Corsair uvedl 4TB model SSD Force MP510: vyšší výkon a nejvyšší životnost na trhu

17

Corsair MP510 je NVMe SSD zajímavé tím, že garantuje snad nejvíce zapisovacích cyklů z běžných disků. Nyní dostává novou 4TB verzi, která díky 96vrstvým čipům také zlepšuje výkon.

Už nějakou dob u nabízí Corsair NVMe SSD řady Force MP510. Jde o moduly s rozhraním PCI Express 3.0 ×4, které byly doteď vyráběné v kapacitách od 240 GB až po 1920 GB. Nyní firma přidala ještě větší variantu, modul s kapacitou 4 TB. Ten je sice označen pořád jako řada Corsair Force MP510, ale budeme se tu nad nám muset zastavit.

Vypadá to totiž, že jsou v něm změny, vylepšující výkon protidosud největší 1,92TB verzi, takže tento modul je trošku jako nová generace (byť třeba stále není použitý řadič už podporující PCIe 4.0, což je škoda).

96vrstvá 3D NAND zlepšila výkon

Moduly Corsair Force MP510 jsou založené na řadiči Phison E12 s rozhraním PCI Express 3.0 ×4, což zde zůstává. Ale 4TB model vyměňuje použitou NAND, což má zdá se pozitivní dopady. Původní modely s nižšími kapacitami mají v sobě 64vrstvou 3D NAND typu TLC od Toshiby. 4TB verze ale místo toho používá 96vrstvé čipy stejného výrobce a také se zápisem TLC.

Corsair Force MP510 Zdroj: Corsair

Corsair měl 1,92TB modelu řady MP510 výkonnostní anomálii, kdy byla s „jen“ 485 000/530 000 IOPS v náhodném čtení/zápisu pomalejší než 960GB verze (610 000/570 000 IOPS). Patrně to bylo problémy s realizováním vysoké kapacity pomocí 64vrstvých čipů NAND. A také sekvenční zápis byl jen 2700 MB/s místo 3000 MB/s 960GB modelu.

Corsair Force MP510 Zdroj: Corsair

4TB verze toto zpomalení napravuje, výkon v náhodném čtení má takřka stejný jako u 1TB a zápise je ještě lepší. Výkon je udávaný až 3480 MB/s v sekvenčním čtení a až 3000 MB/S v sekvenčním zápisu. V náhodném čtení SSD dosahuje až 580 000 IOPS a v náhodném zápisu 680 000 IOPS. Porovnání výkonu jednotlivých modelů můžete vidět v tabulce vyrobené webem Guru3D.

Specifikace SSD Corsair Force MP510 Zdroj Guru3D
Specifikace SSD Corsair Force MP510 (Zdroj: Guru3D)

V zátěži mají tyto moduly poměrně vysokou spotřebu 7,7 W. Avšak protože podporují různé šetřící režimy, je klidová spotřeba jen 44 mW. Tudíž by měl modul být použitelný i v noteboocích, kde může být možnost osadit 4TB modul hodně užitečná, pokud má zařízení jen jeden slot M.2.

Corsair Force MP510 Zdroj: Corsair

Výjimečná garantovaná životnost v zápisu

Corsair MP510 zároveň patří k SSD, která vynikají vysokou zapisovací zárukou. Modul má pětiletou záruku na 4TB verze má garantován nájezd 6820 TB celkového zápisu. To by při kapacitě přesně 4 TB dělalo 1700 přepisovacích cyklů na každou buňku. Jde pokud vím o jednu z nejvyšších zapisovacích garancí u běžného spotřebitelského SSD – možná o vůbec nejvyšší.

Corsair Force MP510 (Fotogalerie)

Corsair zdá se 4TB verzi vydal prakticky bez publicity, skoro úplně potichu. Prodávat se údajně má už od tohoto týdne, přičemž první obchody v eurozóně mají cenu začínajíc až někde okolo 1035 € (asi 27,5 tisíce Kč).

Ovšem doporučená cena by ale snad měla být nižší, 789 € včetně DPH, což by pak dávalo jen něco přes 21 tisíc korun. I tak ale bohužel pořád platí, že za SSD s vysokou kapacitou zaplatíte mnohem více, než za HDD, což se ještě násobí u výkonných NVMe modelů.

