CZ.NIC bude prodávat špičkový Wi-Fi router. Turris Omnia poslouží jako NAS i vábnička na hackery

0

První Turris měl monitorovat český broadband, sledovat trendy a hrozby v domácích sítích. Správce českého internetu CZ.NIC jej vybraným uživatelům poskytl za symbolickou korunu, aby jej doma tři roky používali. Organizace ale na konferencích zaznamenala velký úspěch a rozhodla se router prodávat. Nová verze přijde do konce roku, to CZ.NIC spustí crowdfundingovou kampaň pro financování.

Schéma Turrisu Omnia
Schéma Turrisu Omnia

Jak bude nový Turris Omnia vypadat? Přijde v několika verzích, ta nejvyšší bude podporovat Wi-Fi 802.11ac (3×3 MIMO) a bude mít 5 gigabitových LAN portů a jeden gigabitový WAN. Router bude řídit dvoujádrový procesor Marvell Armada 385, který bude mít při sobě 1 GB DDR3 RAM a 4 GB flash paměti.

Na zveřejněném schématu můžeme dále vidět dvojici USB 3.0 pro připojení tiskárny, DVB-T tuneru (umožní streamování), zvukovky (pro internetová rádia) nebo pevného disku (pro NAS). Uvnitř budou dva sloty Mini PCIe a jeden kombinovaný Mini PCIe / mSATA pro připojení SSD, disků nebo dalších síťovek. Vzadu bude ještě SFP konektor pro připojení optiky, na desce pak ještě headery GPIO, I²C, SPI a další.

Další novinkou jsou hodiny reálného času zálohované knoflíkovou baterkou a kryptočip pro generování náhodných čísel. Integrován je také slot pro SIM kartu, ale je určen pouze pro LTE modemy, které nemají vlastní (většina má). Všechny diody jsou RGB a stmívatelné.

Turris Omnia nebude pro běžné uživatele, ale hračičky, kteří chtějí svůj router upgradovat a detailně nastavovat. Turris běží na vlastním open-source OS založeném na OpenWRT. Můžete jej doplnit aplikacemi, případně vyměnit za jiný. Má dvě rozhraní– jednoduché a podrobné, dostává pravidelné aktualizace. Díky aplikacím může Omnia sloužit třeba jako webový nebo DLNA server.

Funguje i jako virtuální server pro hostování linuxových distribucí (Ubuntu, Debian). Z Turrisu lze vytvořit i honeypot simulující napadnutelný systém. Útočníci mají pocit, že se dostali do administrace, zatímco operační systém monitoruje, jakým způsobem to udělali a o co se snaží. To pomůže eliminovat budoucí hrozby.

 

Router se bude v základní konfiguraci prodávat od 100 dolarů, nejvyšší by měla stát přes 200 dolarů.

Zdroj: Turris

Ohodnoťte tento článek!