Další lobby: OSA s chystanou novelou zákona získá větší vliv

0

OSA, Dilia a další agentury opět lobují u našich politiků. Podařilo je jim protlačit vlastní návrhy do chystané novely autorského zákona. Nová opatření mají poškodit autory, umělce i uživatele internetu. Vydělají na tom podnikatelé a správci autorských práv. Upozornila na to tiskovou zprávou Česká pirátská strana, když dokument ministerstva kultury unikl na internet. Právní rozbor pak vypracovaly Pirátské noviny. Z něho pak vyplývá:

  • OSA může vnikat na koncerty, které nebyly ohlášeny deset dní předem.
  • Internetové vysílání je v podstatě stejné jako klasický rozhlas a televize, platí pro ně stejná pravidla a to je může poškodit.
  • Uživatelé svobodné licence Creative Commons se musí při zveřejňování svých děl hlásit OSE. Jednoduché publikování tím utrpí a kolektivní správci budou mít přehled o všech dílech na internetu.
  • Knihovny, školy a úřady zaplatí Dilii každý rok 140 milionů korun za to, že mohou mít ve svých prostorách tiskárny a kopírky.
  • Za díla, jejichž autor není znám, by inkasovala OSA a Dilia.

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš řídá: „Vyzýváme čtenáře, aby se zabývali škodlivými opatřeními, které návrh předkládá, nikoliv způsobem, jakým se novela k veřejnosti dostala. Považujeme za pochybení ministerstva, že takto závažný návrh samo nepředložilo k veřejné diskusi a že ho dokonce bezdůvodně odmítlo poskytnout podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Zdroj: ČPS, Pirátské noviny

Ohodnoťte tento článek!