Zdroj: Guru3D

Corsair uvedl 4TB model SSD Force MP510: vyšší výkon a nejvyšší životnost na trhu
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 12 hlasů

17 KOMENTÁŘE

   • Ceny v Eurech bývají většinou uváděné s daní.
    Na Amazonu stojí disk $805.97, tedy s českou daní cca 23tisíc. Třeba na britském scan.co.uk stojí 810 liber, tedy cca 24tisíc.
    Takže někde mezi, hádám že jde o prvotní nástřel cen u novinky. Reálná doporučená cena bude těch 800 Euro včetně daně (obvykle se počítá ta Německá, tedy 19 %).

  • A načo PCIe 4 ? Koli číslam na štítku ?

   Viem o minimálne 2-3 PCIe 3.0 SSDčkach ktoré v napr. konštantnom zápise natrú PCIe 4 SSDčka kdeže ako všetci isto vieme tie ohromné čísla zápisu platia len chvíľku a potom prichádza razantné spomalenie…
   …ale áno, Crystal disk mark vyhodí 5000/4000MB/s.

   • Pravda. Prvotné výkony sú fajn, potom sa zaplní SLC cache, teploty stúpnu a výkon ide do hája. V enterprise segmente sú ceny a výkony úplne iné a SW a HW navzájom optimalizovaný. Do počítača kde je disk väčšinou v IDLE je to viacmenej jedno. Medzi SSD a NVMe je boot systému rozdiel asi 2-3 sekundy v prospech NVMe. Skôr by som videl prínos PCIe 4.0 v tom, že na dosiahnutie rovnakého výkonu bude stačiť menej liniek a tým pádom môžem dajme tomu osadiť viac diskov.

    • btw. k „boot systému“ – už sa my x-krát stalo že „plečka“ s iGPU, 4/8GB RAM, i3 či i5 a a obyčajným SATA SSD bootuje aj po inštalácii užívateľského SW za 7-8 sekúnd ! Kdešto PC/noťasy s lepšou výbavou a NVMe SSD kľudne dlhšie 9-10-12 sekúnd.

     Pamätám že som si to na prvých pár dokonca natáčal mobilom lebo mi hlava nebralo ako to že noťas za 400€ naštartuje priamo na plochu W10 za 7 sekúnd 😀

     Tým len teda chcem povedať že v praxi nemusí byť NVMe oproti SATA rýchlejšie ani na štarte Windowsu – keby sme sa chceli baviť o tých „mega“ rozdieloch 8 vs 10sekúnd…

     • To je pravda. Na ntb sa mi spúšťa systém rýchlejšie ako na stolnom (NTB SATA SSD pc. NVMe.) Skôr si myslím, že u NTB je to jednoduchosť biosu a podstate nemuí moc toho inicializovať oproti stolnému, kde tá konfigurácia môže byť násobne vyššia. Mne skôr u SSD ide o kapacitu a životnosť, čo zatiaľ je cenovo vysoká bitka.

 1. Právě se koukám po nějakém systémovém 1TB M.2 NVMe disku. Nemusí to být to nejlevnější na trhu, ale zatím to na koupi toho nejlevnějšího vypadá, protože nevidím důvod připlácet za něco, co nemám šanci využít.
  Na svém stávajícím systémovém SSDčku jsem za 2,5 roku najel 20 TB a moc mě nenapadá, proč bych měl na nové zapisovat nějak výrazně častěji, byť bude mít větší kapacitu. Tedy garantovaných 200 TB u těch nejlevnějších musí stačit i s obrovskou rezervou.
  Sekvenční rychlost zápisu do SLC cache je tak obrovská, že mě opět nenapadá žádné reálné využití. Ze SATA čehokoliv to nevyužiju, ani kdybych kopíroval z několika současně, o síti ani nemluvě. Tedy jediná šance, jak to využít, je ukládání dat, které generuje procesor a tam mě nenapadá nic, co by se generovalo rychlostí v GB/s.
  Rychlost čtení už nějaký ten smysl má, napadá mě třeba hashování nějakých souborů, ale opět to není nic, co by člověk potřeboval.
  Kdyby někoho napadl nějaký rozumný argument, proč nekoupit to nejlevnější, rád si ho poslechnu. Takhle mi totiž připadá, že se výrobci předhánějí v tom, kdo udělá SSDčko rychlejší, ale já bych asi ocenil, kdyby se spíše předháněli v tom, kdo ho udělá levnější.