D-Link DAP-1350: cestovní router s podporou 3G

0

Koho DAP-1350 oslovuje

Byl vytvořen pro potřeby lidí navštěvujících hojně hotely, ve kterých je zcela běžně internet dostupný výhradně přes klasický RJ-45 kabel (pokud vůbec), což není dvakrát pohodlné řešení. Miniaturní krabička v cestovním obalu umí elegantně, s dobrým zabezpečením a bez dalšího nastavování proměnit internet v kabelu ve spolehlivou Wi-Fi síť.

Tu využijete nejen pro notebook, ale klidně i pro chytrý telefon či další zařízení s Wi-Fi modulem. Zkušenější namítnou, že nejlepším řešením tohoto problému je beztak integrovaný 3G modul v notebooku či dalších zařízeních, není to ale vždy pravda. Problémy nastávají nejen v zahraničí (drahý roaming), špatná je často i rychlost a datové limity také nejsou právě nejštědřejší. Ideálním použitím DAP-1350 je proměna jakékoliv sítě v kabelu na bezpečnou Wi-Fi síť.

 

Rozměrově se DAP-1350 blíží krabičce od cigaret, tvarově a vyhotovením pak spíše kopíruje aktuální trendy. Se štíhlým, ale hranatým tělem, ostře koresponduje relativně velký napájecí adaptér, který by si po vzoru adaptéru moderních mobilních telefonů zasloužil odtučňovací kůru. Drobně tělo nese celkově tři konektory a jeden mechanický přepínač režimů. D-Link si zaslouží pochvalu za velmi střídmou a hezky provedenou indikaci stavu pomocí 4 modrých ikon.

Všechny součástí DAP-1350, tedy samotný router, napájecí adaptér, napájecí USB kabel a plochý RJ-45 kabel, jsou pěkně pohromadě v koženém pouzdru. Cestovní obal se k produktu podobného typu skutečně hodí a je dobře, že jej najdete v základní výbavě.

Tři v jednom

Nejčastěji používané režimy DAP-1350 budou nepochybně Access Point a Router. Režim Client nedává v současnosti příliš smysl, protože jeho praktické využití je velmi omezené a mobilní bezdrátové zařízení je na ně navíc zbytečné. Připojit stolní PC k bezdrátové síti je levnější a praktičtější pomocí USB modulu a například starší Xbox 360 připojíte levněji USB síťovkou nebo jakýmkoliv nejlevnějším Wi-Fi směrovačem s polovičními náklady.

DAP-1350

Rozdíl mezi režimem Access Point (AP) a Router (RT) je v režimu NAT. Při nastavení na AP slouží DAP-1350 jako téměř transparentní rozšíření stávající metalické sítě o možnost bezdrátového připojení. V režimu RT slouží DAP-1350 zároveň jako směrovač s podporou překladu adres (NAT) a efektivně tak „ukrývá“ všechny klienty ve své bezdrátové síti.

Protože jde o mobilní zařízení, lze předpokládat, že nejčastěji bude využíván režim Router, který nejlépe poslouží na připojení jakéhokoliv Wi-Fi zařízení k metalickým sítím všeho druhu. Kromě proměny internetu z RJ-45 kabelu na praktickou bezdrátovou síť poskytuje DAP-1350 v režimu router i další výhody. Například vyšší bezpečnost díky obvyklému stavovému firewallu a všem běžným možnostem směrování dat do vnitřní bezdrátové sítě – se správně nastaveným DAP-1350 se lze i ve veřejných sítích slušně maskovat bez větší ekvilibristiky v nastavení jednotlivých klientů.

3G pro všechny

Režim Router umožňuje kromě proměny metalické sítě v bezdrátovou také jednu další zajímavou funkci – sdílení 3G připojení. Na těle DAP-1350 je přítomen USB port s technologií „SharePort“, která jej umožňuje použít na sdílení téměř čehokoliv do sítě (za pomoci obslužné aplikace). Jeho druhá funkce již žádný obslužný software nevyžaduje – při připojení kompatibilního 3G USB adaptéru se DAP-1350 umí automaticky připojit a sdílet toto připojení do vlastní Wi-Fi sítě.

V současnosti jsou podporovány bohužel pouze adaptéry D-Link, funkčnost a vlastnosti jsme testovali s modelem DWM-156 , což je rychlejší (7,2 Mbps) bratr DWM-152. Po nastavení potřebných parametrů (mimo jiné i telefonního čísla *99#, které se dnes obvykle nenastavuje) fungovalo zcela vše bez dalších zákroků. V rozhraní routeru je možné 3G připojení ovládat a sledovat také objem přenesených dat.

Možnost vytvořit si svůj vlastní 3G hot-spot je jistě zajímavá a lákavá funkcionalita, rozhodně ale není důvod si kvůli tomu kupovat zrovna DAP-1350. D-Link nabízí i zařízení nazvané DIR-457, což je miniaturní mobilní router s integrovaným 3G modulem a baterií. Výhody jsou zřejmé – integrace do jednoho těla s obdobně praktickou možností napájení přes USB a navíc možností mít svůj 3G hot-spot přibližně dvě hodiny zcela mobilní bez závislosti na elektrické síti.

