Další detaily Coffee Lake: extrémní verze, levná čtyřjádra? Uvedení v roce 2018

12

V létě se objevila a poté byla poměrně dobře doložena pro nás příjemná zpráva, totiž že Intel v generaci Coffee Lake konečně přidá jádra mainstreamovým procesorům, takže na platformě LGA 1151 by se mohla objevit šestijádra. Nyní se k těmto CPU objevily materiály, které ukazují některé další detaily a potvrzují počet jader – který jsme zatím znali jen pro notebookovou verzi – i pro desktopové provedení těchto procesorů.

Coffee Lake následuje v roadmapě po nyní se chystajícím Kaby Lake a jde stále o 14nm čipy (Intel se údajně rozhodl, že na první generaci 10nm procesu nemají desktopová CPU smysl a přeportoval tyto modely Cannon Lake zpět na 14 nm). Ale díky zvednutí počtu jader by paradoxně mohlo jít nikoli o zklamání, ale o jednu z nejčerstvějších obměn CPU Intel za několik let. Podle informací webu BenchLife Intel Coffee Lake chystá také do desktopu, a to dvakrát. Má se objevit ve verzi „CFL-S“ pravděpodobně v socketu LGA 1151, ale údajně je plánováno i provedení „Coffee Lake-X“ pro socket LGA 2066 (aneb „Socket R“). To bude evidentně následník pro nám již známé Kaby Lake-X s podobnou charakteristikou (tedy používající jen dva paměťové kanály ze čtyř a poskytující méně linek PCI Express než plnohodnotná Skylake-X).

Informace k procesorům Coffee Lake (Zdroj: BenchLife)
Informace k procesorům Coffee Lake (Zdroj: BenchLife)

Podstatná informace je, že obě tyto verze pro desktop budou mít šest procesorových jader (takže je konec nadějím, že by už mohlo jít rovnou o osmijádra, jak tvrdil kdysi tento únik na LinkedIn o Cannon Lake). Konfiguraci čipu tvoří šest jader CPU a grafika třídy GT2, která má mít údajně stejnou architekturu jako v Kaby Lake (Gen9 pro samotné GPU, Gen9.5 pro výstup a multimediální bloky). Přes šest jader nepůjde o nijak velké CPU, plocha má být jen 149 mm². Intel ale údajně navrhne i druhou menší verzi se čtyřmi jádry a opět grafikou GT2, která bude měřit jen 126 mm². Není zde řeč o dvoujádrovém čipu, což by teoreticky mohlo znamenat posun ke čtyřjádrům i v oblasti levných až lowendových CPU. Raději bych ale v tomto ohledu krotil očekávání, než se věci potvrdí.

Zajímavé je, že notebooková verze Coffee Lake pro řadu „U“ (CFL-U) má mít plochu větší, 185 mm². A to přesto, že má jen čtyři jádra. Patrně to bude větší grafikou GT3e (která bude mít i eDRAM), ale Intel by teoreticky mohl rozměr nafouknout i tím, že už do CPU integruje i čipset, který byl dosud zvláštním kouskem křemíku. Kromě „úček“ bude pro notebooky opět existovat i verze „H“, odvozená od desktopu. Ta bude mít onen 149mm² čip s šesti jádry a grafikou GT2

 

USB 3.1 potvrzeno

BenchLife má také slajd se schématem desktopové platformy Coffee Lake (respektive i notebookové verze „H“). Vyplývá z něj, že CPU bude oficiálně podporovat DDR4 na taktu 2400 MHz, stále jen PCI Express 3.0 (PCI Express 4.0 se si v počítačích objeví až později). Obrazové výstupy umí DisplayPort 1.2 a HDMI 2.0 jen se samostatným konvertorem (což je ale dost možná dáno omezeními platformy LGA 1151). Co je ale zajímavé: potvrzuje se, že Intel chce do čipsetu integrovat řadič USB 3.1. Ten má nabízet až šest těchto portů a to jak typu A, tak typu C. Při delší vzdálenosti od čipsetu (víc jak 17,5 cm) je potřeba aktivní prvek pro posílení signálu, jinak povinný není. Zdá se, že jde o podobnou situaci jako s integrovaným USB 3.1 na platformě AM4 od AMD.

