ČTÚ varuje před novými smlouvami operátorů, aby se lidé bezhlavě neupisovali

0

Všichni tři čeští mobilní operátoři si od nedávné „cenové revoluce“ slibují, že si k sobě zákazníky přitáhnou na delší dobu. U nových neomezených tarifů mluví především o nižších cenách, které se však týkají pouze úvazků na dobu určitou (24 měsíců). Během této doby byste nemohli od smlouvy odstoupit bez sankce.

To je pro operátory výhoda. Sice neomezené tarify zlevnili, ale zase mají jistotu, že jim lidé dva roky nikam neutečou. (Navíc nové tarify jistě přesvědčily řadu zákazníků, kteří platili méně, ale zase museli počítat každou volnou minutu. Když si připlatí stovku nebo dvě, už takové starosti nemají.)

 

Upisovat se dnes na dva roky je velké riziko, protože mobilní trh se bude rychle vyvíjet. Za měsíc přijdou noví virtuálové, příští rok už možná své služby spustí plnohodnotný čtvrtý operátor a stále ve vzduchu visí otázka, jak současné provozovatele sítí zkrotí český regulátor. Během dvou let se může leccos změnit.

Na co si dát pozor

Před úvazky na dobu určitou varuje i ČTÚ. Než se do tého pasti chytíte, měli byste:

  • si detailně přečíst návrh smlouvy a nejasné body si nechat vysvětlit prodejcem.
  • zvážit, jestli jsou pro vás podmínky výhodné a budete schopni závazkům dostát po celou dobu trvání smlouvy (tedy pravidelně platit).
  • zjistit, co se stane po ukončení úvazku: jestli se smlouva změní na dobu neurčitou (a platby budou vyšší), nebo jestli dojde k automatickému prodloužení (levnější, ale zase úvazek).

Úřad dále připomíná, kdy můžete odstoupit od smlouvy uzavřené na dobu určitou. „Bez sankce je možno smlouvu ukončit pouze v případě, že neakceptuje řádně oznámený návrh poskytovatele, jímž dochází k podstatné změně smluvních podmínek, nebo jiných ustanovení představujících pro účastníka zhoršení jeho postavení,“ tvrdí ČTÚ.

To se týká i zdražení služeb, ne však jejich zdražení kvůli vyšší DPH, jako tomu bylo letos. Pokud základní cena zůstane stejná a rozdíl bude činit pouze vyšší daň, nárok na bezplatné odstoupení nemáte. Pak ještě můžete odstoupit od smlouvy do 14 dnů, pokud jste ji uzavřeli elektronicky (přes internet nebo telefon).

Zdroj: ČTÚ

Ohodnoťte tento článek!