Další detaily Celeronů a Pentií na bázi Silvermontu: VT-d ano, ale vypnuté turbo

0

S Pentii a Celerony, které od letoška Intel začne vyrábět i na původně „Atomové“ 22nm architektuře Silvermont (o její podobě jsme psali zde), to jde ráz na ráz. V červnu (júni) jsme se o nich dozvěděli, a minulý týden jsme zde již měli jejich specifikace. Ty ovšem ještě nebyly zcela kompletní, což dnes částečně napravíme. Další detaily o Silvermontech totiž vypluly na povrch v uniklé presentaci Intelu.

Přesněji se jedná o desktopové čipy (kódově Bay Trail-D) – trojici modelů Celeron J1750, Celeron J1850 a Pentium J2850. Z minula již pro ně známe základní takty CPU i počty jader: jde o 2,4GHz dvoujádro a dále o čtyřjádra na 2,0 a 2,4 GHz; to vše s TDP 10 W. V architektuře Silvermont vždy dvě jádra sdílejí L2 cache o velikosti 1 MB, takže dvoujádro bude mít celkově 1 MB, zatímco obě čtyřjádra 2 MB.

Co asi mnohé zklame, je turbo, čili dynamická změna frekvence, pokud je vytíženo jen třeba jedno či dvě jádra (a teoreticky má tedy CPU rezervu pro zvýšení jejich frekvence). V specifikacích, které jsme zde měli minule, takty turba chyběly. Jak se teď ukazuje, skutečnost je bohužel taková, že desktopové čipy mají turbo explicitně deaktivované, byť by jej jinak čipy Bay Trail obecně měly podporovat. Doufejme, že stejný osud nepostihne Bay Trail-M a Bay Trail-T pro notebooky a tablety. Pentia a Celerony u Intelu tuto technologii nikdy nepodporovaly, alespoň u čtyřjader by ale snad stálo za to učinit výjimku.

Turbo ale bude alespoň povoleno u grafického jádra. To se bude oficiálně jmenovat Intel HD Graphics (nebude mít žádné číslo), stejně jako je tomu u klasických Pentií a Celeronů. Základní takt u všech tří modelů je 688 MHz. Slabší dvoujádrový Celeron bude mít maximální frekvenci GPU s turbem 750 MHz, zatímco obě čtyřjádra budou moci takt zvednout až na 792 MHz. Co grafickému jádru zřejmě dost prospěje, bude dvoukanálový řadič pamětí DDR3, byť je u něj oficiálně podporovaná jen frekvence 1333 MHz. I tak by díky tomu ale měly mít tyto SoC značně vyšší paměťovou propustnost než APU Kabini a Temash od AMD.

V komentářích minule padla otázka na to, zda budou „Atomová“ Pentia a Celerony podporovat virtualizaci. Z tabulky můžeme vyčíst, že budou mít v tomto ohledu relativně luxusní výbavu. Všechny tři procesory budou zvládat základní technologii VT-x, a navíc budou umět i VT-d. Budou tedy podporovat i virtualizovaný přístup k hardwarovým zařízením (například grafické kartě, síťové kartě a podobně). VT-d přitom Intel vypíná na celé řadě i dražších CPU; je deaktivováno například na čipech Core i3, ale i na odemčených káčkových čtyřjádrech.

 

Desktopové čipy Bay Trail budou mít bohužel deaktivované instrukce AES-NI. To se ale naštěstí alespoň dle starších informací (viz zdezde) nebude týkat tabletové a notebookové verze, tedy čipů Bay Trail-T (Atomů řady Z) a Bay Trail-M (Celeronů a Pentií řady N). Na závěr připomeňme, že tyto procesory Intel hodlá uvést možná ještě v tomto kvartále. Půjde o čipy v provedení BGA, takže se budou vždy prodávat integrované na zákaldní desce a samostatně se s nimi nesetkáte.

Zdroj: Myce.com

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. pri tehle cene si to v CR koupi jen blazen 🙂 i leteckej vejlet do Nemec prijde levneji nez jaka je prirazka za 10″ v CR, a to nemluve otom ze to z Nemec normalne poslou, takze nato kupujici bude cekat mozna o den dele, casto ani ne a prijde to nekdy i drive nez pri objednani v CR :))