ČTK: Vodafone prý jedná s konkurencí kvůli sdílení LTE

0

Do konce roku chtějí O2 a T-Mobile pokrýt 90 % české populace rychlou sítí LTE. Dosáhnou toho díky sdílení infrastruktury, na kterém se obě společnosti během jara domlouvaly. Jednička a dvojka českých mobilních sítí už sdílejí i 2G a 3G. Spolupráce má podle operátorů urychlit výstavbu sítí a především snížit náklady.

Vodafone ale stojí tradičně mimo. Do sdílení 2G a 3G se nezapojil a v případě LTE se červený operátor jednání rovněž nezúčastnil. K tomu ještě konkurenty kritizoval kvůli diskriminaci. „Takto rozsáhlá spolupráce dvou nejsilnějších hráčů na mobilním trhu je proti zájmům zákazníků a omezuje konkurenci na trhu. Fakt, že třetí hráč nebyl přizván k jednání, vyvolává otázky týkající se dalšího záměru obou konkurentů. Takový přístup ke sdílení nemá v Evropě obdoby a Vodafone věří, že regulátoři budou na tuto situaci adekvátně reagovat,tvrdil tehdy generální ředitel českého Vodafonu Balesh Sharma.

 

ČTK ale včera přišla s informací, že se Vodafone do jednání konečně zapojil, byť to operátor popírá. „Vodafone se neúčastní obchodních jednání o třícestném sdílení mobilních sítí. Z dostupných informací naopak vyplývá, že Telefonica a T-Mobile pokračují ve výstavbě svých sdílených sítí 2G, 3G a 4G pouze ve dvou,“ řekla ČTK mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

Pokud by Vodafone ke sdílení přistoupil, nebyla by spolupráce tak rozsáhlá jako v případě O2 a T-Mobilu, tvrdí utajené zdroje. Oba hlavní operátoři sdílejí infrastrukturu na celém území s výjimkou Prahy a Brna. Vodafone by teoreticky mohl na vlastní pěst pokrýt například krajská města a ke sdílení přistoupil jen v řidčeji zalidněných oblastech.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. No zeptám se takhle, potřebuju něco hrát v UHD? Umí to vůbec ty karty poslat na televizi? Chci “konzoli” na tři tisíce dolarů se spotřebou nacelý kilowatt??

    Öpravdu ne,  výrobek pro hrst chorých Američanů.

    A to píšu jako HTPC hráč používající PC + 3DTV.

  2. No zeptám se takhle, potřebuju něco hrát v UHD? Umí to vůbec ty karty poslat na televizi? Chci “konzoli” na tři tisíce dolarů se spotřebou nacelý kilowatt??

    Öpravdu ne,  výrobek pro hrst chorých Američanů.

    A to píšu jako HTPC hráč používající PC + 3DTV.