagonálně dotáhnou všechny šrouby a instalace na základní desku je hotova.

Radiátor se podle návodu má nainstalovat tak, aby ventilátor na něm pracoval v režimu nasávání. Na různých fórech sice koluje informace, že opačná montáž ničemu nevadí a zlepší se teploty celého systému, nicméně budu testovat všechny výrobky zcela dle manuálu a doporučení výrobce. V testovací skříni jsem proto otočil smysl proudění vzduchu. Uchycení je velice jednoduché, dlouhé šrouby se prostrčí ventilátorem a přes stěnu skříně našroubují do radiátoru. Po zapojení ventilátoru a čerpadla do konektorů máte instalaci za sebou.

Parametry

podporované patice

Intel LGA 775/156/1366, AMD K8/AM2

rozměry [mm]

120 × 90 × 160

hmotnost pasivu [g]

800 g

počet heatpipe

7

počet lamel

52

materiál základny

měď (heatpipe)

materiál lamel pasivu

hliník

rozměry větráku [mm]

120 × 120 × 25

otáčky větráku [rpm]

1500

PWM

ne

udávaná max. hlučnost [dBA]

<20

průtok vzduchu [cfm]

61

ložiska

Long-life bearing

stránka na webu výrobce

Corsair 

cena [Kč]

1580

 

Testování

Před prvním zapnutím jsem byl napjatý, jak si výrobce poradil s odvzdušněním systému. Mé obavy se nevyplnily a nebyl slyšet žádný pohyb bublin. Čerpadlo o sobě dává vědět tichým vrčením, které je bohužel po delší době nepříjemné. Výstup pro napájení čerpadla byl nastaven na 12 V, snížením by nejspíše došlo ke zlepšení, ale nechtěl jsem postupovat v rozporu s návodem. Dodávaný ventilátor byl při 800 rpm neslyšný, při překročení hranice 1200 rpm již citelně znatelný a na 1600 rpm velice hlučný. Ocenil bych nějakou indikaci provozu čerpadla např. LED diodou, při vyšších otáčkách ventilátoru bylo nemožné rozpoznat, zda motorek běží.

Oproti standardní metodice používané u ostatních chladičů zde byl mírně poupraven časový rozvrh jednotlivých testů. Z důvodu vysoké tepelné kapacity vody a tím pádem i pomalejších reakcí na změnu rychlosti ventilátoru jsem nechal systém hodinu prohřát a poté začal s měřením, zátěž trvala dvakrát déle, celých 30 minut. Test s označením „max“ byl měřen s ventilátorem Nexus na 2000 rpm.       

[pagebreak title=Zlatých 45 stupňů podle Nexusu] 

Nexus FLC-3000

Tradiční nizozemský výrobce má ve své portfoliu chladič zajímavé koncepce. Nejedná se ani o tower, ani o typický chladič foukající vzduch na desku. Ohnutím trubic heatpipe bylo docíleno vzniku přechodného článku mezi těmito dvěma typy.

Co vše se na stránkách o výrobku dozvíte?

 • Měděná základna
 • Čtyři heatpipe o průměru 6 mm
 • Na základně pomocný chladič SkiveTek
 • Tři druhy tenkých hliníkových žeber
 • PWM ventilátor v balení
 • Spony na Core i5 zdarma po zaslání mailu výrobci

Balení

Na vzhledu balení si dali pánové (a dámy) z Nexusu záležet. Kartonová krabice s líbivým potiskem podává nenásilnou formou všechny důležité informace o chladiči a navíc výřez v krabici vám umožní prohlédnutí chladiče bez rozbalování. Po otevření uvnitř objevíte krabičku s příslušenstvím a chladič uzavřený v plastovém výlisku, který naštěstí není zatavený a lze tím pádem otevírat i zavírat bez problémů. Obal přesahuje obal ze všech stran o několik cm, tvoří tak deformační zóny a přepravní služby by si na chladič jen tak přijít neměly.  

Příslušenství

Po otevření krabičky s příslušenstvím a rozbalením několika igelitových pytlíků se můžete pokochat nad relativně bohatým příslušenstvím. Nechybí backplate a spony pro LGA775, dále jsou přítomny spony pro LGA1366 a AMD K8/AM2. Bohužel k těmto paticím backplate chybí, nicméně pro LGA1366 existuje jako volitelné příslušenství. Pro podporu LGA1156 stačí napsat mail výrobci, ten vám montážní sadu zašle zdarma, tak má vypadat zákaznický servis.

Kromě montážního příslušenství je v balení malé množství stájové teplovodivé pasty a trochu netradičně i nástroj na její rozetření.

Manuál je pouze anglický a osobně mi moc přehledný nepřišel.

Popis

Jak jsem již psal v úvodu, chladič má nezvyklou koncepci, kdy heatpipe svírají se základnou úhel 30°. Na čtyřech teplovodivých trubicích se nachází celkem 52 žeber s tím, že jsou zastoupeny tři velikosti. Hliníkový plech použitý na jejich výrobu má tloušťku 0,15 mm a rozestup jednotlivých žeber činí 2 mm, jednotlivá žebra jsou spolu spojena zámečky a k heatpipe nasedají velkou plochou a navíc jsou i připájena.

Základna z nepokovené mědi vypadá povedeně, nechybí výrazný zrcadlový efekt. Při bližším pohledu jsou již vidět chyby, ale není to nic, s čím by si teplovodivá pasta neporadila. Na základně naleznete ještě menší hliníkový pasiv, výrobcem nazvaný Skivetek, ten má pomáhat s odvodem tepla. Zde ale vidím jednu z největších bolístek chladiče. Vinou řešení montáže k základní desce není tento pasiv k trubicím heatpipe připájen a dochází ke zhoršenému přenosu tepla.

K chladiči je dodáván ventilátor s PWM regulací. Naštěstí není k chladiči přimontován na pevno, ale lze jej bez problémů odšroubovat a s trochou snahy použít libovolný ventilátor o průměru 80 až 90 mm.

Instalace

Jak jsem již zmínil výše, instalace není podle mě vymyšlená zcela ideálně. Začnete našroubováním spon mezi základnu a menší hliníkový pasiv, přenos tepla mezi základnou a heatpipe nebude určitě zcela ideální. Backplate nalepíte na základní desku a z druhé strany umístíte izolační podložky. Po těchto krocích vás čeká nanášení teplovodivé pasty, tu výrobci neodpustím. Nevím, zda jsem měl smůlu na špatný, nebo starý kus, ale místo pasty na mě čekal prakticky neaplikovatelný mazlavý prach. Pasta musela být vyměněna za Arctic Ceramique, jelikož s originální pastou docházelo k přehřívání procesoru.

Zpět k montáži. Chladič umístíte na základní desku v orientaci zmíněné v manuálu a zajistíte malými šroubky. Zacvaknete konektor ventilátoru do desky a máte vyhráno. 

Parametry

podporované patice

Intel LGA 775, 1156, 1366, AMD K8/AM2

rozměry [mm]

128 × 105 × 119

hmotnost pasivu [g]

450 g

počet heatpipe

4

počet lamel

52

materiál základny

měď

materiál lamel pasivu

Hliník

rozměry větráku [mm]

92 × 92 × 25

otáčky větráku [rpm]

900–2500

PWM

Ano

udávaná max. hlučnost [dBA]

15–24

průtok vzduchu [cfm]

ložiska

stránka na webu výrobce

Nexustek 

cena [Kč]

1170

 

Testy

Ventilátor s PWM regulací a dvěma oranžovými LED diodami patří mezi průměr, okolo 1100 rpm je už slyšitelný a nad 1500 rpm už nepříjemný. Samozřejmě závisí na tom, na co jste zvyklí. Po výměně pasty nebyl s chladičem žádný problém.

Osazený ventilátor mi bohužel nedovolil nastavit 800 rpm, testy tudíž začínají až na 1100 ot./min. Jak jsem již psal v kapitole výše, s původní pastou docházelo i na maximální otáčky ventilátoru k přehřívání CPU a kolapsu testu, někdy i případně k restartům. Po výměně pasty se situace radikálně zlepšila.

[pagebreak title=Xigmatek jde na konkurenci se severským kladivem] 

Xigmatek Thor’s Hammer S126384

Jeden z průkopníků přímého doteku heatpipe trubic s procesorem vyrábí zajímavě pojatý model. Je jím chladič se severským jménem Thor’s hammer. 

