Další hudební revoluce: míří k nám streamovací služba Deezer, konkurence MusicJetu

0

Francouzská hudební služba Deezer plánuje letos a v příštím roce expandovat i na další trhy a udělat průvan v tamních obchodech, půjčovnách a streamech. Deezer odstartoval v roce 2007 jako pololegální služba, která fungovala podobě jako Grooveshark.

Poslední roky ale sbírala vliv a hlavně hudebníky a vydavatele, čímž se také stala plně legální komerční službou a kvůli autorským právům se také zavřela před světem. Ještě v roce 2008, kdy jsem se tam registroval, jsem mohl poslouchat cokoliv. Teď už tam nefunguje ani registrace. Zatím.

Deezer Deezer

V tuto chvíli na Deezeru působí 2000 vydavatelství včetně „Velké čtyřky“ Sony, EMI, Universal a Warner. V katalogu je 13 milionů písníček. Aktuálně Deezer funguje kromě Francie také v Belgii a Velké Británii, čerstvě (8. prosince) vstoupil také do Irska a Nizozemska.

Podle informací na svém webu má Deezer 20 milionů uživatelů, z toho přes 1,3 milionu platících za služby Premium (4,99 eura měsíčně) a Premium+ (9,99 eura měsíčně). Stránky Deezeru navštěvuje měsíčně přes 6 milionů unikátních uživatelů. Kromě webu funguje Deezer i na zařízeních s Androidem, iOS, BlackBerry a podporují je i některé telefony Samsungu či Sony Ericssonu.

Deezer funguje ve třech režimech:

  • Discovery (bezplatný): přístup k rádiím a nekomerčním skladbám + 30s ukázky z katalogu.
  • Premium: bez reklam, veškerá hudba v 320 kb/s (asi MP3)
  • Premium+: navíc možnost hudbu stahovat do počítače i mobilu pro offline poslouchání

Podobné služby nabízí i český MusicJet. Jenže Deezer má tu výhodu, že funguje především na webu (a to velmi dobře), má kvalitní mobilní aplikace a ještě uzavřel důležité spojenectví s Facebookem. MusicJet nic z toho nemá. Na druhou stranu nabízí bezplatné poslouchání přerušované reklamou a lepší ceny prémiových služeb.

Každopádně konečně můžete říci, že lze v Česku vybírat hudbu z dobrých zdrojů i bez pirátství. Vždyť letos kromě MusicJetu odstartoval prodej hudby Apple (iTunes Music Store), ale také český Supraphon. Teď už budeme čekat jen na Amazon, Zune a Google Music.

Roadmapa Deezeru

  • Do 31. prosince 2011: zbytek Evropy: 45 zemí včetně Španělska (13.), Itálie (14.), Německa (15.) a Ruska (16.)
  • Do 31. ledna 2012: Kanada a Latinská Amerika (38 zemí)
  • Do 28. února 2012: Austrálie, Oceánie a Afrika (41 zemí)
  • Do 30. června 2012: zbytek světa (115 zemí)

Zdroj: TechCrunch

Ohodnoťte tento článek!