Schéma platformy Coffee Lake - řada S a H (Zdroj: BenchLife)
Schéma platformy Coffee Lake – řada S a H (Zdroj: BenchLife)

 

Podle BenchLife by se tato CPU měla objevit zhruba za rok a čtvrt po příchodu Kaby Lake. Desktopové čipy Coffee Lake „S“ (CFL-S) by prý mohly být uvedené už v únoru 2018, šestijádra pro notebooky (řada „H“) pak až v dubnu. Čtyřjádra řady „U“ pro notebooky by údajně přišla v březnu. Ovšem tabulka samotná má poněkud konfliktní údaje a mluví o uvedení do období „Back to School“, což je konec prázdnin (dejme tomu srpen–září). Zatím tedy raději počítejte s oběma variantami.

Zdroj: BenchLife

Další detaily Coffee Lake: extrémní verze, levná čtyřjádra? Uvedení v roce 2018

Ohodnoťte tento článek!

12 KOMENTÁŘE

  • no člověče asi máš pravdu .. intel určitě má vítr, hlavně ve skladech s cpu, kde se jeho procesory ani neohřejou a hnedka jdou z domu, protože konkurence je v posledních pár letech neschopná vyrobit alespoň trochu vyrovnaný čip s konkurencí .)

   • Trvalý dlouhodobý pokles prodejů PC/NTB je patrně pro Intel větším problémem než potenciální úspěšný produkt konkurence. Na konkurenci vždy může zareagovat zlevněním svých alternativ, na eliminaci nezájmu(nepotřeby) to ovšem nemusí stačit.

    • ano toho by se mel wintel spolu s amd bat nejvice. ze lide prestanou kupovat normalni pocitace a notebooky. a zacnou vetsinu prace delat napr na arm tabletech nebo arm strojich .P
     uz jen to spousteny arm klasickeho photoshopu na 1 hodinu a pote upravovani napr 200mb velkeho psdčka a rovnou si muzu vzit dovolenou protoze se to bude tejden nacitat 😀

     • Jaké procento uživatelů PC/NTB dnes zpracovává náročná multimédia, možná to bude spíše v jednotkách ‰ než jednotkách %. Ti rozhodně trh jako celek trh nespasí a v business aplikacích, tam kde ještě zůstala závislost na wintel platformě stačí dnes často i ten nejlevnější „dospělý“ procesor. Možná se v naději upínají k důsledkům ROHS/úspor apod., které proti minulosti zkracují fyzickou životnost PC/NTB(morální je větší).

      • ano nikde nikdo uz nepotrebuje klasickej x86x64 procesor, vsude dnes staci jen ten armík 😀

       proto uz intel s amd včele krachují, nvidia rozjízdí novou vyrobu jejich uzasneho arm procesoru tegra a arm holding s nejvetsim vyrobci vcele (jako qualc a sams atd) dávají penízky nahromádku a kupuji modrozelenou staj (radeji oba najednou aby se nahodou jeden znich nezmatoril:D)

       lazar tvuj nazor je uplne nej nej nej .)

      • S pokročilými technikami virtualizace IOMMU/SR-IOV může i u náročnějších 3D/CPU podnikových aplikací časem dojít ke snížení objemu trhu. Sdílení výkonu při zachování funkčních vlastností (s lákadlem přidělení špičkového výkonu dle okamžité potřeby/priority) může být dalším faktorem pro výsledné snížení ukazatele prodaných CPU_core(GPU)/workstation.

       Nejvýkonější ARM jádra dnes snad navrhuje Apple a zrovna ten již několikrát v minulosti předvedl že mu změna procesorové platformy nečiní velký problém (..->MC68k->PowerPC->x86_64->????).

       Od vypuštění specifikací x86_64 uplyne za 3 roky 20 let (délka patentové ochrany v U.S.A.?), takže případná emulace kýmkoli(čímkoli) asi nebude legálním problémem.

       U velkých odběratelů se časem zvětšuje se podíl opensource řešení, které jsou často vyvíjeny jako platformně nezávislé.

       Náročný vývoj a výroba při poklesu zájmu zvýší podíl nákladů na vyrobenou jednotku a to může vést k tlaku na případný růst cen (pokles zájmu).

       Každý z těchto a dalších negativně působících faktorů má jen omezený negativní vliv, ale společně mohou mít značný dopad na budoucí pozici současného lídra trhu.