ČTÚ napomíná O2. Spotify nečerpající data porušuje síťovou neutralitu

11
O2
O2
-
Zdroj: O2

Český telekomunikační úřad dnes oznámil, že O2 porušuje pravidla síťové neutrality. Z již pravomocně ukončeného správního řízení vyplývá, že se O2 prohřešilo tím, že uživatelům nabízí poslech streamingové služby Spotify, aniž by se přitom čerpala data z balíčku. Na možné porušování síťové neutrality jsme na Cnews několikrát upozorňovali.

Podle principu, upraveného Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2120 z 25. listopadu 2015, mají koncoví uživatelé právo si zvolit, jaký obsah, aplikace či služby budou využívat prostřednictvím své služby přístupu k internetu. Poskytovatelé služeb přístupu k internetu naopak mají povinnost nakládat s veškerým provozem stejně, bez diskriminace, omezení nebo narušování,“ píše ČTÚ.

Tzv. zero rating exkluzivně zvýhodňující určitý typ provozu je dle eurounijních pravidel zakázaný. Virtuální operátor Kaktus kvůli tomu zrušil bezplatné surfování na Facebooku. O2 však pravidlo ignorovalo a dle nařízení ČTÚ musí podmínky služby změnit. Příliš starostí si však dělat nemusí, protože neomezený poslech Spotify byla předem oznámená výhoda platná jen na dva roky, a i bez zásahu ČTÚ by skončila v květnu 2018.

Operátoři však mohou nabízet zvláštní datové balíčky, které zvýhodňují určité služby. Nabídka ale nesmí být exkluzivní, ale otevřená pro všechny poskytovatele obsahu. Tomu se přizpůsobil Kaktus se sociálním balíčkem i Vodafone Pass a T-Mobile StreamOn.

ČTÚ napomíná O2. Spotify nečerpající data porušuje síťovou neutralitu
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 4 hlasů

11 KOMENTÁŘE

    • Chvilku jsem jel spotify, stojí to co jedny cigára, ovšem ten provar v datech mě už přestal bavit, navíc sem tam něco na spotify něco nebylo, nakonec 64GB karta s obměňováním co 2-4měsíce je s nulovými náklady, nulovými výpadky, atd…, jenom bych zmínil že na firemních tarifech (alespoň u mne) to data žralo i u O2. Už i na podcasty jsem pořídil appku co mi to nastahuje do offline, víte že zaměstnanci jednoho operátora fasují až 30GB dat s mejma korporátníma 3GB se mi chtělo brečet.

   • Zann: je to tak asi nejsem moderní když nenchci utrácet data nebo za službu 😀 MP3 s námi zůstanou ještě dlouho a dnes při těch 128 nebo 256 GB místa v dnešních telefonech popřípadě paměťovek mě nějaká 10 megová mp3rojka netrápí 😀

    • Nevím jestli právě mp3, ale každopádně bude vždycky nejlepší si hudbu natahat do playeru, než ji někde furt dokola „sdílet“ jak chobot. Jinak samozřejmě souhlas s tím že při velikosti dnešních paměťových medií a možností přístrojů, je tahleta „služba“ úplně out 🙂

 1. Zajimalo by mne zda se da odhadnout priblizne aktualni celkova pruchodnost 2G/3G/4G site pri zohledneni poctu BTS, prumerneho poctu kanalu/BTS, pruchodnosti na kanal, atd. Jaka by byla ta rychlost jiz bychom mohli vsichni soucasne mobilne brouzdat (pro zjednoduseni predpokladejme rovnomerne rozlozeni klientu a zanedbani naroku na voice traffic).