Digitální rádio rozšiřuje pokrytí. DAB+ je už i mimo Prahu

1
DAB+ rádio Sony XDR-S41D
DAB+ rádio Sony XDR-S41D

V souladu s původním plánem včera Český rozhlas začal vysílat digitálně přes tři nové vysílače v Brně (Hády), Ostravě (Hošťálkovice) a Plzni (Radeč). Signál DAB+ je tak dostupný pro 40 % populace. O dalším pokrývání zatím není rozhodnuto a bude záležet na zájmu samotných posluchačů v aktuálně pokrytých oblastech.

Přechod rozhlasu na digitální vysílání není tak rychlý jako u televize, ve srovnání s ní totiž zabírá jen minimum rádiového spektra a ani na mezinárodní úrovni se nemluví závazně o jednotném postupu, co s analogem. Jedinou zemí, která již FM rádio začala vypínat, se letos stalo Norsko.

DAB+ má strastiplnou cestu i kvůli tomu, že se tato technologie zdaleka neobjevuje ve všech nových (auto)rádiích. Nejlevnější přijímače na trhu stojí okolo 1000 Kč. Momentálně nejlevnějším je Thomson DAB04, který prodává Electroworld za 799 Kč. Podpora DAB+ a relativně nízká cena jsou ale jedinými klady.

Pokrytí DAB+ 30. listopadu 2017
Pokrytí DAB+ 30. listopadu 2017 (zdroj: ČRo)

Pokud však DAB+ přijímač máte, v multiplexu ČRo najdete 14 stanic. U těch s převahou hudby se vysílá ve formátu HE-AAC v1 s datovým tokem 80 kb/s, ty spíš mluvené jsou v HE-AAC v2 s tokem 48 kb/s.

  • Celoplošné: ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka, ČRo Vltava, ČRo Plus
  • Regionální: Regina DAB Praha, ČRo Region, ČRo Brno, ČRo Ostrava a ČRo Plzeň
  • Digitální: Radio Wave, Rádio Junior, D-dur, ČRo Jazz, Rádio Retro
Digitální rádio rozšiřuje pokrytí. DAB+ je už i mimo Prahu
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75%) 4 hlas/ů

1 komentář