Cray Inc. odprodá Intelu své technologie

0

Když v březnu společnost AMD koupila výrobce mikroserverů SeaMicro, z mnoha stran se ozývalo, že tím vyfoukla chutné sousto svému konkurentu Intelu. Objektem zájmu měla být propojovací logika Freedom. Intel tehdy ale popřel, že by pro něj technologie byla zajímavá. Nyní má celá výměna zajímavou dohru: Intel také kupuje propojovací technologii, ovšem ze zcela opačného konce spektra. Místo rozjíždějící se firmy je totiž prodávajícím Cray Inc., veterán v oboru superpočítačů.

Pod Intel má přejít divize, která zajišťovala vývoj hardwaru, sloužícího k propojení procesorů či uzlů v superpočítačích Cray. Vznikla v ní i logika Gemini, tvořící páteř například superpočítače Titan. Vysokokapacitní propojení procesorů, případně GPGPU, je pro růst výkonu superpočítačů kardinálním problémem. Lze tedy říct, že Intel se dostal možná k tomu nejcennějšímu z portfolia společnosti Cray. Zajímavé je, že to bylo za relativně nízkou cenu: 140 milionů USD v hotovosti. Připomeňme, že celková prodejní cena za SeaMicro činila 334 milionů.

Uzel Cray XK6

Prodej byl oznámen včera a měl by být rychle dokončen. Do Intelu přejde něco přes sedmdesát zaměstnanců, aby ve vývoji pokračovali. V tiskové zprávě se uvádí, že Cray si zachová určitá užívací práva k převedeným technologiím (které samozřejmě používá ve svých produktech). Dále by se také měl těšit jistým exkluzivním výhodám ohledně nespecifikovaných budoucích procesorů Intelu. Nevíme, zda půjde o speciální modely procesorů, či o výhradní přístup k některým funkcím.

Co Intel s nabytými technologiemi plánuje, není zatím jasné. Možností je jejich licencování pro použití v superpočítačích a serverech. Vedle toho by ale také mohly být začleněny přímo do serverových platforem Intelu a stát se součástí jejich podpůrných čipových sad. Intel totiž v brzké době vedle procesorů Xeon a Itanium začne nabízet také svou odpověď na koncepci GPGPU: masivně paralelní čipy Intel MIC, také známé jako Knights Corner. Příležitostí k propojování tedy bude dost.

Logo společnsoti Intel

Zdroje: Cray Inc., Intel (tiskové zprávy)

Cray Inc. odprodá Intelu své technologie

Ohodnoťte tento článek!