D-Link DHP-310AV: počítačová síť po elektrice (recenze)

0

Řada D-Link Powerline je určená pro přenos datových paketů po elektrické síti a my jsme vyzkoušeli adaptéry DHP-310AV, které prý zvládnou rychlost až 100 Mb/s. V balení je najdete hned dva.

Zařízení bílé barvy svými rozměry a designem zapadnou do každého interiéru. Zapojují se přímo do zásuvky na 230 V a k oběma dostanete UTP kabel.

Zapojení

Pokud máte obyčejný router, budete potřebovat oba adaptéry. Jedním vyvedete kabel ze switche do elektrické zásuvky – jakoby přivedete datový signál do elektrické sítě a druhý potom umístíte jinde v bytě jako přijímač. Komunikace je samozřejmě oboustranná, příklad s přijímačem berte jen jako vysvětlení zapojení. Při použití s routerem D-Link DHP-1565 testovaným minule již signál v síti máte, a tak můžete využít oba adaptéry pro připojení dalších zařízení.

D-Link DHP-310AV D-Link DHP-310AV D-Link DHP-310AV D-Link DHP-310AV

Parametry
Cena 812 Kč včetně DPH
Zapůjčil D-Link
D-Link DHP-310AV PowerLine AV Mini Adapter
rychlost Ethernet 100 Mb/s
rozměry 61 × 43 × 68 mm
funkce šifrování AES 128b
balení 2× adaptér, 2× UTP kabel

Jeden z adaptérů tedy máte v jiné místnosti a připojíte k němu kabelem nějaké vzdálené zařízení, třeba další počítač, nebo HD přehrávač. Během pár sekund se na adaptéru rozblikají ikonky a bez jakéhokoliv nastavování budete připojeni; čímž si D-Link u mně hned získal plusové body.

Rychlost závisí nejen na rušení

Rychlost přenosu dat ale trochu zklamala. Kopírování ze síťového NASu na disk se přes elektrickou síť ploužilo jen kolem 1,5 MB/s a rychlost stahování z internetu se zastavila na hodnotě 10 Mb/s. Powerline převádí  pakety na elektrickou síť maximálně rychlostí stomegabitu, ale i tak byla rychlost nižší, než bych čekal.

 

Na adaptéru najdete tři malé LED diody, z nichž ta prostřední svou barvou ukazuje přenosovou rychlost. Tedy ne tu aktuální (že se něco děje poznáte podle jejího blikání), ale maximální dosažitelnou.
Adaptér by neměl být používán v přepěťových ochranách, fotku zapojení prvního adaptéru tedy berte jen jako ilustrační – měření již probíhalo v normální zásuvce.

Zelená značí 80 Mb/s a více, žlutá 50-80 Mb/s a červená méně, než 50 Mb/s.

Když jsem se s testovaným adaptérem přesunul na stejné patro v domě blíže routeru, vzrostla rychlost stahování až na 5 MB/s a také měřič rychlosti internetového připojení hlásil download 20 Mb/s. Rychlost uploadu byla na svém maximu v obou případech. Je tedy vidět, že vzdálenost a zapojení elektriky v domě hraje významnou roli.

V mém případě svítila ve druhém patře žlutá LEDka a blíže routeru již zelená, což reálným rychlostem zase tolik neodpovídá. Také při měření latence  se z původních 1-2 ms na ethernetu stalo na elektrické síti 4-6 ms. To ale nelze přisuzovat na vrub D-Linku, ale spíše technologii jako takové.

Zda projde signál i přes hodiny k sousedovi jsem nezkoušel – ovšem i kdyby se to náhodou podařilo, rychlost by byla již nepoužitelně malá. Podle ohlasů tato zařízení přes hodiny signál neprotlačí, což je z bezpečnostního hlediska vlastně dobře. Umí to až dražší zařízení.

Šifrujeme, ale proč?

Jako doplňková funkce je zde šifrování AES 111b, které lze aktivovat jednoduše podržením příslušných tlačítek na obou adaptérech – rychlost přenosu dat poté lehce poklesne. Šifrování se může hodit v neznámé elektroinstalaci, kdy ta část komunikace, která je přenášena přes elektrické rozvody, bude zabezpečena proti odposlouchávání. Třeba kdyby k vám na návštěvu přišel někdo s dalším Powerline adaptérem, připojil se do vaší zásuvky s notebookem a pustil se do „hackování“. Pokud ale nejste paranoidní, není potřeba tuto funkci zapínat.

D-Link DHP-310AV

Šifrování se aktivovuje podržením tlačítka na obou adaptérech v rozmení dvou minut, čímž je použit výchozí klíč. Pro jiné nastavení šifrovacího klíče, který je přednastaven na konkrétní hodnotu stejnou pro všechna zařízení, slouží dodaný software.

Adaptéru si můžete pořídit tolik, kolik máte zásuvek

Trochu mi vrtá hlavou, kde tento druh připojení chtít používat. Nejlépe se bude Powerline hodit v místech, kam nedosáhne Wi-Fi, případně kde bezdrátovou síť z nejrůznějších důvodů použít nechcete či nemůžete.

Například máte u televize HD přehrávač, ale nechcete nikde pod lištou tahat kabel. Wi-Fi vám nepomůže, protože jej přehrávač nemá, a tak nejejdnodušší cestou, jak jej propojit s úložištěm filmů je přes elektrickou síť.

Přesně tento scénář jsem také vyzkoušel: vše šlo opět hned po zapojení začít používat, stejně jako u předchozího připojení počítače, ale úplně dokonalé řešení to nebylo. V mém případě Powerline občas nezvládal vysoký datový tok filmů ve vysokém rozlišení a obraz se sekal. Mluvím o filmech v 1080p; rozlišení 720p a datový tok z něj vyplívající nebyl pro D-Link problém – i když bylo cítit, že je to pro něj již strop.

Závěr

Powerline je funkční a zajímavý doplňek pro místa, kam jinak počítačovou síť nedostanete. Jestli je to váš případ, kombinace těchto adaptérů s routerem D-Link DHP-1565 je dobrou volbou.

Plusy / mínusy
okamžité připojení nižší rychlost
využití s routerem D-Link vliv na latenci

Rychlost samozřejmě bude záviset na kvalitě vaší elektroinstalace. Na tom, jak moc bude signál rušen harmonickou složkou a ruchy v síti (teď mě nechytejte za slovo, z elektroškoly jsem již dlouho pryč). Moje elektroinstalace není ideální a Powerline tak jen rychlostí spíše nižší.

Suchá teorie
Powerline používá standard HomePlug AV. Na vstupu signálu naváže datový signál na elektrickou sinusovku pomocí OFDM modulace. Ortogonální frekvenční multiplex (OFDM) pracuje z rozprostřeným spektrem – využívá více frekvencí. Tím, že neposílá všechno přes jediné úzké pásmo, ale na stovkách frekvencí, se brání rušení. Každá frekvence je pouze nosnou sinusovkou, na které je dále namodulován samotný signál. Na výstupu se potom provede opačný proces a datová složka se převede zpět na ethernet podle specifikace 100Base-TX (stomegabit).
Pro více informací navštivte vaši lokální pobočku Wikipedie.
Ohodnoťte tento článek!