Další detaily GeForce GTX 1060. Model s 3GB RAM bude, chystá se i GTX 1050

0

Ve čtvrtek Nvidia odhalila GeForce GTX 1060, coby třetí 16nm grafiku s architekturou Pascal, tentokrát ale s na mainstream zaměřeným čipem GP106. Soubor oficiálně vypuštěných informací jsme shrnuli zde, ovšem už se toho mezitím zase objevilo více, takže přinášíme první přídavek.

Jako první „novinu“ zde máme pěkné fotografie rozebrané referenční GeForce GTX 1060 a jejího PCB. V prvé řadě můžete vidět čip GP106 (GTX 1060 má verzi označenou GP106-400), dále měděnou základnu pasivu a zejména napájení. To má v referenční verzi 3+1 fáze, nebude tedy tak robustní jako u Radeonu RX 480 (ten má šest hlavních fází plus jednu na paměti). Tento deficit je ovšem z části kompenzován tím, že zde má karta o pětinu menší TDP, 120 W místo 150 W.

Nvidia GeForce GTX 1060 (Zdroj: PurePC)
Nvidia GeForce GTX 1060 (Zdroj: PurePC)

Počet komponent napájecí kaskády je proti Radeonu RX 480 celkově nižší, což Nvidii dává lepší výrobní náklady (a tedy vyšší zisk). Na druhou stranu to také znamená, že někdy v budoucnu je u této karty větší prostor ke snížení cen, než jaký má s Polarisem 10 AMD. Tedy pokud se bavíme jen o těchto referenčních verzích.

Nvidia GeForce GTX 1060 (Zdroj: NordicHardware)
Nvidia GeForce GTX 1060 (Zdroj: NordicHardware)

Od GeForce GTX 1060 ovšem vzniknou i verze nereferenční a například karta G1 Gaming od Gigabyte má mít napájení šestifázové (respektive 6+1). Budete si tedy moci vybrat. Nereferenční karty mají také v některých případech nést osmipinové napájecí konektory místo šestipinového na referenčním PCB. Ten je u něj připájen prodlužovacími kabely, zatímco nereferenční karty s delším PCB jej patrně budou mít řešen konvenčně.

 

Kromě fotek se nám ovšem objevilo také „youtuberácké“ video, na které jste již minule upozornili v komentářích. To ukazuje kartu rozmontovanou a můžete na něm spatřit i součásti chladiče včetně pasivu. Ten by na rozdíl od napájení mohl (podle velikosti) být proti Radeonu RX 480 lepší a tišší, ale jak si povede, pochopitelně prokáží až testy.

 

 

Přijde i 3GB model GeForce GTX 1060 a GTX 1050

Zatímco odhalení tento týden hovořilo jen o 6GB kartách, podle webu VideoCardz se nakonec dočkáme i zřejmě levnějšího modelu, který ponese poloviční kapacitu, tedy 3GB. O tom se již mluvilo před uvedením a podle VideoCardz jej Nvidia skutečně chystá. Na trhu se má prý objevit s odstupem zhruba třech týdnů po 6GB GTX 1060, někdy v polovině srpna.

O kolik méně za něj zaplatíte, není ještě známo. Nabízí se možnost, že by ho Nvidia opět postavila proti Radeonu RX 480, ale tentokrát tomu 4GB – pak by při zachování stejného rozdílu v ceně mohla 3GB GTX 1060 stát 209 dolarů. Nicméně možné je asi i to, že se cena zaokrouhlí na kulatých 199 dolarů (coby „magickou hodnotu“)

 

To ale ještě není všechno. VideoCardz uvádí, že již má informace i o dalším modelu na řadě, kterým má být karta s označením GeForce GTX 1050. Tentokrát už žádné ani přibližné datum neuvádí, takže je asi vypuštění vzdálenější (například o měsíc, ale těžko soudit). Parametry uvedeny nebyly, logicky by ale mělo jít o ořezanou verzi GTX 1060, použit tedy patrně bude čip GP106 s částí jednotek deaktivovanou, a možné – ale ne nutné – je asi i oříznutí paměťové sběrnice na 128 bitů, pokud by Nvidia chtěla použít kapacity RAM 2 nebo 4 GB. O ceně je asi příliš brzo spekulovat, tato karta by ale zhruba mohla být soupeřem Radeonu RX 470.

Zdroje: VideoCardz (1, 2)

Další detaily GeForce GTX 1060. Model s 3GB RAM bude, chystá se i GTX 1050

Ohodnoťte tento článek!