Corsair Vengeance K90: klávesnice pro strategické fajnšmejkry

0

Herní klávesnice od výrobce zdrojů, pamětí,…? Proč ne

Když se řekne Corsair, asi se vám vybaví výrobce napájecích zdrojů, operačních pamětí, počítačových skříní a mnoha dalších věcí. Věděli jste však, že vyrábí také herní klávesnice a myši? Pro recenzi jsme vybrali Vengeance K90 – model, který je určen především pro hráče her žánrů MMO a RTS. Dokáže Corsair držet krok se zavedenými výrobci? Uvidíme.

 

Výrobce se už na obalu chlubí použitím mechanických spínačů Cherry MX Red, které kladou ze všech Cherry MX nejmenší odpor při stisku, osmnácti programovatelnými makro klávesami a rolloverem pro dvacet kláves. Balení klávesnici při přepravě dostatečně ochrání, pokud ovšem zlovolný kurýr nebude do krabice mlátit kupříkladu kladivem.

Corsair Vengeance K90 Corsair Vengeance K90 Corsair Vengeance K90 Corsair Vengeance K90 Corsair Vengeance K90 Corsair Vengeance K90 Corsair Vengeance K90

Součástí balení není kromě samotné klávesnice, opěradla pro zápěstí, manuálu a záručního listu nic dalšího. Náhradní „herní“ klávesy W, A, S, D se v tomto případě nekonají, jelikož není klávesnice určena výhradně pro střílečky. Tyto klávesy byste našli u „nižšího“ modelu K60, který je určen právě pro FPS.

Corsair Vengeance K90 Corsair Vengeance K90 Corsair Vengeance K90

Vengeance K90 vypadá velmi pěkně a vrchní kryt z dvoumilimetrového kartáčovaného hliníku jí dodává řádnou dávku luxusu. Samotné klávesy se nachází v jakémsi prohloubení oproti spodní a vrchní části. Kombinace barev stříbrné a černé byla zvolena velmi dobře.

Corsair Vengeance K90

Corsair Vengeance K90

Jak vidíte, ne všude jsou na klávesnici použity spínače Cherry MX Red. Pro méně důležité funkční klávesy, escape, programovatelné klávesy a několik dalších použil Corsair klasické membránové spínače, což ovšam nijak moc nevadí. Pro hlavní blok, kurzorové klávesy a numerický blok, respektive pro to, co je nejčastějši využíváno, jsou osazeny mechanické.

Corsair Vengeance K90

Corsair Vengeance K90

Všechny klávesy jsou pogumované, což někomu vyhovovat může, jinému zase ne. Osobně mi pogumování nijak nevadí a alespoň se snaží eliminovat náhodné zklouznutí prstu.

Corsair Vengeance K90


Corsair Vengeance K90

Programovatelných kláves je celkově osmnáct a jsou označeny jako G1 až G18. Nacházejí se na plastové části nalevo od hlavního bloku. Zde se trochu pozastavím. Zkoušel jsem se hráčů převážně her žánru MMO zeptat, kde jim makro klávesy vyhovují a názory se poměrně lišily. Někdo je má radši na straně, někdo nad funkčními klávesami. Bohužel jsem neměl možnost vyzkoušet klávesnici, která má programovatelné klávesy nad funkčními, každopádně s umístěním na levé straně jsem neměl nejmenší problém.

Corsair Vengeance K90

V pravé horní části naleznete především multimediální klávesy pro ovládání přehrávače. Pokud si říkáte, k čemu je stříbrný váleček vedle klávesy pro ztlumení zvuku, není to nic jiného než regulace hlasitosti, kterou já osobně využívám velmi často a líbí se mi tento způsob provedení. Oproti tlačítkům je změna hlasitosti mnohem rychlejší. V horní části se nachází také tři LED indikující aktivní Num Lock, Caps Lock a Scroll Lock, tlačítka pro deaktivování kláves pro vyvolání nabídky Start a pro změnu intenzity podsvícení.

