Další 3D brýle poháněné mobilem. Headset Archos VR má stát jen osm stovek

0

Před týdnem jsme zde psali o relativně levných „mobilních“ 3D brýlích pro virtuální realitu, které chystá známý výrobce optiky, společnost Carl Zeiss. Netrvalo dlouho, a zařízení se stejnou koncepcí oznámila další firma, a sice Archos, známý zejména skrze tablety. Brýle Archos VR by mohly být zajímavé obzvlášť cenou, se kterou jdou podstatně níže.

Archos VR stejně jako výše zmíněná konkurence sází na velkou skupinu uživatelů chytrých telefonů. Tento produkt tak obsahuje toliko potřebnou optiku (a plastovou konstrukci, která vše drží pohromadě a na vaší hlavě), zatímco LCD pro zobrazení obstará váš mobil, který do headsetu upevníte. Díky tomu může být Archos VR mnohem levnější než Occulus Rift, který sám obsahuje LCD i snímače pohybu. Cena brýlí od Archosu je skutečně nízká – má začínat na pouhých 30 USD, což je v českém podání nějakých 800 Kč.

Na rozdíl od výrobku Zeissu zde není zasunutí mobilu řešeno „šuplíkem“ vyžadujícím specifické adaptéry pro konkrétní typy telefonů, ale jednodušším upevněním pomocí jakýchsi „pacek“. Mechanismus je flexibilní (držák je roztahovací) a tedy by měl být schopen pojmout mobily různých značek a tvarů. Jelikož není potřeba specifická podpora, posloužit může i méně populární nebo vyloženě obskurní přístroj. Zařízení vyroběné z plastu má údajně být lehké, nicméně přesný údaj o váze nikde udán nebyl.

Archos VR, brýle pro virtuální realitu za 30 USD
Archos VR, brýle pro virtuální realitu za 30 USD 

Archos uvádí, že brýle umožňují použít až šestipalcový mobil. Zde by asi ale bylo zajímavější vědět, jak velký je minimální rozměr, který vaše „pádlo“ musí mít, aby šlo uchytit. „Optimální“ by prý měla být úhlopříčka 5″. Vzhledem k tomu, že samotný headset nemá žádnou elektroniku, má být nezávislý na softwarové platformě a fungovat s jablečnými telefony stejně jako s Androidem i Windows Phone. Softwarová stránka věci (tedy produkce/ovládání virtuální reality) bude celá na straně aplikací a programů, spouštěných na té které platformě.

 

Archos VR by se měl začít prodávat už příští měsíc (v listopadu/novembri). Společnost slibuje kompatibilitu s více než stovkou aplikací, mezi nimiž by měl být software pro stereoskopické video i hry. Vzhledem k nízké ceně takovýchto brýlí (které určitě budou následovány podobnými počiny dalších firem), by se na mobilních platformách mohla virtuální realita docela uchytit. Až se skoro nabízí otázka, zda takové levné 3D pro mobily nepřeválcuje PC, kde technologie virtuální reality začala, ale s rozšířením to možná bude mít těžší.

Archos VR, brýle pro virtuální realitu za 30 USD

Zdroje: Archos, Liliputing, CNET

Ohodnoťte tento článek!