ČTÚ vyhlásil nové podmínky aukce kmitočtů, 4. operátor má místo jisté

0

Loňská aukce byla překvapivě zrušena, jen měsíc nato vyhlásil Český telekomunikační úřad nové podmínky, podle kterých se budou volné kmitočty v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz dražit. Vyvolávací cena všech bloků dohromady je 8,75 miliardy korun. Úřad odhaduje, že příjmy z aukce se budou pohybovat v jednotkách miliard (předtím se vyšplhaly na 20 mld.) a že další finance potečou do státní pokladny v ročních poplatcích za využívání kmitočtů.

Čtvrtému operátorovi vstříc

Klíčovou změnou je změna pravidel u nejdůležitějšího pásma 800 MHz. S ním se lépe pokrývá území, neboť mají vysílače velký dosah. I proto jsou tyto bloky nejdražší a nejžádanější. Zatímco v předchozí aukci si mohli tyto bloky rozdělit stávající operátoři a na nového by nezůstalo, v nových pravidlech má potenciální nový operátor vyhrazený blok 2 × 10 MHz. Za ten zaplatí minimálně 2,2 miliardy. Tato nabídka by měla nalákat i jiné společnosti než PPF. Třeba Air Telecom.

Na 800MHz pásmo se vztahuje spektrální limit společně s 900MHz. Žádná společnost nesmí držet více než 2 × 22,5 MHz najednou. To znamená, že zbývající čtyři nové bloky 2 × 5 MHz si určitě rozdělí minimálně dvě společnosti. T-Mobile a Telefónica už mají 2 × 12,4 MHz v pásmu 900 MHz, Vodafone tam drží 2 × 10 MHz. Takže po odečtení od spektrálního limitu si může T-Mobile s Telefónicou koupit jen 2 × 10,1 MHz a Vodafone 2 × 12,5 MHz. Ve hře je přitom 2 × 20 MHz. Část z toho samozřejmě může získat i nová společnost.

ČTÚ: rozdělení nabízených pásem
ČTÚ: rozdělení nabízených pásem

V pásmu 1800 MHz má nový operátor vyhrazen prostor 2 × 15,8 MHz za 500 milionů korun. Zbylých 9 bloků po 2 × 1 MHz si můžou rozdělit ostatní, jen nesmí překročit spektrální limit 2 × 20 MHz. U 2600 MHz nový operátor žádnou rezervaci nemá. Ale podle tabulky si může párové i nepárové bloky rozdělit stávající velká trojka, jeden blok 2 × 10 MHz by připadlo nové společnosti.

Jak se bude pokrývat

800 MHz

 • Úřad rozdělil zemi do okresů A (řídce osídlené) a okresů B (hustě osídlené). Podmínky jsou nastaveny tak, aby se přednostně pokrýval ty méně osídlené oblasti.
 • Za každý pokrytý okres A může operátor pokrýt jeden okres B. Až bude mít pokryty všechny okresy A, může pokrýt zbytek B.
 • Za pokrytí se považuje dostupnost vysokorychlostní sítě na frekvencích 800/1800/2600 MHz pro 95 % populace (75 % vnitřního příjmu bez externí antény).
 • Do 30 měsíců musí operátor pokrýt alespoň 95 % okresů A.
 • Do 7 let musí být pokryto 100 % okresů A i B, dálnice, rychlostní komunikace a železniční koridory I. až IV. To vše s rychlostí 2 Mb/s, po tomto období až 7 Mb/s.
 • Pokud společnost nedrží frekvence v pásmu 900 MHz (tedy nový operátor), vyše zmíněné lhůty se prodlužují o 12 měsíců.
 • Pokud operátor drží frekvence v pásmu 2100 MHz a bude je používat k vysokorychlostnímu internetu, prvních pět let může ke třem zmíněným pásmům (druhý bod) využít výhody pokrytí v už vybudované síti.

1800 MHz

 • Do 8 let musí nový operátor (blok 1) pokrýt alespoň 50 % populace v pásmech 1800 a 2600 MHz. Rychlost stahování v síti musí být alespoň 2 Mb/s, po osmi letech 5 Mb/s. Část kmitočtů může operátor využívat i pro GSM.
 • Na ostatní bloky se žádná kritéria nevztahují.

2600 MHz

 • Do 7 let musí operátor pokrýt v pásmu 2600 MHz alespoň 20 % populace rychlostí 2 Mb/s, pak 5 Mb/s. 
 • Nový operátor, který nedrží frekvence 900 MHz, má na splnění rozvojových kritérií o 12 měsíců déle, tedy 8 let.

 

Přísnější pravidla

Kdo získá volné kmitočty, musí v nové síti umožnit ostatním operátorům národní roaming a také otevřít velkobchodní nabídku pro případné virtuály. Společnosti teď budou pokutovány za rušení příhozů v aukci. Každá navíc může příhoz zrušit jen dvakrát (předtím čtyřikrát), minimální příhoz musí nově převýšit 5 % vyvolávací ceny (předtím 2,5 %). Přibylo také aukčních kol za den, takže by dražba měla proběhnout rychleji.

Úřad dal nové podmínky k veřejné konzultaci a bude přijímat návrhy až do 8. května. Během června by v případě hladkého průběhu mohla aukce odstartovat. Mimochodem: přidělené frekvence zůstanou dražitelům až do 31. prosince 2028.

ČTÚ navrženými podmínkami výběrového řízení zvýšil motivaci pro příchod nového operátora, když mu, při zachování limitu dosažitelného množství spektra, nově vyhradil i část spektra v pásmu 800 MHz,“ vysvětluje Pavel Dvořák, předseda Rady ČTÚ, a dodává: „Nově navrhované doprovodné podmínky, včetně některých závazků pro úspěšné účastníky výběrového řízení, současně vytváří předpoklad pro rychlý rozvoj nových sítí a nabídky nových mobilních služeb. Zpřesněné a doplněné podmínky vlastní aukční procedury pak mají zajistit rychlý, efektivní a korektní průběh této fáze výběrového řízení.

Nebudeme spekulovat, jestli už tato aukce dopadne lépe než ta předchozí. Podmínky jsou určitě lepší než dříve, především rezervace velkého bloku v pásmu 1800 MHz je velmi důležitá. Nový operátor má cestu otevřenou a jestli se jí chopí PFF (Air Mobile) či jiná společnost, na to už nesejde. Brzy také skončí mandát šéfa ČTÚ Pavla Dvořáka a nejspíš nehrozí, že by příští šéf chtěl po aktuálním skandálu také na vlastní pěst zrušit probíhající aukci kvůli… no třeba kvůli vysoké ceně. Podmínky ale ještě neberme závazně, za dva měsíce se ještě mohou kvůli připomínkám změnit.

Zdroj: ČTÚ

Ohodnoťte tento článek!