CZC.cz slaví 20. narozeniny. Začínalo ve sklepě prodávat CD mechaniky

9
CZC.cz
CZC.cz

Koncem března to bylo přesně 20 let od založení CZC.cz, po Alze druhého největšího prodejce počítačů. Dnes má firma 72 poboček po celé republice. V roce 1998 ale operovala pouze ze sklepa domu manželů Josefa a Ivony Matějkových, od roku 1999 firma tehdy ještě pod původním názvem Czech Computer spustila také e-shop.

CZC.cz ve vzpomínkové infografice připomíná, že vůbec prvním prodaným produktem byl CD mechanika značky Lite-On. Tehdy prodávala také CRT monitory a reproduktory Genius. Dnes má v katalogu přes 40 000 různých položek. Na rozdíl od konkurenční Alzy nikdy nezvlčila a zůstává věrná elektronice. Zákazníkům už poskládala přes 100 000 počítačů (jen loni 10 500), největším zájem je ale o notebooky, televize a mobily.

Za fiskální rok 2017 obchod utržil 4,3 miliardy korun (20% meziroční nárůst) a vyřídil přes milion objednávek. „Nejrychlejší růst jsme zaznamenali u herních konzolí, operačních pamětí a grafických karet. Extrémní poptávku po grafických kartách související s těžbou kryptoměn nestačili výrobci vykrývat. Naráželi jsme tak buď na nedostatek karet nebo na extrémní růst jejich ceny, někdy až o 50 %. Letos v této kategorii očekáváme naopak pokles, jelikož těžba už není tak výnosná,“ říká obchodní ředitel CZC.cz Tomáš Pilský.

CZC.cz slaví 20. narozeniny. Začínalo ve sklepě prodávat CD mechaniky
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84.55%) 22 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. Ja tehda uprednostnoval Alzu. Kdyz jsem byl v Czech Computeru poprve uz byli v patre toho domu a docela to tam jelo. Predtim snad jeste mi rikal kamos, ze prodavali chvilku v prizemi z okna. Prodavali vsechno co prodaval Alzasoft, akorat ty drazsi veci o 50Kc levneji, proto jsem tam zacal chodit. Byla to jina doma, docela mi dnes takovy ten „rodinny“ pristup chybi.

  • Stejně byl ten underground super. Člověk šel do krámu s PC haraburdim a bylo tam PC haraburdi. Dneska? PC obchod prodává máslo, boty i střelivo. Grafiku tam sice neseženeš, ale kolo, sekačku nebo rýžovar, ten mají vždycky 😂

 2. Jo deset a více let zpátky byl CZC jedním z nejlepších IT obchodů v ČR.
  V dnešní době nalhaných slev, trapných akcí, nefunkčních zákaznických výhod, několika zkaženými objednávkami v řadě, donwgradovaným fórem už je jen duchem, pšoukem zašlé slávy.
  Jinak v infografech nějak nevidí:m „akvizice s Mall.cz“.

  • A kam chodis nakupovat?
   Jako souhlas, obchody typu Czechcomputer, Alzasoft, Monima uz nam nikdo nevrati. Snad jenom Mironet stale nejak funguje v podobnem duchu, ikdyz nevim, nechodim tam casto, zvykl jsem si na ty nove od zakaznika odtazene obchody CZC a Alza, ktere ale zase nabizi hustou sit vydejnich mist a rychlost objednavky od obchodu k zakaznikovi.

   • Popravdě mě do teď, více než degradace CZC, štve zabití brňáků z Alfacomp.cz.
    V CZC stále sem tam něco objednávám, ale většinou využívám jednoduše Heureku a beru to jinde, levněji.
    Samozřejmě ne všude. Z toho co vyplivne Heureka vybírám pokud možnost z těch lepších obchodů, se kterými mám kladné zkušenosti.

    Hustá síť je mi buřt, tady stejně má výdejnu snad jen TSBohemia, všechno k mě a k zákazníkům teče přes dopravce. I když by byly za rohem, tak by to nic neměnilo, lepší než ztrácet čas na pobočce.

 3. Mé herní začátky jsem si užíval na sestavách, které mi „s láskou“ skládal jeden známý v FMPC, dnes pobočka CZC. Taky vzpomínám. 🙁 Nicméně nemůžu na CZC nijak házet kameny, kromě nedodaného UTP kabelu (což jsem zjistil až při rozbalování doma) mě nikdy nějak zvlášť neoj*bávali a reklamace řešili poctivě.

  • Tak jasně, nikdy to nemůžete házet na firmu, vždycky je to věc lidi na konkrétní pobočce. U nás je CZC bezkonkurenčně nejlepši kvelb. Začal jsem tam chodit místo Bohemky, protože tam je to banda líných, permanentně nasra**ch lemplů, ale to neznamená že jinde ta pobočka nefunguje skvěle. Kolektivní vinu uznává jen úplný trotl ….

 4. Tak jestli reklamace řešili poctivě, tak to je pravděpodobně minulost nebo nějaká scifi.Nnebo jste měli velké štěstí. Já se jako dlouholetý věrný zákazník dočkal akorát plivance do tváře v podobě výsměchu při zamítnutí reklamace – svedli to na mechanické poškození, ačkoli evidentně to byl právě důsledek reklamované vady. Reklamační technik byl ještě tak laskav, že mi s úsměšným pošklebkem na tváři sdělil, že jestli chci můžu se soudit, ale jejich právníci mě roznesou… Takže asi takhle si dnes CZC váží člověka co u nich nakupuje 10 let a tohle byla první reklamace.

 5. Osobně si myslím že CZC šel s kvalitou zákaznického servisu velice dolů. A za posledních 3-4 let naprosto upadly jejich recenze a diskuze, které byly bezkonkurenční oproti jiným obchodům.
  Zelená čůza dnes nabízí nejlepší služby ke zboží a podpora reaguje a nějak funguje. Mironet je dobrý obchod, ale nenabízí tolik služeb.
  Ještě jsem nakupoval v SoftComu, ale tam mají ve všem bordel.
  TSbohemie je věhlasná svým neschopným reklamačním oddělením.

  Nejhorší ale považuji pobočku Mallu v Brněnském Campusu. Až groteskně tragické.