Čtečky otisků integrované v displeji jsou tady. Brzy ji oznámí velký výrobce

6
Vivo testuje čtečku otisků integrovanou v displeji
Vivo testuje čtečku otisků integrovanou v displeji

Společnost Synaptics známá hlavně dotykovými vrstvami pro mobily a touchpady představila novou čtečku otisků nazvanou Clear ID FS9500. Na rozdíl od ultrazvukové čtečky od Qualcommu je tahle optická, a přesto také uvidí skrz OLED a krycí sklo. Může se tak integrovat rovnou pod displej, aniž by výrobce musel plýtvat místem na přední straně telefonu nebo experimentovat s optimálním umístěním čtečky na zádech.

Clear ID prý bude dvakrát rychlejší než 3D skenování obličeje (narážka na Apple a jeho Face ID) a bude fungovat se suchými, vlhkými i zmrzlými prsty. Synaptics již odstartoval velkovýrobu snímače a slibuje brzké uvedení v prvním telefonu (navíc špičkovém). Ten vyrobí některá ze společností z první pětky. Těmi jsou Samsung, Apple, Huawei, Vivo a Xiaomi.

Apple můžeme vyloučit. Vivo spolupracuje s Qualcommem na ultrazvukové čtečce. Samsung je největším výrobcem OLEDů a ve svých smartphonech je také nejvíce využívá. Loňské experimenty s přesunutím čtečky na záda Galaxy S8 a Note8 se navíc nesetkaly s příliš dobrým přijetím (spíš kvůli tomu, že nejsou vycentrované, než že by byly na zádech). Novinka bude podle Synaptics reálně k vidění již začátkem ledna na CESu. Tam by Samsung mohl ukázat Galaxy S9.

Čtečka otisků pod displej Synaptics Clear ID FS9500
Čtečka otisků pod displej Synaptics Clear ID FS9500
Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

 1. pokud nebude fungovat jako čtečka celý displej, což podle obrázku opravdu nebude, tak doufám, že čtečka zůstane vzadu.

  Google to má na telefonech udělaný dobře, čtečka je na přirozené pozici a nikdy ji nehledám, jen vezmu telefon do ruky a odemkne se.

  • Proč by měl jako čtečka fungovat celý displej? Neříkám, že by to nebylo pěkný, ale jednak mi to připadá dost zbytečný a pak náklady by vyletěly na Mars.
   Když používám smartphone, je tak nějak předpokladem, že budu mít prsty na displeji. Pokud bude čtečka přibližně v pozici SW tlačítka Home, je to značka ideál. Čtečky na zádech mají naopak tu zásadní nevýhodu, že nejde používat s telefonem položeným na stole (což já dělám v práci skoro pořád).

   • Na tu technologii jsem zvědavý, ale nedokážu si vůbec představit, jak to bude (ne)praktické. Samostatná čtečka má výhodu v tom, že ji na mobilu najdu po hmatu, ať už je vepředu, nebo vzadu. Když bude schována v displeji, těžko budu poslepu hledat, kam přiložit palec.

    • Je pravda, že při vypnutém displeji si člověk nemůže být nikdy jistý. Pár mockupů s čtečkou pod displejem vždy ukazovali místo otisku na zapnutém displeji, ale to by znamenalo, že uživatel nejdřív musí nejdřív probudit telefon a až pak autentifikovat. Což je je mj. jedna z věcí, proč lidi považují Face ID za podřadné oproti Touch ID.
     Věřím, že s trochou cviku by člověk byl schopný zapamatovat si přibližně to místo, kam má přikládat palec. Je to holt daň za „krásný“ telefon.