Cyberfox skončí. Má před sebou posledních 12 měsíců života na přístrojích

Autor projektu oznámil, že již nemá sílu na rozvoj prohlížeče. Fork Firefoxu tak s největší pravděpodobností zanikne.

0
Cyberfox
Cyberfox

Díky své otevřenosti se Firefox stal oblíbenou platformou pro jiné prohlížeče, které svého času na jeho základech vznikaly ve velkém. Další z nich však s největší pravděpodobností skončí. Cyberfox odstartoval v roce 2012. Vychází ve dvou verzích, resp. čtyřech edicích. Jedna je optimalizována pro procesory od AMD, druhá od Intelu. A jedna je vždy 32bitová, zatímco druhá 64bitová.

V době vzniku to Mozilla s 64 bity nemyslela vážně, proto měl projekt pro zájemce a zájemkyně nemalý význam. Navíc kromě Australisu dodnes nabízí klasický vzhled pro konzervativnější jedince, kteří měli rádi starý Firefox. Budoucnost tohoto klonu je však momentálně nejistá. Autor projektu, který začal jako zájmová činnost, ale přerostl původní záměry, uvedl důvody vedoucí k pochybám nad další budoucností prohlížeče.

Těžkosti se Cyberfoxem

Za prvé musel Cyberfoxu obětovat nemálo času, tudíž se nemohl věnovat jiným projektům v takové míře, v jaké by chtěl. Situaci mu pak neulehčila ani Mozilla, která v poslední době zásadním způsobem předělává celý Firefox. Aby fork ohnivé lišky mohl pokračovat, bylo by potřeba mu věnovat o to větší úsilí. Autor uvedl, že již na tak náročný projekt nemá síly. Primárně z osobních důvodů jej staví na druhou kolej.

Cyberfox
Cyberfox

Zatím definitivní smrt nenastane. Prohlížeč však přestane získávat nové funkce, proudit k němu budou pouze záplaty a opravy. Bude tedy pokračovat ve šlépějích Firefoxu ESR, konkrétně je poslední řada Cyberfoxu založená na čerstvě vydaném Firefoxu 52 ESR. Díky tomu má Cyberfox zajištěné záplaty po 12 měsíců. Minimálně rok jej můžete používat s tím, že z pohledu funkčnosti půjde o zakonzervovaný produkt.

Zda bude projekt Cyberfox pokračovat, bude teprve rozhodnuto. Dnes se autor domnívá, že nikoli. Nebrání se tomu, aby někdo pokračoval v projektu. Díky dostupnosti zdrojových kódů to možné je, ale s tím, že by se případný nový projekt musel nazývat jinak. Původní jméno prohlížeče náleží autorovi, který jej k použití uvolnit nechce.

Ohodnoťte tento článek!