CUDA a PhysX na ATI: proč ne?

0

Již před nějakou dobou vyvolal rozruch Regeneration, šéfredaktor serveru NGOHQ, když na svých stránkách publikoval screenshot údajně hacknutého ovladače PhysX od Nvidie. Vše tehdy nasvědčovalo tomu, že se jedná o žert, pročež jsem tuto zprávu na ExtraHardware netlumočil. Eran Badit, jak zní Regenerationovo civilní jméno, se ovšem stále tváří zcela vážně a jeho snažení nyní posvětili i Roy Taylor a Derek Perez z Nvidie.

Regeneration si dlouho stěžoval, že AMD s ním nechce komunikovat, natož aby mu půjčilo Radeon HD 4800. Evidentně si ale kartu nakonec obstaral a z AMD vytáhl dokumentaci, kterou potřeboval, a snahy o zprovoznění PhysXu na kartách ATI pokračují. Zatím bez větších zádrhelů.

Theo Valich, redaktor serveru TGDaily, se zeptal, co si o tom myslí představitelé Nvidie. Roy Taylor, který se u Nvidie stará o vztahy s vývojáři, řekl následující:

„S Eranem jsem v kontaktu e-mailem a nabídli jsme mu, aby se stal registrovaným vývojářem pro CUDA. Těší nás jeho zájem o CUDA a grafickým jádrem akcelerovaný PhysX. Eran rozšířuje početné řady programátorů, kteří pracují na využití GPU pro počítání fyziky a vybral si k tomu nejlepší dostupné software – PhysX.“

Derek Perez, ředitel marketingu a public relations Nvidie k tomu dodal:

„Pomůžeme každému vývojáři, který používá CUDA. To znamená, že mu poskytneme nástroje, dokumentaci, i přímou pomoc. Jsme rádi, že o CUDA a PhysX je takový zájem, a to včetně novinek na NGOHQ.“

Očividně Nvidii vůbec nevadí, že rozšíření modifikovaných, nebo chcete-li hacknutých knihoven CUDA a PhysX pro grafické akcelerátory ATI Radeon smaže výhodu, kterou momentálně GeForce mají. Na druhou stranu by PhysX jakožto všeobecně podporované rozhraní získalo širší důvěru zákazníků – nikdo by už nemohl namítat, že Nvidia se snaží prosadit vlastní standard a odpadly by spekulace o nečistých obchodních praktikách.

Je ovšem nutné mít na paměti, že AMD oficiálně tvrdí, že CUDA na Radeonech nejde, a také že AMD se přihlásilo k Havoku, který nabízí řešení fyziky přes CPU, takže se přeci jen možná schyluje k „válce formátů“ mezi fyzikálními enginy od Havoku a Nvidie. Stále je zde možnost, že jde o pořádně vypečenou kachnu a podařený vtip, ke kterému se přidali i viceprezidenti Nvidie. Ale pokud se Eranovi Baditovi povede zprovoznit platformu CUDA a PhysX na Radeonech, a Nvidia mu při tom bude ochotně asistovat, nezbyde, než oběma zúčastněným stranám zatleskat, protože něco takového se skutečně nevidí každý den.

Navštivte také naše fórum, kde se o možném portu PhysXu diskutuje.

Zdroj: TGDaily, NGOHQ

Ohodnoťte tento článek!