Creators Update poruší pravidlo, že na omezeném připojení nejsou stahovány žádné aktualizace

Microsoft v posledním sestavení chystaného Windows 10 verze 1703 uvedl ještě jednu novinku, které jsme si nevšimli a o které se společnost sama nezmínila. Přitom mění základní pravidlo používání omezených připojení.

2
Windows 10

I u nás jste se mohli díky návodu seznámit s tím, že Windows 10 umožňuje po vzoru svého předchůdce označit připojení jako omezené. Microsoft tím reagoval na rozšiřující se mobilní připojení, která jsou obvykle zatížena datovým stropem či jinou formou FUP. Operační systém se na takovém připojení chová úsporněji, např. nesynchronizuje nastavení a vyčkává na neomezené připojení.

Zatím platilo, že na omezeném připojení ani nejsou stahovány aktualizace. Protože v dnešní době směrem k Windows přilétají často více či méně objemné balíky aktualizací, je doporučené označovat připojení zatížená datovým stropem jako omezená, aby právě nedocházelo ke zbytečnému čerpání limitu. Jako omezené pak v Desítkách nelze nastavit připojení, které je pevné.

Změna v distribuci aktualizací ve vztahu k omezeným připojením

Jak si všiml Richard Hay, redaktor SuperSite for Windows, ve Windows 10 Insider Preview build 15058 se při připojení k omezené síti ve službě Windows Update zobrazuje jiná informace než dřív. Dosud obrazovka informovala o tom, že na omezeném připojení nebudou aktualizace stahovány. Informace však v sestavení 15058 byla pozměněna.

I teď Microsoft informuje, že nebudou stahovány aktualizace na omezených připojeních, ale s výjimkou. Výjimku mají dostat blíže nespecifikované aktualizace, které „jsou potřeba k zachování hladkého běhu systému Windows“. Což je velmi abstraktní vyjádření, pod které se dle mého názoru může schovat jakékoli aktualizace.

Zdá se, že Microsoft zavádí nová pravidla pro stahování aktualizací
Zdá se, že Microsoft zavádí nová pravidla pro stahování aktualizací

Znamená to, že budou i na omezeném připojení stahovány objemné kumulativní aktualizace? Formulace napovídá minimálně to, že nebudou stahovány nové hlavní verze. Jakákoli servisní aktualizace ale může do uvedené formulace spadat. Bylo by dobré, kdyby to Microsoft vyjasnil, abychom věděli, co máme čekat. Takhle se můžeme jen dohadovat.

Microsoft může reagovat na to, že někteří lidé funkci omezeného připojení začali využívat k tomu, aby systém neinstalovat aktualizace automaticky. Což běžně dělá a tím, že automatickou instalaci aktualizací nelze běžně vypnout. Tímto by si Microsoft mohl pojistit, že se od aktualizací nikdo záměrně zcela neodřízne. Jinak nevím, proč by měnil pravidla hry.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Kdyby se vykašlali na dělání kravin a nechali lidi aby si sami rozhodli kdy, jak a co chtějí nebo nechtějí aktualizovat, tak by udělali mnohem lépe 🙁 Tak furt někomu něco nutí a jsou s tím akorát problémy …