Cortana bude jako skutečná asistentka. Tentokrát to bude těžce osobní

0

Zázrak jménem Cortana

Zázrak jménem Cortana

Odhalení hlasové asistentky bylo opravdu povedené a pro mnohé fanoušky Halo emotivní. Úniky před oficiálním uvedením slibovaly menší revoluci na poli hlasových asistentů. Ta se nám také do určité míry dostane, neboť Cortana ve Windows Phone 8.1 bude těžit z jedné výhody jménem Bing. Cortana sice v systému vyhledávač navenek nahradí, ale stále ho bude využívat ke hledání. Bing se rozhodně na dovolenou nechystá.

Odhalení Cortany

Naopak, teď prokáže své schopnosti. Jak zvěsti slibovaly, zážitky s Cortanou budou osobnější. Přirovnání ke skutečné asistentce z masa a kostí není mimo mísu, protože Cortana její povinnosti zvládá s přehledem. Ano, povede si záznamy o našem chování. Bude vědět, co hledáme, jaké máme zájmy, s kým nejčastěji komunikujeme, jaká místa navštěvujeme, kdy máme nejbližší schůzku apod.

Paranoici z toho budou mít špatné spaní, protože Microsoft bude mít kdesi v cloudu poskládaný perfektní obrázek o tom, jací jsme. Jenže když data neposbíráte, nezískáte ani skvělou asistentku. Jednodušší formu poznávání už před mnoha lety předvedl Google s personalizovanými reklamy, které se zobrazovaly na základě klíčových slov v e-mailech. Kdo nechce, funkci prostě vypne. Kdo ji nechá zapnutou, uvidí, jak se výsledky a spolupráce s Cortanou průběžně zlepšuje.

Odhalení Cortany

Tentokrát je to osobní

Když vás lépe pozná, přesněji odhadne kontext. Podobně jako to zvládla před čtyřmi roky Siri, i Cortana vám řekne, jaké je počasí. Ovšem prozradí vám hodnoty v Celsiových stupních, Fahrenheitech anebo Kelvinech. Také s ní snadno nastavíte budík, případně novou událost v kalendáři. Interakce se obejde bez psaní, byť pro tiché prostředí tu možnost psaní dotazů a příkazů zůstane.

Cortana jde dál. Na příkazy a události dovede reagovat. Snadno jí postrčíte k tomu, aby nadcházející schůzku posunula, když víte, že ji nestihnete. Snadno jí řeknete, že vás teplota v Celsiových stupních nezajímá. Interakce získává větší hloubku díky schopnosti reagovat na doplňující dotazy. Asistentka si samozřejmě pamatuje, o čem jste se bavili před pár vteřinami. Nemusíte proto formulovat nový složitý dotaz.

CortanaCortana

Jednoduše se zeptáte přirozeným způsobem, jako byste to udělali v reálném životě s opravdovým člověkem. Odpoví vám i na docela obyčejné dotazy. Přeříká vám výsledky posledního zápasu vašeho oblíbeného týmu nebo vás poučí o kalorické hodnotě potraviny. Potěší i drobnosti jako upomínky. Víte, že jste s někým chtěli o něčem mluvit, ale než se k hovoru dostanete, zapomněli byste na to?

Nejbližší lidé

Poznamenejte si to hned. Cortana vám při nejbližší příležitosti připomene, o čem jste s daným člověkem chtěli diskutovat. Je celkem jedno, jestli vám zavolá, nebo si vyměníte pár SMS. Mluvilo se o tom, že Windows Phone 8.1 nebudou rušit, když nastavíme klidový režim. Ten opravdu přijde, a Cortana bude vědět, jak s ním naložit. Plynule tímto můžeme navázat na další novinku.

 

Adresář už bude hledět na rozdíly mezi kontakty. Někteří lidé nám jsou zkrátka bližší a komunikujeme s nimi častěji. Ty si proto zařadíte do jakési VIP sekce. (V originále to bude inner circle, tedy vnitřní kruh.) Tyto kontakt budou smět narušit klid. Zatímco kolega ze zaměstnání se vám večer nedovolá, protože se přece nebudete mořit s prací i doma, vaše děti vám budou moci dát vědět, že už se chystají domů z kroužku.

Seznam členů si sestavíte sami, byť systém nebude stát úplně opodál a pár jmen sám navrhne. A kdybyste nechtěli, ani VIP se vám v době klidu nedovolá. Je to na vás. Umělá inteligence na vás nahrne i zprávy, které vás zajímají. A co víc, cloudová platforma se projeví třeba i v momentě, kdy budete sedět u svého desktopu a budete něco hledat přes Bing. Předpokládám, že tato integrace se výrazněji projeví zejména v budoucnu.