Podle webu výrobce je přímo nabit užitečnými vlastnostmi.

 • Technologie H.D.T. (přímý styk heatpipe s procesorem).
 • Heatpipe ve dvou vrstvách.
 • Černé pokovení celého chladiče.
 • Čtyři heatpipe o průměru 8 mm + tři heatpipe o průměru 6 mm.
 • Kombinace dvou typů žeber pro účinný průchod vzduchu.
 • Protivibrační gumy pro eliminaci vibrací.

Balení

Výrobce při návrhu balení nešetřil se skromností a celou kartonovou krabici stylizoval velice zajímavě. Pomocí dvou průzorů vidíte přímo na žebrování chladiče a základnu.  Celá krabice je obehnána vrstvou tmavého kartonu, simulujícího okování. Co je ovšem nejpovedenější, je barva. Primárně kovově lesklá se podle úhlu pohledu přebarvuje do všech odstínů duhy a tvoří převelice zajímavý efekt. 

Ochrana chladiče už tak pompézní není, ale dva plastové výlisky svou práci určitě odvedou dobře, navíc je v nich usazeno i příslušenství.

Příslušenství

Drtivá většina příslušenství je z kovu, nemusíte se obávat odpadávajících a lámajících se částí. V mírné výhodě jsou vlastníci systému postavenému na patici LGA775 a LGA1366, pro ně je přichystán i backplate. Teplovodivá pasta, jejíž množství vystačí na jednu, maximálně dvě instalace, je zabalena nepěkně v plastovém pytlíčku a na první pohled se může zdát, že vám do příslušenství někdo omylem hodil pytlík s kořením z čínské polévky.

Velikou výhodou je přítomnost dvou ventilátorů v balení. Nebo přesněji u produktu, osobně mi přišly samostatně zabalené zvlášť. Jedná se o model XLF-1254 z tmavého průhledného plastu a čtyřmi bílými LED diodami. Podle výrobce jsou osazena ložiska s dlouhou životností, bohužel toto není možné v rámci testu ověřit.

Šestijazyčný stručný manuál češtinu jako obyčejně nezahrnuje.

Popis

Chladič působí monumentálně, hodně k tomu pomáhá i černé zbarvení, to je kompletně na celém chladiči. Žebrování je dvojího typu, vrchní a spodní žebra mají navíc také jiný tvar. Celkem byste se měli dopočítat padesáti dvou žeber tloušťky 0,2 mm a roztečí 2 mm.

Celkem sedm heatpipe trubic je uspořádáno do nezvyklé konfigurace. Čtyři masivní 8mm trubice jdou klasicky ze základny do žebrování a na základně jsou zbroušena do roviny a dotýkají se přímo procesoru. To by až tak zvláštní u Xigmateku nebylo, ovšem zbylé tři trubice s průměrem o 2 mm menším nasedají na širší žebra a dále pokračují do žebrování. Nemálo výrobců dává nad základnu ještě menší pasivek, ale toto je už dohnané do dokonalosti.

Základna je vyrobena technologií H.D.T., v praxi to znamená vybroušení heatpipe trubic do roviny se základnou a jejich přímý dotyk s procesorem. Základna je rovná, ale bez zrcadlového lesku, není to nic, s čím by si teplovodivá pasta neporadila.

Instalace

Montáž je jednoduchá a rychlá, zajistí však pevné a spolehlivé spojení CPU s chladičem. Začínáte přišroubováním dvou spon k základně chladiče. Druhým krokem je vybrat orientaci backplate a stržení ochranných fólií na oboustranné lepící podle zvolené patice. Kovový kříž nalepíte na zadní stranu základní desky, aplikujete teplovodivou pastu na IHS procesoru, chladič nasadíte a pomocí šroubů s pružinami dostatečně utáhnete. V tom vám pomůže malý dodávaný klíč. V tento okamžik vám již pouze zbývá osadit ventilátory. Systém uchycení je vymyšlený příkladně, eliminuje přenos vibrací z ventilátoru na chladič. Gumové trny nasadíte na ventilátor a následně nasunete do připravených výřezů v žebrování chladiče.