Pokročilé funkce, zkušenosti z používání, verdikt

Komplexně na bezpečnost

Za poměrně obsáhlé možnosti nastavení v režimu Router by se nemusela stydět ani větší a zařízení – chybí snad jen QoS či jednodušší (přímá, bez znalosti portů) možnost nastavit si směrování potřebná pro funkčnost některých typů VPN. Administrace je rychlá a přehledná, snad jen ty otravné požadavky na restart při téměř každé změně zbytečně zdržují. K úplné spokojenosti by se hodila možnost nastavit si profily pro netypické situace s manuálním nastavením IP adresy pro připojení do internetu. V některých situacích se naopak může hodit podpora vytáčeného spojení PPPoE (možnost obsluhovat modem připojený RJ-45 konektorem).

Nastavení pro bezdrátové sítě zahrnují mimo jiné i ruční nastavení výkonu, což u zařízení tohoto typu rozhodně není běžné (a popravdě ani příliš použitelné). Potěší automatický výběr kanálu pro vytvoření vlastní Wi-Fi sítě, bez kterého byste v některých prostředích museli přehazovat kanály kvůli rušení ručně. Protože se jedná o zařízení s podporou „standardu“ 802.11n, nechybí ani možnost nastavit šířku kanálu na 40 MHz.

V současnosti je samozřejmostí i podpora WPS neboli Wireless Protected Setup, díky kterému si nemusíte pamatovat dlouhé heslo a navzdory tomu využívat maximální zabezpečení s dlouhým klíčem. Někdy se může hodit také možnost vytvořit druhou 802.11b síť pro „hosty“, kterou lze omezeně i regulovat.

Při sdílení internetu se jistě bude hodit praktická funkce Website filter, kterou lze kontrolovat, které adresy nelze navštívit nebo naopak které adresy jsou jediné povolené.

Pokročilí uživatelé jistě ocení takzvanou demilitarizovanou zónu (DMZ), do které lze umístit jednu adresu. Počítač v této zóně je mimo firewall, což přináší celou řadu výhod i nevýhod – záleží samozřejmě na situaci.

Zkušenosti z používání a výkon

Ačkoliv to u zařízení tohoto typu není úplně modelová situace, DAP-1350 snese i dlouhodobé zatížení větším počtem spojení a větším datovým tokem (například intenzivní využívání P2P sítí) bez ztráty kytičky. Dochází pochopitelně k citelnému zahřívaní, stabilita ani funkčnost tím ale není omezena.

Router samozřejmě potřebuje zdroj energie, který si lze v tomto případě vybrat z dvou možností – přiložený adaptér do elektrické sítě s výkonem 2 A při 5 V nebo USB kabel pro napájení přímo z počítače. Rozdíl ve výkonu je pochopitelně poměrně výrazný – z počítače nelze získat přes USB více než 1 A, obvykle spíše 500 mA. U DAP-1350 se to projevuje sníženým vysílacím výkonem bezdrátové sítě při napájení přes USB z notebooku.

Na druhou stranu se toto omezení zdá být zbytečné – indikovaná spotřeba při použití adaptéru nebyla totiž nikdy vyšší než 6 W, běžnou spotřebu bylo díky charakteru adaptéru a jeho spotřebě limitně se blížící měřitelnému minimu obtížné zaznamenat – odhadem se pohybuje kolem 4 W.

Zkušenosti bez grafů

Tentokrát vám nenabídneme žádné grafy z důvodu nenadálých technických potíží, které postihly testovací notebook v předvečer ukončení testu. V tomto případě to však nelze považovat za překážku – u zařízení tohoto typu nejde o brutální výkon ani dosah, ale spíše praktické možnosti popsané v ostatních částech článku.

Pokud jde o dosah a spolehlivost signálu, lze jej v rámci bytu (několika místností na jednom poschodí) považovat za zcela dostatečný. Citlivost na signál při snaze chytit sítě je pochopitelně nižší, nežli u notebooků s integrovanou Wi-Fi – velikost antén jednoduše nejde přebít. V případě vysílacího výkonu by se DAP-1350 mohl srovnávat s ostatními bezdrátovými prvky s integrovanými anténami. Pro cílové použití je to však více než dostatečné.

Při použití DAP-1350 mimo vlastní domov bychom doporučovali nepoužívat 802.11n, který na frekvenci 2,4 GHz může velmi silně rušit ostatní Wi-Fi sítě v okolí. Navíc zcela zbytečně – delší dosah ani vyšší rychlost obvykle není potřeba.

Verdikt

D-Link DAP-1350 je velmi specifické zařízení, které se pro roli běžného bezdrátového prvku příliš nehodí – zbytečně byste platili extra za malé rozměry a rozšířené možnosti napájení. Pro specifické potřeby cestovatelů, kteří se setkávají s archaickým internetem „ve zdi“, však může být vysvobozením a velmi praktickým společníkem. Velmi praktická je také možnost využít USB 3G modul a vytvořit si vlastní 3G hot-spot – škoda jen, že pouze s adaptéry D-Link. Podpora generických modemů na bázi Huawei (většina trhu) by tuto funkci udělala výrazně atraktivnější.

D-Link DAP-1350

+ malé rozměry
+ rychlá a přehledná administrace
+ dobré možnosti zabezpečení

– nižší výkon při napájení z USB
– USB 3G modul pouze od D-Linku
– zbytečně velký napájecí adaptér

    

D-Link DAP-1350: cestovní router s podporou 3G

Ohodnoťte tento článek!