CortanaCortana

Komplexní zážitek

Stejná Cortana totiž může časem pohánět také „velká“ Windows. Microsoft nemá moc důvodů k tomu, aby si data schovával jen pro telefon. Naopak, měl by je využít na každé své platformě, aby byl uživatelský zážitek co nejkomplexnější. Redmondští nezapomněli na vývojáře. Naopak, na předváděčce zástupci společnosti dávali dostatečně najevo, že je komunita zajímá. Cortana proto bude otevřená pro aplikace třetích stran.

Takové propojení rovněž napomůže již zmíněnému komplexnímu zážitku. Cortaně tudíž přikážete, že chcete vidět nejnovější stavové zprávy od svého kamaráda. Otevře se příslušná aplikace, např. Facebook, a v ní rovnou kamarádův profil. Velice působivou ukázku Joe Belfiore, jenž se o Windows Phone stará, předvedl v souvislosti s Hulu.

CortanaCortana

Cortana na jeho požadavek otevřela aplikaci, která si přebrala informaci o tom, že chce uživatel zařadit do fronty sledování konkrétní titul z katalogu. A udělala to, aniž by se Joe dotkl telefonu. Čekají nás velké věci, protože vývojáři vždycky dovedou vymyslet dostatečně kreativní způsoby využití, ať už se bavíme o čemkoli. Když jsem sledoval Cortanu poprvé v akci, napadlo mne, jestli se náhodou nestane realitou myšlenka filmu Her.

Důležitá znalost kontextu

Tak daleko jsme se zatím nedostali, byť jsme opět o kousek blíže. Cortana se skládá z komplexních algoritmů vyhodnocujících spoustu věcí. Kromě toho, že nás bude znát opravdu důkladně, si také sama vzpomene na některé věci. Vybavujete si kupříkladu to, jak Google Now upozorňuje uživatele, že má vyrazit do práce, protože ví, že začínáte od osmi hodin? Něco podobného nabídne i Cortana.

Jak jsem naznačil, ne všechno lze považovat za úplnou novinku. Přesto Microsoft zachází s osobní asistentkou dále než ostatní. Navíc má v jeho podání jméno a vytvoříte si s ní bez nadsázky osobní vztah. Přesto zatím není – nikoli překvapivě – tak komunikativní ani přemýšlivá jako Samantha v podání Scarlett Johansson. Třeba za pár (desítek) let. Do té doby nám asistentka aspoň na přání ukáže poslední zprávy od kamaráda.

Opět stačí říct, že chcete vidět zprávy od Jardy. Cortana díky tomu, co o vás ví, pozná, o kterém Jardovi to mluvíte. I kdybyste měli v adresáři třeba čtyři. Vyhledávání tak bude snazší a intuitivnější, neboť se obejde bez zadávání složitých příkazů i nutnosti otevírat každou aplikaci zvlášť. I to je výborné a na člověka taková funkce udělá slušný dojem. Bohužel, bude zřejmě nějakou dobu trvat, než si s Cortanou český uživatel pohraje.

Další novinky ve Windows Phone 8.1

Tapeta pro dlaždice

Dál už to vezmeme v lehkém poklusu. Joe Belfiore odhalil pouze několik novinek, přičemž o většině jsme věděli dopředu. Centrum notifikací se opravdu dostaví a opravdu bude záležet na vývojáři, jaká oznámení a jak hlasitá do něj budou proplouvat. Některá donutí telefon zapípat, jiná – ta méně důležitá – ho ani neprobudí. Centrum otevřete odkudkoli, a sice tažením z vrchní části obrazovky.

Centrum notifikacíPodpora zašifrovaných e-mailů

Budou v něm i ikony na rychlé zapínání a vypínání Wi-Fi, Bluetooth apod. Obsah zvolíte vy, pozice budou nejméně čtyři. O tapetě na pozadí hlavní obrazovky jsme také věděli. Vyberete si obrázek, dál se o nic starat nemusíte. Přes dlaždice se místo jedné barvy bude rozprostírat tapeta. Podle očekávání ji nebude možné zasadit na pozadí za dlaždice. To bude nadále jednolité.

