Čtvrt století Commodore 64

0

mnoho lidských osudů, včetně toho mého. Ano, byl mým prvním, s ním jsem strávil první bezesné noci nad Commodore Basicem 2, učil se sekvenční čtení a zápis z kazetového magnetofonu a později i s pět a čtvrt palcové diskety, lámal joystick ve hře Ghostbusters. A těžko věřit, že je to již pětadvacet let, co tento počítač – tento legandární počítač – spatřil světlo světa.

Dnes již směšný výkon

Commodore 64 (zkráceně C64) byl jeden z nejprodávanějších a nejpopulárnějších 8bitových počítačů, který se stal legendou. Vyvinula jej v roce 1982 firma Commodore jako nástupce staršího VIC-20, a v mírně inonované verzi (C64-II) se vyráběl ještě v roce 1993. Podle odhadů se jich za tu dobu prodalo něco mezi 17 až 25 milionů kusů. Dodnes jej můžete najít v herních konzolích prodávaných na vietnamských tržnicích.

Přesně v této krabici dorazil kdysi z německa na můj stůl

Srdcem počítače je procesor MOS Technology 6510 na 1 Mhz, paměť RAM je 64 kilobajtů, a ROM 20 kilobajtů. Grafiku má na starosti čip VIC-II, a zvuk vynikající čip SID 6581, v pozdějších modelech 8580.

Bylo skvělé, že člověk nepotřeboval monitor; vystačil si s televizí

K počítači se prodávalo množství periférií, například 5,25″ disketová mechanika 1541 s vlastním procesorem a pamětí, později menší a lepší 1541-II, 1571 se dvěma hlavami (nebylo nutné obracet disketu), 1581 pro 3,5″ diskety, několik typů kazetových rekordérů, barevný monitor, tiskárna, vše od firmy Commodore. Stále však vzniká a vyvíjí se nový hardware, například IDE64, SuperCPU, nebo MMC64.

S grafickým systémem

Vzniklo velké množství softwarového vybavení pro tento počítač, přes obrovské množství komerčních her a jejích klonů, programy a utility pro zpracování grafiky, hudby, textové procesory, databáze, nebo programování v assembleru, či desktopový operační systém GEOS.

Disketová mechanika byla v Česku poměrně vzácná, častější byl kazetový magnetofon

Nutno také zmínit o tzv. C64 scéně, což je vlastně komunita lidí sdružující se v tzv. skupinách, které pořádají různé soutěže a party, kde se prezentují vlastními výtvory v tzv. demo, což jsou audiovizuální prezentace. Dá se říci, že díky scéně žije C64 dodnes.

Ohodnoťte tento článek!