Další megaobchod: Japonská SoftBank chce koupit ARM za 24,3 miliardy liber

0

ARM Holdings je nenápadná britská firma s obrovským dopadem na celý IT průmysl. Specializuje se především na vývoj procesorů, jenže ty na rozdíl od Intelu nebo AMD sama nevyrábí, ale design konkrétních jader či návrhy architektury licencuje ostatním. ARM najdeme prakticky ve všech smartphonech současnosti, její čipy ale najdeme také ve spotřební elektronice, automobilech, síťové infrastruktuře, internetu věcí a čím dál častěji také v serverech.

Silné současné zázemí a stále velký růstový potenciál oslovil i japonskou skupinu SoftBank. Ta za ARM Holdings nabídla 24,3 miliardy liber. Za jednu akcii chce v hotovosti zaplatit 17 liber, o 43 % více, než byla jejich páteční cena. Zástupci obou firem se už na obchodu dohodli a rada ARM vzkazuje akcionářům, aby na obchod přistoupili.

SoftBank chce koupit ARM za více než 24 miliard liber
SoftBank chce koupit ARM za více než 24 miliard liber

ARM by pod novým majitelem mělo vzkvétat. Japonci slibují, že se do stávajícího stavu nebudou příliš vměšovat. Zachovají stávající vedení, smlouvy i název značky. Firmě zůstane centrála v anglickém Cambridge. A v příštích pěti letech chce v Británii minimálně zdvojnásobit počet zaměstnanců. SoftBank plánuje posílit také zahraniční vývojové týmy.

Kdo je kdo

SoftBank je především investiční společnost angažující se v médiích, internetu a telekomunikacích. Jde o její první velkou akvizici v oblasti hardwaru. SoftBank před lety koupil japonskou pobočku Vodafonu a operátorské služby tam teď provozuje pod vlastním jménem. V USA z většiny vlastní také operátora Sprint. K tomu má podíl v japonkém Yahoo, obchodních sítích Snapdeal, Alibaba nebo společnosti Supercell, která stojí za superúspěšnou mobilní hříčkou Clash of Clans.

ARM známe především díky procesorovým jádrům Cortex-A, které ve svých čipsetech pro smartphony nebo tablety využívají Samsung, MediaTek, HiSilicon nebo Broadcom. Vlastní jádra postavená na licencované architektuře ARMv8 vyvíjí Apple, Samsung nebo Nvidia. ARM obdobným způsobem navrhuje rovněž grafické čipy Mali. Pro embedded systémy a jiná specializovaná zařízení slouží procesory řady Cortex-R a Cortex-M.

 

Zdroj: ARM

Ohodnoťte tento článek!