CPU Coffee Lake je ve skutečnosti Cannon Lake pro desktop. Intel mění taktiku

0

Tento týden jsme zde měli pozoruhodná odhalení o nadcházejících procesorech Intel Coffee Lake, která by měla po dlouhé době u Intelu přidávat jádra CPU jak v noteboocích, tak asi i v desktopech. Přímo v uniklé roadmapě, která jejich existenci potvrdila (není-li zfalšovaná, přirozeně), o jejich povaze nebylo příliš mnoho podrobností. Něco dalšího se k ním ale už stihlo vynořit.

Minule jsme tlumočili informaci, že jádra těchto CPU by mohla být portována již z 10nm čipů Cannon Lake, nešlo by tedy o další opakování architektury Skylake, kterou Intel už jednou zrecyklovává v Kaby Lake. Tento detail nyní osvětlil opět Ashraf Eassa z webu The Motely Fool. Nejde totiž ani tak o přenesení technologie z následující 10nm technologie. Vše spočívá spíše ve změně taktiky Intelu.

Podle Eassy totiž Coffee Lake nemá patřit do cyklu „proces-architektura-optimalizace“ tvořeného 14nm čipy Broadwell, Skylake a Kaby Lake. Intel jej chápe již jako součást následujícího 10nm cyklu Cannon Lake, Ice Lake, Tiger Lake. Doklad tohoto zdá se existuje či existoval přímo na webu Intelu, kde Eassa našel tabulku na následujícím obrázku. Jak můžete vidět, uvádí se v ní tři verze procesorů Cannon Lake – ULV pro notebooky (čipy U a Y), pro výkonnější notebooky se čtyřmi či v budoucnu více jádry (čipy H) a pro desktop (označení S). Ovšem jak vidíte, u čipů Cannon Lake H a Cannon Lake S je v závorce uvedeno „Coffee Lake“.

Coffee Lake v materiálech Intelu: 14nm verze Cannon Lake (Zdroj: The Motley Fool)
Coffee Lake v materiálech Intelu: 14nm verze Cannon Lake (Zdroj: The Motley Fool)

To by tedy také vysvětlovalo, proč by podle roadmapy měly být Coffee Lake a Cannon Lake současníci, či lépe řečeno by Coffee Lake mělo dokonce být uvedeno později, ač je ještě 14nm a nikoliv na novém 10nm procesu. Toto CPU totiž zdá se vzniklo tak, že se Intel rozhodl v první generaci 10nm architektury reálně provést převod na nový proces jen u jedné verze čipů, tedy těch mobilních. Zbylá CPU zdá se místo toho překlopil zpět na výběhový 14nm proces, čímž vzniklo Coffee Lake. Geneticky a architektonickými vlastnostmi by ale tato CPU patřila ke Cannon Lake.

Toto asi rovněž znamená, že v letech 2017/2018 se skutečných 10nm procesorů založených na Cannon Lake v desktopové oblasti nedočkáme; nebudou vůbec existovat, jelikož se z nich stalo Coffee Lake. To bude asi pro leckoho zklamání. Z pohledu Intelu ale nejde o špatný nápad. Jak jsme viděli u Broadwellu (ale analogie lze vidět i u „early“ FinFETových procesů TSMC/Samsungu), nové výrobní procesy je čím dál těžší zvládnout a ze začátku je jejich kvalita nižší. Umožňují vyrobit malé, úsporné čipy, ale jen na nižších frekvencích, zatímco dosažení vysokých taktů potřebných pro výkonná CPU trvá déle. V počáteční fázi je tedy pro desktopová CPU výhodnější zůstat na procesu starším, neboť nový by pomohl jen se spotřebou, která na rozdíl od notebooků není tak důležitá.

 

Je docela dobře možné, že kvůli této okolnosti nakonec bude Coffee Lake v mnohém lepší, než by bylo hypotetické desktopové Cannon Lake. Výtěžnost na 14nm procesu bude přes větší plochu lepší a tím možná i výrobní cena čipů. Na vysokých taktech by teoreticky nový proces nemusel být ani tolik efektivní z hlediska spotřeby, pokud je však vůbec dosáhne. Poměrně reálné je, že by 10nm Cannon Lake mělo horší strop pro přetaktování, než jaký vykáží Coffee Lake na 14 nm.

Mobilní roadmapa CPU Intel s CPU Coffee Lake (září 2016, zdroj: fórum AnandTech)
Mobilní roadmapa CPU Intel s CPU Coffee Lake (září 2016, zdroj: fórum AnandTech)

 

Šest, nebo osm jader v desktopu?

Na druhou stranu, ke Cannon Lake existoval nepotvrzený únik či drb pocházející z LinkedIn, podle nějž tato CPU v desktopu mohla být dokonce osmijádrová, zatímco Coffee Lake zatím vypadá na jader šest. Jelikož desktopové Cannon Lake na 10 nm zdá se nevznikne, možná bylo zrušeno i toto osijádro a objeví se až o rok později v generace Ice Lake. Ovšem pozor, informace o šesti jádrech platí pro notebookovou řadu Coffee Lake H. Čistý desktop („S“) by teoreticky mohl překvapit a být také osmijádrový, jak to bylo snad původně pro Cannon Lake plánováno.

Ať tak nebo tak, s Coffee Lake by mělo přijít zvýšení počtu jader v mainstreamové platformě LGA 1151. Rok 2018 tak asi přinese po letech jednu z nejlepších příležitostí k upgrade, jaká na jednom konkrétním socketu Intelu existovala. Pokud tedy Intel zachová s LGA 1151 kompatibilitu. Dle své dosavadní tradice by ale mohl, jelikož nový socket by snad měl udeřit až v následující generaci, s čipy Ice Lake.

Zdroj: The Motley Fool

CPU Coffee Lake je ve skutečnosti Cannon Lake pro desktop. Intel mění taktiku

Ohodnoťte tento článek!