ČPU chce po rekordním pirátovi 4 miliony korun. Způsobil však škodu 138 mil.

0

Student z Liberce byl v roce 2011 obviněn kvůli poškozování autorských práv, přičemž způsobil fiktivní škodu 138 milonů korun. Muž provozoval web cinema-world.biz, na který vkládal (embed) přehrávače z jiných webů, fungoval zkrátka na principu „odkaz není zločin“, který zavedla Česká pirátská strana.

 

Případ byl zvláštní tím, že Česká protipirátská unie poprvé zveřejnila přesnější kalkulaci škod. Student od roku 2009 sdílel 3300 filmů a seriálů: za jedno zhlédnutí filmu ČPU napočítala 15–30 Kč, za epizodu seriálu 5–10 Kč. Soud loni muži uložil pětiměsíční podmínečný trest s odkladem na rok s tím, že majitelé práv mohou formou občanskoprávnho řízení bojovat o náhradě škody.

Trest sice nakonec letos v lednu ukončila amnestie, ale ČPU po mladíkovi požaduje čtyři miliony korun, píše iDnes.cz. „Poslali jsme výzvu k úhradě škody čtyř milionů nebo uzavření splátkového kalendáře. Teprve, když nebude reagovat, dáme věc k soudu,“ řekla ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová.

Za obviněným stojí Česká pirátská strana, která sama zastřešuje několik webů, jenž nabízejí odkazy ke stažení filmů nebo okamžitému zhlédnutí videa. Za zmínku stojí, že i loni úředně odstavený web Kinotip.cz, který taktéž nabízel přehrávače s filmy a seriály, už znovu funguje. Pokud by se ČPU podařilo na studentovi z Liberce vysoudit ony čtyři miliony, byl by to první případ, kdy český pirát dostal peněžitý trest.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Dle čínského serveru PConline má nová karta nVidie v 3DMarku 11 dosahovat X7107 bodů. Tedy pochopitelně za předpokladu, že jde o výsledek z regulérního testu, a nikoliv jen o fabulaci (což je docela dobře možné).

    Jedná se o výsledek testu přetaktované GTX690.

  2. Zatím nevidím důvod přecházet na HD 8xxx nebo GTX 7xx ty současné karty jsou dostatečně výkoné na většinu her a spousta zákazníků neustále kupuje grafické karty. Takže tento počin chápu. Navíc do konce roku mohou návrháře přijít s lepším produktem než něco honem uspěchat a ve finále to bude pomalejší jak předchozí generace.

  3. Já mám GTX 660Direct CU2 OC která je ve verzi ASUS mimořádně tichá a ty 2GB ani nevyužiju v žádné současné hře a vše na full hd. Kamarád má HD 7870 a to samé ty karty co jsou na trhu mají dobrou spotřebu a výkon na všechny současné hry. Takže nová řada ještě opravdu nemusí přijít. Proč? Ty karty co jsou tet v prodeji jsou mimořádně výkoné. Neřikám, že všechny, ale na kartě za 5600si zahraješ na na full hd všechny současné hry i třeba Far Cry 3 na ultra… samozřejmně výkoný procesor je nutností.

     

    Pokud máš v PC 4670ku tak si myslím, že rvát do něj grafiku která ani neexistuje nemá smysl. Postav si něco na S1155 nebo AM3 k němu nějaký povedený i5 3570K nebo slabší i3 3220 (záleží kolik tam chceš investovat) a bude to stačit… klidně ti to obědnám, sestavím, zahořím, testnu, a nechám ti to za 400kč.