Corsair Vengeance K90

Corsair nezapomněl ani na noční pařany a pracanty a vybavil všechny klávesy podsvícením. Lze jej regulovat ve čtyřech krocích – vypnuto a poté další tři lišící se intenzitou. Téměř celé klávesnice je podsvícena modře, pouze programovatelné G-klávesy jsou podsvíceny bílými LED. Ani s maximálním jasem není podsvícení nijak rušící, neměli byste s ním tedy mít při sledování filmu žádný problém.

Corsair Vengeance K90

V levém horním rohu hliníkového krytu se nacházejí čtyři další tlačítka. Ta slouží pro programování G-kláves a pro přepínání tří profilů. Celkově je však profilů mnohem více, což si ukážeme u popisu softwaru. Programování pomocí nich probíhá následovně:

  1. Zvolíte si profil (M1, M2, M3)
  2. Stisknete tlačítko MR, které by mělo začít blikat červeně
  3. Stisknete G-klávesu, kterou chcete naprogramovat
  4. Namačkáte si požadovanou klávesovou kombinaci
  5. Stisknete opět tlačítko MR a máte hotovo

Corsair Vengeance K90

Je to velmi jednoduché a velkou výhodou je, že si lze naprogramovat klávesové zkratky třeba i pro grafické editory, mezi které patří například Adobe Photoshop.

Komunikační kabel je trochu tlustší, než byste u klávesnice mohli běžně očekávat. Je to z toho důvodu, že to jsou prakticky dva kabely USB. Jeden slouží pro samotnou klávesnici a druhý pro port USB nacházející se na zadní straně. Ten lze využít například pro připojení myši, flash disku, či jiných zařízení.

Corsair Vengeance K90 Corsair Vengeance K90 Corsair Vengeance K90

Pokud máte rádi větší náklon klávesnice, stačí jednoduše vyklopit nožky ze spodního krytu. Podložka pro zápěstí se kromě nacvaknutí dá také přišroubovat, abyste měli jistotu, že se vám jen tak neoddělí.

Herní klávesnice od výrobce zdrojů, pamětí,…? Proč ne

Dodávaný software a hodnocení hraní/práce na klávesnici

Dodávaný software a hodnocení hraní/práce na klávesnici

Corsair Vengenace software

O aplikaci pro programování G-kláves jsem se již zmínil. Jak již víte, klávesnice má tři základní profily M1–M3. Ty nejsou primárně určeny pro výběr her, ale naopak například pro výběr ras ve Starcraftu II, apod., jelikož každá může mít jiné příkazy. Profily pro jednotlivé hry se nacházejí až v ovládacím softwaru a můžete si je pojmenovat podle sebe. Je jich k dispozici celkově padesát, přičemž v každém se nacházejí tři další M-profily, každý po osmnácti klávesách, což dělá celkem 2700 maker/klávesových zkratek. To už by snad mělo stačit i tomu největšímu pařanovi pod sluncem.

Corsair Vengeance Software Corsair Vengeance Software

A jak probíhá vytváření makra přes software? Prakticky stejně, až na to, že nemačkáte tlačítka na klávesnici, ale klikáte na virtuální tlačítka a klávesy v programu.

Corsair Vengeance Software Corsair Vengeance Software Corsair Vengeance Software Corsair Vengeance Software Corsair Vengeance Software

Co dále software umí? Můžete si v navoleném makru změnit dobu zpoždění mezi jednotlivými klávesami, jestli se má makro „aktivovat“ při stisku klávesy pouze jednou, opakovat n-krát, opakovat po dobu stisku klávesy či opakovat od prvního stisku do druhého stisku, nebo také máte možnost klávesám přiřadit nějaké základní či pokročilé funkce. V neposlední řadě můžete mít u každého profilu jiné nastavení podsvícení.

