Cortana, Siri ani Google Now nepatří za volant. Tvrdí vědci z Utahu

0

Na výběr dnes máme asi ze tří nejpokročilejších hlasových asistentů – Siri od Applu, Cortany od Microsoftu a trochu svébytného Google Now pro platformu Android. Když se pak zadíváte na reklamy od samotných autorů, řada z nich propaguje své asistenty ve spojitosti s řízením automobilu (viz třeba Android Auto). Hlasové ovládání se zde jeví jako obzvlášť užitečné, jelikož máte volné ruce i zrak.

 Průběh testu
Průběh testu

Psychologové z University of Utah nicméně přišli se studií, jejíž výsledky nejsou jak pro uživatele tak ani obchodní zájmy technologických gigantů příznivé. Jeden z testů se zaměřil na míru rozptylování řidičů při hlasovém ovládání Google Now, Siri, Cortany a dalších deseti vestavěných hlasových systémů. I když je jasné, že ovládání čekoholiv do jisté míry řidičovu pozornost odvádí, výsledky jsou mírně řečeno překvapivé.

Test proběhl se třemi sty řidiči v San Francisku, kteří projeli okruh v délce cca 4,5 km (přesně 2,7 míle) a během této doby měli obsluhovat různé funkce – hudbu, textové zprávy a hovory. Míra soustředění se měřila blikáním červeného světla v periferním vidění, čehož si měli řidiči vždy povšimnout a zmáčknout tlačítko na palci své ruky.

Výsledky výzkumu

Výsledky jsou zarážející – dobrovolníkům trvalo až 27 sekund, než se opět plně koncentrovali. Určité rozdíly však byly i mezi jednotlivými asistenty. Google Now obstál lépe než Siri a Cortana, ale absolutní vítěz byl vestavěný systém ve vozu Chevy Equinox. Jako nepřítel bezpečnosti provozu se ukázala Mazda 6 a druhá od konce je i zánovní Cortana od Microsoftu. Metodika výzkumu možná nebyla zcela dokonalá, ale výsledky mohou posloužit minimálně jako přínosná inspirace vývojářům.

 

Zdroj: Gizmodo

Ohodnoťte tento článek!