Čím firma překvapila, bylo oznámení otevření nových API pro vývojáře, kteří se teď mohou chopit úprav zamykací obrazovky. Díky tomu obrazovka nabere úplně nových rozměrů. Jen předvedené ukázky působily opravdu efektně a jsme zvědaví, jak originální díla vývojáři a designéři vypotí. Mají teď šanci úplně změnit tvář zamykací obrazovky.

Microsoft velmi mile překvapil, že se otevřeně přihlásil ke spolupráci s populárním vývojářem Rudy Huynem. Ten, jak si možná pamatujete, přinesl řadu v předstihu řadu neoficiálních aplikací k žádaným službám, včetně pecek jako 6tag nebo 6snap. To když se provozovatelé služeb neměli k tomu, aby sami vydali aplikaci pro Windows Phone.

Nový Windows Phone StorePřejděte do videohovoru

Inteligentní správce Wi-Fi

Pro organizaci času nezbytný kalendář bude rovněž přístupnější pro vývojáře. Pro nás je ale teď důležitější, že se budeme mezi jednotlivými dny pohybovat směrem do strany. Přibude také týdenní zobrazení. Styl zobrazení si vyberte sami v nabídce, nechybí v něm ani další položky jako měsíční či roční přehled. Práce s Wi-Fi bude mnohem pohodlnější díky Wi-Fi Sense.

Jak jsme psali už dříve, funkce vám dokonce dovolí sdílet uložené sítě, takže vaši přátelé nebudou muset opisovat dlouhá a složitá hesla. Totéž platí, pokud jste se k dané síti připojili na počítači. Proč byste museli na telefonu zadávat znovu stejné heslo? Místo toho se Windows Phone automaticky připojí. Telefon se i automaticky připojí k bezplatným hotspotům. Firmy potěší VPN a podpora kódovaných zpráv.

 

Jeden nepochopí, jak to, že tyto funkce v systému dosud chyběly, když se Microsoft chtěl prosadit ve firemním prostředí. Čekali jsme klávesnici ve stylu Swype. Dostali jsme ji. Redmondští s ní dokonce stanovili nový světový rekord v rychlosti psaní, který dosud držel Galaxy S4. Co dál? Z hovoru se snadno přepojíte do videohovoru.

Bude to fungovat se Skypem, ale i s jinými aplikacemi. Během hovoru zmáčknete tlačítko na obrazovce  a systém stávající hovor podrží, co nejdéle to půjde, aby se daná aplikace plně načetla a nedošlo tak k delšímu výpadku.

Kdy to bude venku?

Firma konečně pochopila, že aplikace musí vytahovat do popředí. Doporučení budou opět osobní, aplikace se už nebudou tak utápět v útrobách Windows Phone Store. Novou fasádu obchod rozhodně potřeboval. Ještě více to zřejmě platí pro prohlížeč, který byl naprosto základní. Internet Explorer 10 bude nahrazen jedenáctou řadou, jež si půjčí celkem dost věcí z Windows 8.1. Např. režim pro příjemnější čtení nebo anonymní prohlížení.

V poli pro zadávání adresy se usadilo tlačítko pro obnovení stránky. Prohlížeč bude dále synchronizovat otevřené panely i s počítači. Tato funkce byla dosud nešikovně skryta v kontextové nabídce. Až dosud byli fanoušci mobilních dlaždic dobře naladěni. Zřejmě poprvé a naposledy Belfiore účastníky tiskovky zklamal, když oznámil dostupnost. Windows Phone 8.1 budou pro stávající uživatele uvolněna v nadcházejících měsících.

Týdenní zobrazení v kalendářiNový styl psaní na klávesnici

Což je nekonkrétní a po dlouhém čekání bychom si systém nejraději stáhli už v tomto týdnu. Belfiore připustil, že vývojový tým ještě dolaďuje poslední mušky. Jako první novinky ochutnají majitelé zcela nových zařízení na konci dubna, případně začátkem května. Jak zástupce společnosti naznačil, bude nějakou dobu trvat, než systém projde dolaďovacími kolečky u výrobců smartphonů a operátorů.

Úplně na mysli bych neklesal. Ano, velká část uživatelů bude Cortanu podrobovat roztodivným testům pravděpodobně až v létě. Takové HTC ale vydávání nijak nezdržuje, takže kdo má model 8X, tak se, soudě dle předchozích zkušeností, dočká třeba už v květnu. Nové dlaždice představují tak velký skok oproti stávající verzi, že nemohou být kompletně hotové za dva týdny. Dlouhému cyklu se nemůžeme divit.

Zdroj: Microsoft

Ohodnoťte tento článek!