Sítě 5G v Česku: ČTÚ učinil první krok k zpřístupnění milimetrových vln na 26 GHz pro operátory

12
5G čepička
ilustrační obrázek
-
Zdroj: Jim Urquhart, Reuters

V Česku spustili komerční provoz sítí 5G už dva operátoři. O2 na frekvenci 3,7 GHz a Vodafone na 1800 a 2100 MHz. Český telekomunikační úřad nyní učinil první krok k využití tzv. milimetrových vln, tedy frekvencí řádově v desítkách GHz.

O2 i Vodafone nyní využívají frekvence označované jako sub6 (pod 6 GHz) a červený operátor dokonce využívá shodné frekvence jako pro LTE. V budoucnu, po vypnutí DVB-T, pak přejde na kmitočty mezi 700 a 3700 MHz. Pro tyto frekvence se současně chystá aukce, z níž by v ideálním případě měl vzejít čtvrtý operátor. Samotná technologie 5G má přitom pro své plné využití kombinovat frekvence sub6 ještě s milimetrovými vlnami.

Milimetrové vlny jsou označením pro frekvence v rozsahu zhruba 24 až 300 GHz a pro sítě 5G se dlouhodobě uvažuje o provozu v pásmu desítek gigahertzů. V Evropě i v Česku se jedná o pásmo 24,25–27,5 GHz, které nyní budou moci operátoři v omezeném režimu začít testovat. Ve Spojených státech i něterých dalších zemích mají 5G v o něco vyšším pásmu, od 27 GHz výše.

5G: sub6 všude, milimetrové vlny ve městech

Tyto kmitočty mají zajistit vyšší rychlosti zejména ve městech. Přestože mají vysoké frekvence obecně větší problém procházet překážkami či „obejít“ budovy, díky hustší síti základnových stanic by právě v aglomeracích měly ve výsledku fungovat lépe.

5G spektrum
5G spektrum

Mobilní telefony s podporou milimetrových vln se v Česku zatím neprodávají (nyní představený iPhone 12 umí sub6 i mmWave, ale pouze pro Spojené státy), aktuální 5G smartphony umí pouze sub6. Kombinace obou pásem by umožnila rychlosti kolem 10 Gb/s. Pro srovnání, LTE je teoreticky v ideálních podmínkách schopné dodat asi 1 Gb/s. Právě milimetrové vlny jsou tím, na co odpůrci technologie útočí nejvíce.

zdroj: ČTÚ

Sítě 5G v Česku: ČTÚ učinil první krok k zpřístupnění milimetrových vln na 26 GHz pro operátory
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlasů

12 KOMENTÁŘE

 1. Super, vcely to mohou zabalit. :-/

  Neni pravda, ze odpurci narazi jen na milimetrove vlny. Odbornym odpornikum jde casto predevsim o nesmyslnost technologie jako takove. Nedokazeme naplno vyuzit 4G, proc budovat a PLATIT dalsi technologii?

  5G je super byznys pro firmy dodavajici technologie, jinak pro nikoho.

  • 640 kB RAM by mělo stačit každému 🙂

   Ano, úbytek hmyzu je nejen budoucností, ale už současností, kdy velmi výrazně ubylo hmyzu oproti třeba devadesátkám. Jenže za to nemůže 5G, ale intenzivní používání pesticidů v zemědělství. Tedy se z IT oblasti dostáváme úplně jinam.

   • Tak jiste z Babisovy repky ty vcely taky neskacou nadsenim, a ano vymiraji uz nejakou dobu bez 5G. Ja jen, aby to 5G nebyl ten posledni hrebicek do rakve.

    Co se tyka narazky na RAM, tak tam doslo k tomu, ze proste ta RAM stacit prestala, ikdyz se autor toho vyroku domnival, ze stacit bude. Jenze ani nahodou nejsme na maximech site 4G a jeste dlouho nebudeme. Nemam nic proti novym technologiim tam, kde davaji smysl, jenze 5G nezlepsi vubec nic, maximalne projedeme mobilni FUP nikoliv za 55 sekund plnou rychlosti, ale za 15 s a to neni zadna vyhra.

   • Hele jako já ti nevím, ale když si chci načíst zprávy o počasí, tak mě vysvětli k čemu mobil stáhne 120kB, když ta informace v textovým souboru má velikost 1kB ? Co tvoří ten zbytek?
    Dneska jsou stránky programovány dementním softwarem, který odesílá bůh ví co bůh ví kam a stahuje nepřeberná množství dat. Když zapnu wireshark tak je mi nablití z toho co v lokalní síti lítá za bordel. Takže za mě by ano 640kB stačilo každýmu, kdyby všechny špionážní firmy světa o tobě nechtěli nějaké dodatečné info, že ano.

    • Stránky nejsou programovány dementním softwarem, ale dementními programátory, kteří na to kašlou, protože jim optimalizaci nikdo nezaplatí. A Google tento chaos podporuje, protože pak může servírovat více a lépe cíleného reklamního obsahu. Špionážní firmy ti v PC nehrabou, oni se zeptají rovnou Googlu, Facebooku a dalších, co o tobě vědí.

 2. To s tím rychleji vyčerpaným fupem je tak neskutečně blbý argument, až to bolí. Ty v dnešní době jdeš na začátku měsíce, vysosneš FUP za 55 vteřin a pak celý měsíc internet v mobilu nepoužíváš? Já tedy ne. Tak nevím proč bych to měl dělat na rychlejší síti. Nehledě na to, že ne každý FUP v dnešní době řeší.