ČTÚ hrozí O2 a Vodafonu odebráním frekvencí, pokud nezlevní LTE

3
Surfování na mobilu
Ilustrační foto
-
Zdroj: terimakasih0 / Pixabay

V aukci kmitočtů z roku 2013 se operátoři zavázali, že poskytnou velkoobchodní nabídku pro přístup ke svým sítím za takovou cenu, která by virtuálním operátorům dovolila vytvořit konkurenceschopné tarify.

Když loni ČTÚ kontroloval plnění závazku, uznal, že ceny pro přístup k LTE jsou vysoké. Operátory proto vyzval ke zlevnění. Zareagoval ovšem jen T-Mobile. Společnosti O2 ani Vodafone velkoobchodní nabídku neupravily a úřad jim kvůli tomu ve správním řízení udělil nejvyšší možnou pokutu dva miliony korun (zatím nepravomocné rozhodnutí).

Úřad po roce oba operátory opět vyzývá, aby virtuálům poskytli nižší ceny za LTE. ČTÚ vyměřilo 0,10–0,15 Kč za 1 MB dat u mobilních služeb a 0,01 Kč za 1 MB u fixního internetu („LTE na doma“). O2 prodává megabajt za 0,43 Kč a Vodafone za 0,29–0,51 Kč v závislosti na objemu odebíraných služeb. Zvláštní ceník pro fixní LTE nemá žádný z operátorů.

ČTÚ dal operátorům jeden měsíc na to, aby nabídku upravili (tedy snížili ceny na čtvrtinu). Pokud neuposlechnou, je úřad připraven zahájit správní řízení, které by mohlo vést až k odebrání licencí pro využívání kmitočtů 800, 1800 a 2600 MHz.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. Velkoobchodní cena 0,15 kč za 1 MB?? Jak má pak klesnou nesmyslná cena za FUP když přenos 1MB stojí tolik. 1GB za 150kč. Jak jste to psali o Polsku? Neomezené volání, sms a 7GB za 180kč? Za 3G se ušetřilo jeho nevýstavbou, tak je potřeba pořádně podojit 4G, aby se to zaplatilo. Reálné náklady na MB budou pod haléřem.