ČTÚ spustí další aukci kmitočtů. Chce pro Čechy rychlý bezdrátový internet

0

Český telekomunikační úřad nechystá jednu, ale ještě minimálně dvě aukce volných kmitočtů. ČTÚ se chce zbavit zbytků z předchozí aukce, tedy frekvencí 2 × 15,8 MHz v pásmu 1800 MHz, 2 × 10 a 1 × 9 MHz v pásmu 2600 MHz. Úřad dnes kromě toho oznámil, že operátorům nabídne ještě příděly v pásmu 3600 až 3800 MHz.

Ty jsou technologicky neutrální a potenciální zájemci na nich mohou postavit libovolnou síť. Nabízí se WiMAX, Wi-Fi 802.11y nebo LTE. Cílem je dostat rychlý internet tam, kde ještě dosud není. Úřad zahájil přípravu, navrhl pár bodů a nyní sonduje, co ně na řekne veřejnost. Ta má až do konce května čas prvotní návrh připomínkovat.

O co se hraje

ČTÚ má k dispozici 200MHz šířku pásma rozdělené do čtyřiceti 5MHz kanálů. Používají časové dělení kanálů (TDD), takže downlink i uplink probíhají na jedné frekvenci, o kterou se dělí v čase. Úřad rovnou říká, že nechce prodávat menší bloky, ale rovnou nabídne tři abstraktní balíky o šířce 40 MHz a jeden konkrétní o šířce 80 MHz. Operátor se tak nebude muset omezovat a s větší šířkou může nabídnout vyšší rychlost pro více lidí. Každý operátor může získat maximálně 120 MHz.

Vyvolávací cenu úřad stanoví podle mezinárodního benchmarku. Předběžně mluví o 17 milionech za každý 40MHz blok a 34 milionech za 80MHz úsek. Platnost licence bude nejspíš 15 let, ČTÚ počítá s přídělem do 30. června 2030.

 

Podmínky a pokrytí

Každý držitel musí nejpozději do dvou let na těchto frekvencích spustit datovou síť s garantovanou rychlostí 10 Mb/s (downlink) pro každého uživatele.

Operátoři s přídělem 40 MHz musí do pěti let pokrýt alespoň 10 % populace, případně 85 % všech obcí nad 5000 obyvatel.

Operátoři s přídělem 80 a 120 MHz mají navíc podmínku, že do půl roku od spuštění komerčního provozu musí zveřejnit referenční nabídku pro velkoobchodní přístup. Úřad tedy dopředu počítá se vznikem virtuálních operátorů.

Pro koho

Hlavní otázkou zůstává, kdo bude ochotný se aukce účastnit. Na internetu jsou dvě třetiny Čechů. Chybějící třetina (především děti nebo senioři) jistě není připojená jen kvůli tomu, že by u nich nebyl internet dostupný. Kde není kabel nebo optika, je xDSL. Kde není xDSL, je Wi-Fi nebo jiný bezdrát.

Přechod na LTE nebo WiMAX může být zajímavý hlavně z hlediska rychlostí. V závislosti na počtu antén a technologii to jsou desítky až stovky megabitů za sekundu. Poskytovatel Wi-Fi na toto nedosáhne. Z xDSL lze ještě vytáhnout více než současných 40 Mb/s, ale Telefóniku k tomu nic nemotivuje. Takže zájem ze strany uživatelů by byl.

Jenže kdo ten zájem zaplatí? Frekvence jsou relativně levné, ale budování celonárodní sítě si už může dovolit pouze velká společnost. Logicky se tedy nabízí někdo s dostatečnou infrastrukturou a zázemím: Telefónica, T-Mobile, Vodafone, GTS nebo UPC. Ostatní malé společnosti by se mohly sloučit v alianci nebo mohou doufat ve férovou velkoobchodní nabídku. Díky jednomu 80MHz přídělu musí minimálně jedna taková přijít. Tedy pokud se aukce vůbec někdo zúčastní…

Zdroj: ČTÚ

Ohodnoťte tento článek!