Parametry

podporované patice

Intel LGA 775, LGA 1366, AMD K8/AM2

rozměry [mm]

120 × 90 × 160

hmotnost pasivu [g]

800 g

počet heatpipe

7

počet lamel

52

materiál základny

měď (heatpipe)

materiál lamel pasivu

hliník

rozměry větráku [mm]

120 × 120 × 25

otáčky větráku [rpm]

1500

PWM

ne

udávaná max. hlučnost [dBA]

<20

průtok vzduchu [cfm]

61

ložiska

Long-life bearing

stránka na webu výrobce

Xigmatek 

cena [Kč]

1500

 

Testy

Chladič byl testován ve třech měřeních s jedním ventilátorem v tlačné pozici a v posledním testu v konfiguraci „push – pull“ na 1100 rpm.  Dodané ventilátory jsou přiměřeně kvalitní a tiché, subjektivně je řadím k lepší polovině dostupného zboží. Menší problém nastal u testovací sestavy, základna chladiče je evidentně stavěna na novější procesory s větší plochou, na Core 2 Quad tak byla v akci pouze polovina širších heatpipe.

[pagebreak title=Megahalems nejen pro Nehalem]

Prolimatech Megahalems rev. B

Mladý a před prvním modelem Megahalems ještě vcelku neznámý výrobce chladičů z Tchaj-wanu je v testu zastoupen právě chladičem Megahalems, ale revize B. Podle recenzí ve světě by se mělo jednat o žhavé želízko v ohni.

Výrobce uvádí několik zajímavých technologií, patří k nim především:

 • Vrchní žebro z nerezové oceli odolné proti poškrábání.
 • Nejlepší poměr mezi hlukem a účinností v rozmezí 800–1200 ot./min. díky ideálním rozestupům mezi žebry.
 • Zarovnání heatpipe trubic pro co nejlepší průchod vzduchu chladičem.
 • Matematicky vypočítaná tloušťka žeber a rozestupů pro maximalizaci chladícího účinku.
 • Snadný systém montáže pro sockety LGA 775, 1366 a 1156.

Balení

Kartonová krabice s příjemným vzhledem, tvořeným dvěma odstíny modré barvy, prozradí pouze strohé informace o jejím obsahu. Samotný chladič je chráněn příkladně. Po materiálu samotné vnější krabice, zde dále naleznete kus pěnové hmoty a bublinkovou fólii, obalující těleso chladiče, pěkné.

Příslušenství

Ihned po otevření vás nenechá výrobce na pochybách, že míří opravdu vysoko. Přítomnost back-plate a šroubů s pružinami věstí dobré a stabilní přichycení k základní desce. Montážní příslušenství je zde pouze pro Intel LGA 775, 1156 a 1366, další patice jsou sice podporovány, ale až po zakoupení příslušných spon. Tento krok sice dovolil snížit výslednou cenu, ale pouze pro část uživatelů. Samozřejmostí je přítomnost teplovodivé pasty, její kvalitu ale nejsem schopen posoudit. Poslední částí příslušenství je dvojice spon pro uchycení dvou ventilátorů, ty ovšem v balení budete hledat marně. Manuál je vyveden v osmi jazycích, na češtinu myšleno nebylo.

Celkově je příslušenství velice kvalitní, ale to si vybralo daň v jeho strohosti.

Popis

Koncepce chladiče je vcelku zajímavá, žebra jsou uprostřed rozdělena a vzniklá mezera dává chladiči netradiční vzhled. Možná to pomáhá i při odvodu tepla, chybí zde mrtvá zóna mezi oběma řadami heatpipe. Lesklé svrchní žebro z nerezové oceli, je povedeným prvkem, bohužel jako každá lesklá věc trpí náchylností ke vzniku nevzhledných otisků prstů. Kromě tohoto žebra se dopočítáte dalších 44 hliníkových žeber. Jejich tloušťka je 0,3 mm a vzdálenost mezi dvěma kusy je rovna 2 mm. Mezi sebou jsou pro omezení jejich pohybu vzájemně jištěna zámečky. Žebry prochází šest (efektivně dvanáct) heatpipe o průměru 6 mm, jejich napojení na vyzařovací plochu je dostatečně kvalitní.