Zkušenosti: jak se na klávesnici hraje, píše a „pracuje“

Jelikož jsem velký příznivec strategií a rád si zahraju například takové Company of Heroes, vyzkoušel jsem klávesnici právě u něj. U běžných kláves se akorát kromě pocitu při stisku nic nezměnilo, každopádně jsem uvítal přítomnost G-kláves, které jsem si naprogramoval tak, jak jsem potřeboval. Na klávesy G1–G6 jsem si nastavil vytváření nejčastějších jednotek a nemusel jsem tak vždy zmáčknout příslušnou funkční klávesu a poté klávesu jednotky, kterou jsem chtěl. Sice to ušetří jeden jediný stisk, ale v jiných hrách tomu může být jinak.

Co se psaní týče, zde bych zmínil nevýhodu mechanických spínačů. Při psaní je totiž klávesnice relativně hlučná, byť třeba méně hlučnější než moje bezdrátová A4Tech, a pokud se v místnosti s vámi nachází třeba někdo spící, velmi pravděpodobně ho to bude rušit. Na druhou stranu se na klávesnici píše velmi příjemně, zdvih kláves je optimální a rozložení taktéž. Při psaní ve tmě může také pomoct podsvícení, pokud například hledáte znak, který z paměti nenahmatáte. Odpor kláves je pro psaní optimální a nemohl jsem si K90 vynachválit, tedy až na hlučnost.

Zkusil jsem také práci ve Photoshopu. Kdo v něm dělá, určitě si vybaví až čtyřklávesové zkratky pro některé funkce. Zde mohou opět pomoci G-klávesy, na které si jednoduše můžete tyto funkce naprogramovat.

Závěrečné hodnocení

Nejsem sice profesionální hráč a tedy ani za ně mluvit nemohu, každopádně za sebe říkám, že se mi klávesnice líbí. Mechanické spínače jsou příjemnou změnou oproti klasickým membránovým jak při běžné práci a hraní, tak i při psaní. Mírnou (pro někoho velkou) nevýhodou může být hluk, který klávesnice při psaní vydává.

 

Možnost naprogramovat si různé klávesové zkratky, příkazy jednotkám, vytváření nových jednotek, apod. by měla být u herních klávesnic pro specifické žánry, alespoň těch dražších, samozřejmostí a dokážou pomoct například i při upravování vašich fotografií.

Corsair Vengeance K90

Port USB ze zadní strany vám může ušetřit jeden kabel vedoucí k počítači, nebo může sloužit třeba pro připojení flash disku. Využití si jistě najde mnoho. Doteď jsem převážně chválil, ale jak jistě všichni víme, nic není ideální. Největším „zabijákem“ je v tomto případě cena. Ta se totiž pohybuje několik stovek nad hranicí 3000 Kč za českou verzi. Jistě, jedná se o luxusní herní klávesnici, avšak za tu cenu bych si představoval ještě navíc displej, jaký má například Logitech G510. Obávám si, že si u mnoha lidí Corsair Vengeance K90 svou cenu neobhájí a raději sáhnou právě po pár let „staré“ G510, která má velmi podobnou výbavu a navíc ještě informační LCD.

+ luxusní zpracování a design
+ použití mechanických spínačů Cherry MX Red
+ osmnáct programovatelných kláves
+ možnost naprogramování kláves i bez minimalizace hry
+ pohodlné psaní i hraní
+ port USB na zadní straně
+ multimediální klávesy
+ příjemné modré a bílé podsvícení regulovatelné ve čtyřech krocích
+/- makro klávesy na levé straně 
– klávesy s mechanickými spínači jsou hlučné
– přemrštěná cena, měla by být na úrovni Logitech G510

Cena: 3399 Kč (19. 7. 2012 Alza.cz)

Za zapůjčení klávesnice Vengeance K90 děkujeme společnosti Corsair

Ohodnoťte tento článek!