Cray chystá nejrychlejší superpočítač světa Titan

0

V úterý 11. 10. 2011 podepsala americká firma Cray smlouvu o upgradu třetího nejrychlejšího superpočítače světa. Cray není v tomto oboru žádným nováčkem – na trhu se superpočítači se pohybuje již od roku 1972 a její zakladatel Seymour Cray je právem přezdíván „otec superpočítačů“. Firma svými výrobky již mnohokrát pokořila rekordy a vytvořila tu „nejrychlejší mašinu světa“. Ať už se jedná o její první počin z roku 1976 Cray-1 schopný výkonu až 800 MFLOPS (800 milionů operací v plovoucí řádové čárce za vteřinu), nebo o jejich poslední dílo – Jaguar. Tento v současnosti třetí nejrychlejší superpočítač se nachází v Oak Ridge National Laboratory v Tennessee a je majetkem Ministerstva pro energii ve Spojených státech amerických.

A právě tento stroj je předmětem smlouvy mezi Cray Inc. a americkou vládou, která na modernizaci vyčlenila 97 milionů dolarů. U Jaguaru, který se chlubí úctyhodnými 112 081 výpočetními uzly, obsahuje každý uzel dva procesory AMD Opteron.

Projekt Titan je rozdělený na dvě části. V první části, do konce roku 2011, budou staré jednotky XT5 nahrazeny XK6, jež budou obsahovat ještě nevydaný 16jádrový 64bitový 32nm AMD Opteron řady 6200 s maximální frekvencí až 3,5 GHz a s 8–16 GB pamětí DDR3 a GPU Nvidia Tesla M2090 s 6 GB pamětí GDDR5.

Druhá část projektu vybaví systém GPU příští generace Nvidia Tesla s architekturou s kódovým označením „Kepler“. Celý projekt by měl být dokončen v druhé polovině roku 2012 a s výkonem 10–20 PFLOPS (10^15 operací v plovoucí řádové čárce za vteřinu) by se měl zařadit na špičku žebříčku superpočítačů, kterému teď vládne Japonský K computer od Fujitsu s výkonem 8,77 PFLOPS.

GPU se do superpočítačů začaly umisťovat až v několika minulých letech a to hlavně pro zvýšení výkonu simulací.

Titan bude ministerstvu sloužit pro realističtější nukleární simulace, zlepšení předpovědi klimatických jevů a pomůže s vývojem nového fotočlánku, který bude měnit mnohem více sluneční energie na elektrickou.

Cray uvádí, že jeho architektura XK6 je schopna výkonu až 50 PFLOPS a toto pro ně bude odrazový můstek, který je, jak doufají, přivede až k hranici 100 PFLOPS.

Zdroj: Nvidia, The Register

Ohodnoťte tento článek!