Základna, před použitím chráněná folií, je poniklovaná se zrcadlovým efektem. Podle výrobce je obráběna na CNC stroji s vysokou přesností, nemělo by tudíž hrozit nebezpečí nerovné dosedací plochy. Materiál se mi bohužel nepodařilo přes pokovení zjistit. 

Instalace

Začínáte zvolením správného backplate a otvorů v něm. Jakmile identifikujete to pravé pro vás, nasadíte otvory v backplate dutinky se závity a zajistíte je o-kroužky. Následujícím krokem je v případě LGA775 nalepení pěnové ochrany základní desky na ocelový kříž. Backplate následně nasadíte na zadní stranu základní desky a z druhé strany přichytíte pomocí šroubů utahnutelných pouze rukou. Dále nasadíte kovové lišty a zajistíte je opět bez nutnosti použití šroubováku. Nyní již stačí pouze aplikovat teplovodivou pastu, nasadit chladič, na základnu položit další kovovou lištu a tu přišroubovat k níže položeným lištám. Výsledkem je velmi pevné a důvěryhodné spojení chladiče se základní deskou. Ventilátor se zajišťuje ocelovými sponami, ventilátor si ale musíte zajistit sami.

Parametry

podporované patice

Intel LGA 775/1156/1366, po dokoupení AMD AM2/AM2+/AM3

rozměry [mm]

130 × 76 × 158,7

hmotnost pasivu [g]

790 g

počet heatpipe

6

počet lamel

45

materiál základny

?

materiál lamel pasivu

hliník

rozměry větráku [mm]

120 × 120 × 25

otáčky větráku [rpm]

N/A

PWM

N/A

udávaná max. hlučnost [dBA]

N/A

průtok vzduchu [cfm]

N/A

ložiska

N/A

stránka na webu výrobce

Prolimatech 

cena [Kč]

1380

 

Testování

Vzhledem k absenci dodávaného ventilátoru není moc co hodnotit, chladič se chová zcela tak, jak byste od nehybného kusu kovu očekávali. Z důvodu absence ventilátoru byl použit Nexus D12SL-12 PWM. Otáčky byly postupně zvyšovány až na hodnotu 2000 rpm u posledního měření.

[pagebreak title=Testovací sestava a metodika]

Testovací sestava

Na test procesorů byl oproti testům skříní vyměněn procesor, dvoujádrový Intel Core 2 Duo E6750 byl nahrazen čtyřjádrovým kusem ze stejné stáje, modelem Q6600 rev. G0. Protože jsem chtěl chladiče co nejvíce zatížit, byl z důvodu dosažení vyššího odpadního tepla navíc přetaktován na 3300 MHz při napětí 1,5 V v BIOSu, což znamenalo 1,36 V pod zátěží v programu CPU-Z.

Základní deska

Gigabyte GA-EP45-DS3R

Paměť

2× 1 GB OCZ Reaper DDR2-1066

Grafická karta

XFX GeForce 8800 Ultra Extreme

Procesor

Intel Core 2 Quad Q6600 @ 3,3 GHz (Kentsfield, G0)

Pevný disk

Western Digital Caviar SE16 WD3200AAKS

Přídavné ventilátory

Nanoxia FX-12 2000, Nexus D12SL-12 PWM

Zdroj

Enermax Modu82+ 525 W

 

Q6600

Testovací metodika

Všechny chladiče v tomto i v následujících testech budou testovány stejnou metodikou pro možnost jejich dalšího porovnávání. Při návrhu metodiky jsem měl na zřeteli především tři body. Omezení chyby měření na akceptovatelnou mez, relativní časovou nenáročnost měření kvůli možnosti zahrnutí většího množství produktů a nakonec snadnou montáž na základní desku při zachování modelu proudění vzduchu v počítačové skříni.

Z výše zmíněných bodů mi vyšla výroba kartonové náhražky skříně a kontrola teploty vstupního vzduchu. Krabice má objem přibližně podobný jako větší počítačová skříň a jsou v ní nainstalovány dva 12cm ventilátory na pozicích, kde by je každá slušná opravdová skříň měla. V krabici jsou během testů uloženy všechny komponenty včetně zdroje, ten má pro omezení jeho vlivu na tok vzduchu v krabici zajištěn vlastní ventilační otvory. Po instalaci a zajištění komponent na předem daná místa byla krabice zaizolována lepenkou. Teplota vstupního vzduchu se pohybovala vždy kolem 20° C, odchylky při jednotlivých měřeních nebyly větší jak 1° C.

Testbed

Teploty jsem odčítal z interního senzoru v procesoru, vzhledem k použití stejného kusu CPU na všechny testy, bych zde chybu neviděl nijak kritickou. Jako vstupní a výstupní ventilátor byly použity chladiče FX12-2000 od firmy Nanoxia, běžící na 1000 ot. /min.  V případě, že testovací chladič neměl v balení ventilátor, použil jsem na jeho náhradu Nexus D12SL-12 PWM. Chladiče jsem testoval postupně s ventilátorem běžícím na 800, 1100, 1500 a vždy s nastavením, které jsem považoval za maximální možnou efektivitu při rozumné hlučnosti, to je vždy popsáno u jednotlivých chladičů.

Procesor byl zatěžován v programu OCCT 3.1.0 a z grafů  toho samého programu byly i odčítány teploty. Testování probíhalo tak, že po zapnutí PC jsem nechal běžet systém 10 min. pod zátěží pro zahřátí a následně jsem 10 min. čekal do dalších testů. Program byl nastaven na 15min. test, během něhož nejdříve měří 1 min. bez zátěže, následuje 10 minut zátěže a poté 4 minuty opět bez zátěže, na úplném konci byly odečteny teploty v idle. Z výsledných grafů byla odečtena maximální teplota na všech jádrech a vypočítán jejich aritmetický průměr.

[pagebreak title=Výsledky testů a verdikt]

Výsledky testů

Nakonec to nejdůležitější, výsledky měření. Já sám jsem byl velmi zvědavý, jak si povede set vodního chlazení, které nejsou mimochodem u ostřílených „vodníkářů“ vůbec v oblibě, proti ostatním vzduchovým chladičům. Kromě Nexusu byly všechny chladiče velmi výkonné a je škoda, že nebyla možnost porovnat výrobek Xigmateku na Core i7, kde by poskočil výkonnostně o něco dále.


Jak můžete vidět z grafu, uchladit procesor bez zátěže neznamenal pro žádného účastníka problém a vodní chlazení mělo mírnou převahu.

Po zatížení se pomalu začaly objevovat rozdíly mezi jednotlivými chladiči. Pole se rozdělilo na tři skupiny, v první bylo vodní chlazení od Corsairu společně s modelem Prolimatech Megahalems, který měl ale přeci jen trošinku navrch. S odstupem tuto skupinku sledovalo Thorovo kladivo a na chvostu se statečně držel výrobek od nizozemské firmy. U něj bylo úspěchem už pouhé uchlazení procesoru, boxovanému chladiči se to pod zátěží nepodařilo.

Verdikt

Vítězem toho testu byl jednoznačně Prolimatech Megahalems, teplotně se sice od Corsairu H50 moc nelišil, ale i při mírně vyšší ceně po započítání ceny nákupu ventilátoru přeci jen jednoduchost vzduchového chlazení převládla.

Nemusíte u počítače sedět s broukem v hlavě, zda přeci jen hadičky nepovolí, nemluvě o nevhodné kombinaci hliník/měď v okruhu. Pokud vám to ale nevadí a chcete se od ostatních počítačů trochu odlišovat, Corsair H50 si pořiďte, teploty budou výborné a montáž tohoto prefabrikátu složitá není. 

Xigmatek bohužel nejspíše kvůli naší testovací platformě stál od vítězů mírně bokem. Pro tento chladič ale mluví dva kvalitní ventilátory v balení a úžasný vzhled. Nexus FLC-3000 hrál druhé housle a za cenu blížící se 1200 Kč není adekvátní. Jeho konstrukce se hodí spíše tam, kde je třeba mírného ofuku okolí patice, efektivita chlazení samotného procesoru nijak závratná není.

Za zapůjčení chladičů Prolimatech Megahalems a Xigmatek Thor’s Hammer děkujeme ALFA Computer.

Chladič Nexus FLC-3000 poskytla společnost Abacus Computer

Za zapůjčení chladiče Corsair H50 děkujeme polskému zastoupení společnosti Corsair.

Ohodnoťte tento článek!