Další chyba u disků Samsung. Vyhněte se aktualizaci firmwaru u SSD 850 Pro

0

Diskům od Samsungu nepřeje v poslední době štěstí. Firma zabodovala uvedením 3D NAND, její SSD byla populární u uživatelů i recenzentů, ovšem v posledních měsících se u nich začaly objevovat problémy. Na podzim přišla chyba se zpomalováním SSD 840 Evo, kterou se zřejmě nepodařilo napoprvé vyřešit a Samsung nyní pracuje na opravě číslo dvě. Bohužel to vypadá, že část uživatelů má teď vážné potíže také s modelem SSD 850 Pro, což je momentálně to nejlepší, co Samsung mezi svými úložišti pro PC nabízí.

Problém disku SSD 850 Pro je bohužel závažnějšího rázu a zřejmě hrozí i ztrátou dat. Uživatelé hlásí, že nastává po pokusu aktualizovat disk na nedávno vydaný firmware verze EXM02B6Q. Po restartu se postižený SSD 850 Pro nepodaří nabootovat, BIOS desky ho totiž nedokáže detekovat. Z hlášení nešťastných uživatelů vyplývá, že disk se v BIOSu stále objevuje. V názvu má ovšem nesmyslné řetězce znaků a nedá se přimět k provozu, ani z něj dostat uložené soubory.

Disk SSD 850 Pro, rozbitý aktualizací. Název zařízení je nesmyslný a k datům se nejde dostat (Zdroj: Guru3D)
SSD 850 Pro, rozbité aktualizací. Název zařízení je nesmyslný a k datům se nejde dostat (Zdroj: Guru3D)

 

Pozor – neflashujte svůj SSD 850 Pro na nový firmware

Samsung o problému již ví. Zdá se, že postižených uživatelů je relativně dost (řada z nich dostala update jako automatickou aktualizaci skrz utilitu od Samsungu), ozvali se totiž na řadě internetových fór a také třeba na Facebooku. Firmware byl již odstraněn z webu, takže byste se s ním již neměli setkat. Pokud na něj ale narazíte někde jinde, nebo jej máte stažený z dřívějška a nachystaný na flashování do disku, důrazně doporučujeme tak nečinit a zůstat prozatím u předchozí verze. Vydání EXM02B6Q je podle všeho nebezpečné a mohli byste o disk včetně dat přijít.

 

Řešení problému u disků, které už aktualizace znefunkčnila, zatím není. Zda se chystá nějaký opravný nástroj, kterým by uživatel mohl oživit postižené SSD – nebo zda se bude dát opravit nahráním jiné verze firmwaru, zatím nevíme. Firma podle svého prohlášení rozbité disky přijímá do reklamace, to ale znamená, že přijdete definitivně o uložená data, neboť zpět dostanete jiný kus. Nicméně pokud máte dokumenty a důležitá data zálohována či na jiném disku a instalovaný operační systém oželíte, může být reklamace prozatímním řešením.

Samsung SSD 850 Pro
Samsung SSD 850 Pro

V tomto případě se asi potvrdila poučka, vyjádřená anglickým rčením „if it aint broke, don‘t fix it“. Aktualizace firmwaru je přeci jen poněkud citlivější záležitost než instalace nového ovladače nebo dokonce jen běžného programu. Často se tedy doporučuje k jeho aktualizacím přistupovat jen tehdy, má-li váš hardware skutečně problémy, které aktualizace řeší. Zbytečné šťourání totiž sebou nese riziko, že si nijak nepomůžeme, ale naopak přijdeme k nově zanesenému bugu nebo jiné regresi. Občas programátor udělá chybu, někdy se ji nepodaří odhalit při testování a u firmwaru mohou být následky těžší a hůře odstranitelné.

Nicméně nechci ze Samsungu nějak snímat odpovědnost. Doufám, že se mu rozbitá SSD 850 Pro Evo podaří opět zprovoznit, ideálně tak, aby majitelé dostali zpět svá data. Jak už bylo řečeno, v každém případě byste měli mít alespoň nárok na reklamaci, takže úplně na suchu vlastníci nezůstanou ani pokud se řešení neobjeví.

Zdroj: The Register, Guru3D

Ohodnoťte tento článek!