Další „mrzáčci“ pro socket FM2: dvoujádrové Trinity bez grafiky i Semprony X4

0

Že se některé vadné čipy Trinity znovuzrodí jako Athlony II X4 pro socket FM2, jste se již od nás dozvěděli. Tyto procesory s deaktivovanou integrovanou grafikou ovšem nebudou jediným odbytištěm pro zmetky z výroby APU. AMD podle nejnovějších informací uvede i další takové modely, například dvoujádra. Nasvědčují tomu dokumenty (pocházející přímo z AMD), které obsahují některé podrobnosti o připravovaných Athlonech II a něco navíc…

Za zprávu opět vděčíme serveru CPU World. Zřejmě nejzávažnější novinkou je, že se vedle čtyřjádrových Athlonů II X4 můžete těšit i na dvoujádrové Athlony II X2 s jediným aktivním modulem. Dokument zmiňuje dostupnost obou variant procesorů a zároveň dodává, že se dvoujádra budou vyznačovat poloviční L2 cache. Oběma jádrům bude muset dohromady stačit 1 MB.

Dále se dozvídáme, že tyto procesory nebudou ochuzeny o žádné speciální vlastnosti, jak je tomu bohužel zvykem u Intelu. V plné palbě tak zůstávají virtualizační schopnosti i rozšíření instrukční sady (včetně nejnovějších AVX, XOP, FMA a AES). Kupcům těchto Athlonů II nebude upřeno ani turbo – až na chybějící grafické jádro tedy dostanete vše, co Trinity nabízí. Toho se sice firma držela již u Llana, ovšem ruku na srdce – starší APU ani moc deaktivovatelných funkcí nemá. Až u Trinity stojí AMD před pokušením povypínat v levných produktech to či ono, aby byl zákazník tlačen ke koupi dražších modelů.

Vzorky procesorů AMD Trinity

Pokud máte už teď pocit, že AMD snad musí mít více nepovedených čipů než těch zdravých, ještě chvíli počkejte. Společnost totiž neuvede jen zmíněné Athlony. Vedle nich se chystá držet při životě i značku Sempron. Semprony pro socket FM2 na bázi Trinity budou rovněž vybaveny jen 1MB mezipamětí druhé úrovně. Stejně jako v předchozím případě jim ale zůstávají všechny zlepšováky včetně turba. Pokud dobře čtu, jediné, kde čipy utrpěly, je paměťový řadič. Zatímco Athlony ještě zvládají plných 1866 MHz, Sempron podporuje jako nejvyšší frekvenci pamětí 1600 MHz. S nejvyšší pravděpodobností budou i Semprony postrádat integrovanou grafiku.

Zajímavé je, že i v dokumentu o „trojičních“ Sempronech se uvádí, že tyto procesory budou dostupné jak ve formě čtyřjader, tak jako dvoujádra. Pokud nejde o opomenutí či chybu, mohlo by to znamenat, že se na trhu objeví Sempron X4. Zvláštním znamením tohoto čipu bude (jak již bylo řečeno) zejména poloviční L2 cache. Je ovšem možné, že některé z uvedených procesorů, používajících nepovedené čipy Trinity, si AMD nechá jen pro velkovýrobce počítačů nebo rozvojové trhy. V obchodech se tedy nemusí objevit. Ty z nich, které se do volného prodeje podívají, tak zřejmě učiní s určitou prodlevou po oficiálním uvedení plnohodnotných APU (to dle posledních zvěstí proběhne 1. října/októbra).

 

Na dvoujádrových ex-APU vlastně není nic moc nového. Dle serveru CPU World takové čipy AMD vyprodukovalo již na bázi architektury Llano. Vznikl tak Athlon II X2 221 (frekvence 2,8 GHz) a Sempron X2 198 (2,5 GHz) pro socket FM1. Společnost se však těmito produkty nijak nechlubila a potichu je udala na čínském trhu výrobcům OEM. Pokud byste o ně z nějakého záhadného důvodu stáli, najdete je prý v určitých dálnovýchodních modelech počítačů HP Pavilion.

Zdroje: AMD (1, 2), CPU World (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!