Pro desktop Ryzeny 4000 budou nové čipsety řady 600. Prý vyjdou koncem tohoto roku

15

Měli jsme tu předevčírem zprávu, že desky s čipsety B550 a A520 pro procesory Ryzen 3000 se prý dostanou na trh až někdy v květnu až červnu. Nabízela se úvaha, že už v té době jejich příchod bude blízko příchodu nové generace procesorů, Ryzenů 4000 pro desktop, takže by třeba už mohly být určené přímo pro ně. Ovšem patrně to tak nebude. Teď totiž přišly zprávy o tom, že pro Ryzeny 4000 bude uvedena separátní řada čipsetů „AMD 600“, a to zdá se poměrně rychle po A520/B550.

Tchajwanský web DigiTimes, který vynáší často různé informace z okruhu tamních polovodičových či jiných hardwarových firem, tento týden přinesl zprávu, podle níž by čipsety AMD řady 600 měly zřejmě přijít na trh před koncem letošního roku. Nová generace procesorů by tedy opět dostala novou řadu čipsetů, byť není jasné, zda desky vyjdou současně s procesory. Ryzeny 4000 by také teoreticky mohly jít na trh relativně pozdě, až ke konci roku. Ale protože budou kompatibilní se stávající platformou AM4, může je AMD vydat dříve, na nové čipsety čekat nemusí.

Čipsety řady 600 budou opět vyrobené firmou ASMedia v rámci outsourcingu. Zdá se poměrně pravděpodobné, že by mohlo jít o stejný křemík jako v čipech B550 a A520, buď nějak revidovaný (třeba s novějším firmwarem), nebo prostě přeznačený. Při rozestupu jen nějakých 6–7 měsíců totiž moc nedává smysl, aby se použil opět úplně nový hardware. Teoreticky by řada 600 mohla ovšem také zprvu nahradit třeba jenom highendový X570, takže by na trhu po uvedení fungovala kombinace X670 založeného na novém čipu plus B550 a B520.

Zpráva DigiTimes není úplně jasná v tom, zda bude na konci roku připraven jenom samotný čipset, nebo rovnou vyjdou i základní desky. Pokud by šlo jen o dostupnost hotového křemíku, může vydání desek nastat až o pár měsíců později. V tomto asi bude ještě dlouho nejasno.

Co bude ve výbavě čipsetu, není zatím známo. Pokud by měl nahradit čip X570 (což je stejný křemík, jaký mají Ryzeny 3000 v sobě jako IO čiplet), pak už by měl poskytovat linky PCI Express 4.0, ovšem to zase nesedí s variantou, že půjde o novou revizi návrhu z čipsetů B550 a A520. Pokud by ale šlo o zvláštní křemík určený jen pro čipset X670 (a k tomu by B650/A620 byly separátně přeznačená řada 500 nebo by nižší verze nebyly vůbec), pak by PCIe 4.0 uvnitř už být mohlo.

Čipset AMD generace 300, založený na čipu ASMedia „Promontory“ (Zdroj: SmallFormFactor.net)

ASMedia má řadič USB4. V čipsetu ale hned být nemusí

Zpráva DigiTimes jinak hovoří o tom, že ASMedia chystá také řadič USB4, což bude vlastně obdoba Thunderboltu 3. Dostupný má zřejmě být ještě letos, takže by se teoreticky USB4 mohlo objevit na nějakých deskách dostupných okolo přelomu roku. Ovšem o tomto řadiči se ve zprávě mluví separátně, takže asi zatím nemůžeme počítat s tím, že by už byl přítomen integrovaný v čipových sadách AMD 600.

Protože Ryzen 4000 by mohl být poslední generací desktopových procesorů pro socket AM4, budou asi také čipsety řady 600 to poslední, co se na této platformě objeví. Co přijde poté, teprve uvidíme. Nová platforma (AM5?) může v praxi jen přejít na paměti DDR5 a být jinak vcelku podobná současnému desktopu. Ale již nynější procesory jsou v podstatě SoC a čipset jenom rozšiřuje konektivitu a není striktně vzato třeba. Je proto teoreticky možné, že by následující platforma ani přídavné čipsety nepoužívala a všechno už bylo uvnitř procesorů. Nicméně současná architektura je asi pružnější a lépe se s ní přidává nová konektivita, takže kvůli těmto výhodám by čipsety mohly být zachovány a AMD asi od ASMedia mohlo mít i další generace v budoucnu.

Galerie: Čipová sada a platforma AMD X570: specifikace a prezentace

Pro desktop Ryzeny 4000 budou nové čipsety řady 600. Prý vyjdou koncem tohoto roku
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 11 hlasů

15 KOMENTÁŘE

    • Nějaký důvod proč by jít neměl? Pokud je navržen pro AM4, tak jediné co by se mělo stát je, že u X470 nebude podpora PCIe 4.0 pro komunikaci k 1. PCIe, 1. M.2 a čipsetem. Tedy to co je teď i u Ryzenu 3xxx kde ty PCIe 4.0 fungují jen na X570 deskách.