CPU Vortex86 má dvoujádrovou verzi. Architektura x86 od Rise a SiS žije dál

0

Ačkoliv na trhu mainstreamových výrobců procesorů x86 zbyly jen tři značky (přičemž v případě firmy VIA je diskutabilní, zda ještě patří do oblasti PC hardwaru), šířeji vzato to tak docela není. Tak trošku jako živé fosílie se totiž různé starší generace architektury x86 udržely v oblasti embedded. Asi nejzajímavější z nich je rodina čipů Vortex86 pocházející z procesoru mP6, jenž v devadesátých letech vyvinula firma Rise Technology a později převzala SiS. Vortex86 se po letech stále vyvíjí a nyní dokonce dostal první dvoujádrovou verzi, označenou Vortex86DX3.

 

Jak by v roce 2015 vypadalo Pentium MMX…

Produkci těchto čipů nyní vede tchajwanská firma DMP Electronics, která ji převzala od SiS (firma samotná měla ale předtím svou vlastní licenci na architekturu 386). Nyní má v nabídce nový procesor – lépe řečeno SoC – Vortex86DX3. Stejně jako předchůdci je zaměřen vyloženě na trh embedded zařízení, nicméně měl by být plně kompatibilní s Pentiem MMX (nikoliv už s architekturou i686). V podstatě se tedy jedná o pokračování technologie patřící někam do druhé poloviny devadesátých let, ovšem s moderními rysy – dvěma jádry a s koncepcí SoC, tedy s integrovanou čipovou sadou i grafickým jádrem. Čip se vyrábí v provedení BGA na 40nm procesu. TDP bohužel nikde uvedeno není, u předchůdců se však počítalo v jednotkách Wattů.

Starší model z řady Vortex86DX

Architektura CPU ve VortexDX3 je jen 32bitová, údajně s pipeline jen o šesti stupních (srovnatelné číslo s Pentiem P54C nebo K6) a s FPU. Čip má dvě jádra na taktu 1,0 GHz, což je pro tuto rodinu vácejádrová premiéra, neboť všechny předchozí SoC Vortex86 byly jednojádrové. Jádro má L1 cache pro cache a pro data po 16 KB, L2 cache je 256 kB. Paměťový řadič podporuje na rozdíl od historických Pentií paměti DDR3 až do kapacity 2 GB (podle některých údajů 4 GB), řadič je 32bitový.

Schéma SoC Vortex86DX3
Schéma SoC Vortex86DX3

Integrovaný čipset obsahuje 100Mb/s Ethernet, řadiče SATA (150 MB/s) a PATA, podporou pro SD karty a úložiště eMMC, a také čtyři porty USB 2.0 a PCI Express 1.1 (dvě linky). Integrováno je i 2D grafické jádro používající sdílenou paměť a podporující jeden nebo dva analogové nebo digitální výstupy s rozlišením až 1920 × 1200 bodů. Přítomen by v něm měl být i hardwarový dekodér pro video v H.264, zvládající rozlišení 1080p.

 

Vzhledem k tomu, že jde o SoC pro embedded zařízení, má Vortex86DX3 ještě celou řadu dalších rozhraní – sběrnici ISA, SPI, DPIO, až devět sériových rozhraní COM, paralelní rozhraní LPT, I2C, GPIO nebo JTAG.

Vývojářská deska pro Vortex86DX2 (90nm jednojádro, 800 MHz)
Vývojářská deska pro Vortex86DX2 (90nm jednojádro, 800 MHz)

DMP Electronics ke svým čipům nabízí vývojářské referenční desky, opět samozřejmě zaměřené na použití v embedded či průmyslových zařízeních, takže by eventuálně měla uvést i model s tímto SoC. Pokud ale nepracujete v těchto branžích, asi se s Vortexem86 v životě nesetkáte. Jak úspěšná se svými čipy tato firma je, nemám osobně žádnou představu. Doufejme ale, že si své místo udrží a rodinu procesorů x86 bude udržovat a rozvíjet dál, neboť jde minimálně o hodně zajímavý relikt historie osobních počítačů.

Procesor Rise mP6, z něhož architektura Vortex86 pochází
Procesor Rise mP6, z něhož architektura Vortex86 pochází (zdroj: Wikimedia Commons)

Zdroje: CNX Software, DMP Electronics

CPU Vortex86 má dvoujádrovou verzi. Architektura x86 od Rise a SiS žije dál
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas