Operátoři berou nejen televizím. ČTÚ jim přidělí frekvence využívané rádii

0

Český telekomunikační úřad připravuje aukci pásma 700 MHz, které teď místo televizí budou využívat mobilní sítě. Za dva tři roky by mobilní operátoři mohli vystěhovat i vysílatele rádií. Úřad v nejnovějším přezkumu rozhodl o budoucnosti pásma 1,5 GHz (někdy označovaném jako pásmo L), ve kterém dnes společnosti České radiokomunikace, Teleko a RTI cz vysílají digitální rádio.

Po skončení individuálních oprávnění (31. 12. 2021) jim už ČTÚ nebude prodlužovat licence a pásmo budou moci v souladu s plány Světové telekomunikační unie využívat mobilní operátoři. ITU o harmonizaci pásma L pro mobilní účely rozhodla v Ženevě na konferenci WRC-15. Plán následně podpořily i evropské země na Konferenci správ pošt a komunikací.

ČTÚ v přezkumu uvádí, že vysílatelé rádií z rozhodnutí nemají radost a budou požadovat kompenzace v podobě kmitočtů v pásmu III. To je také do budoucna perspektivnější a dnes se v něm vysílá DAB+. Toto pásmo totiž funguje na nízkých kmitočtech 174–230 MHz, které mají daleký dosah a dobrý prostup překážkami. V pásmu L využívané rádii (1452–1479,5 MHz) se pokrývá násobně hůř a pro celoplošné vysílání by se muselo vybudovat více vysílačů. A to není perspektivní už z toho důvodu, že nové rádiové přijímače už s tímto pásmem nepočítají.

V řadě evropských zemí se již pásmo pro mobilní účely využívá, rozděleno bylo v Británii, Německu, Švýcarsku nebo Itálii. Soutěžit o něj budou i na Slovensku. Pásmo 1500 MHz má v mobilních sítích unikátní pozici, protože se jako jediné využívá pouze pro posílení downlinku ostatních pásem. Označuje se proto jako SDL – supplementary downlink. Ostatní pásma fungují v duplexním režimu, takže se v nich data proudí oběma směry. Jen se k tomu někdy využívá časové dělení (TDD), kde se uplink a downlink o frekvenci střídají v pravidelných intervalech, a někdy frekvenční dělení (FDD), kdy uplink i downlink mají vlastní frekvence.

Zdroj: ČTÚ

Operátoři berou nejen televizím. ČTÚ jim přidělí frekvence využívané rádii
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.33%) 15 hlasů