Další nedostatek: chybí měděná surovina pro PCB, prodraží to základní desky a grafické karty

18

Další problém ve výrobě hardwaru. Výrazně zdražila měď a měděné fólie CCL, z nichž se vyrábí PCB. Ceny komponent používajících PCB proto také půjdou nahoru. Nejvíc to asi postihne základní desky a čím více vrstev mají, tím hůř.

Poslední rok byl hardwarový trh stižen nedostatkem všeho možného – CPU a GPU i obyčejnějších součástek, ale i výrobních a dopravních kapacit. Bohužel teď chybí další věc, která může přinést problémy a zdražit PCB (desky tištěných spojů), zejména pak základní desky pro PC. Desky totiž potřebují poměrně dost mědi, které je na trhu surovin nedostatek a zvlášť to platí o polotovarech používaných pro výrobu desek a všech PCB.

Dle zprávy tchajwanského webu DigiTimes, který má zdroje z okruhu tamních technologických firem a dodavatelů, budou stoupat nebo již stoupají výrobní náklady hardwaru, který používá PCB, kvůli nedostatku měděných fólií (CCL), které se k výrobě PCB používají. Největší zátěž to asi vzhledem k ploše a komplexnosti PCB bude pro výrobu grafických karet a zejména základních desek.

Tyto měděné fólie jsou používané pro tvorbu vrstev vodičů v PCB. Desky moderní elektroniky nemají jen jednu vrstvu vodičů, ale několik, může jít například o čtyř, šesti nebo i vícevrstvá PCB. U highendových desek kvůli potřebě propojit velmi mnoho vodičů například do socketu procesoru bývá vrstev velmi mnoho, osm, nebo někdy třeba až 12, zatímco levné desky mohou být jen čtyřvrstvé, případně lepší šestivrstvé. Hodně vrstev potřebují desky Mini-ITX – proto, že se všechna propojení musí vejít do minimální plochy. Vícevrství PCB mají také lepší vlastnosti (menší rušení), proto je používají třeba highendové paměťové moduly DIMM.

Výroba měděných fólií pro PCB
Výroba měděných fólií pro PCB (Zdroj: LCY Technology, via Tom’s Hardware)

Tyto vícevrstvé desky potřebují více měděných vrstev, takže se více prodraží, pokud ceny CCL stoupnou. Zároveň asi může být problém i to, že jejich zvýšená potřeba odsaje více této suroviny, takže by byl problém, kdyby fólie úplně docházely. Výrobci asi budou reagovat tak, že se budou snažit u více výrobků (například levnějších desek) vystačit s méně vrstvami v PCB. Řešení by asi bylo, kdyby se více používaly desky mATX (spotřebuje se méně plochy fólie) místo formátu ATX, který se pořád v herních počítačích tlačí (a obvykle asi celkem zbytečně).

Podle DigiTimes již zdražování tohoto materiálu má dopad na výrobní náklady PCB pro základní desky a grafické karty, logicky budou asi postižené také notebooky. Specializovaní výrobci PCB už údajně zdražili své služby a mohou asi ceny zvedat i dál, každopádně toto pravděpodobně bude přeneseno do koncových cen. Naštěstí je cena za výrobu tištěné desky jen částí nákladů třeba na základní desku (další osazené komponenty asi tvoří většinu nákladů), ale i tak se toto nejspíš projeví. Až například vyjdou levnější desky pro Alder Lake, mohou dostupné modely celkově začínat na vyšší cenové úrovni, než co bylo u starších generací. U dražších highendových modelů by se to teoreticky tak projevit nemuselo, protože je u nich vyšší marže a tedy polštář pro zdražení surovin, ale výrobci i tak mohou mít snahu přenést vyšší náklady na zákazníka.

PCB karty Nvidia GeForce RTX 3080 a RTX 3090 Founders Edition 2
PCB karty Nvidia GeForce RTX 3080 a RTX 3090 Founders Edition, jsou vidět odkryté kontaktní plošky první měděné vrstvy z několika (Zdroj: Chiphell via VideoCardz)

Cena grafických karet je asi z velké části teď určena mimořádnou poptávkou kvůli kryptotěžbě, takže jejich ceny asi okamžitě ovlivněné nebudou, ale vyšší náklady na měď pravděpodobně znamenají, že pokud by kryptobublina splaskla a cena grafik spadly na normální úroveň, budou muset být o něco vyšší (nebo budou výrobci tratit).

evga zakladni deska sr 3 dark lga 3647 xeon w 3175x GamersNexus 06
Dobře viditelné holé PCB základní desky, konkrétně Evga SR-3 Dark pro Xeony W-3175X (Zdroj: GamersNexus)

Ceny samotné mědi jsou historicky nejvyšší, ale teď už by měly zase klesat (maximum bylo na jaře), takže nedostatek a zdražení měděných fólií pro výrobu PCB je asi dáno také kapacitou výrobních linek, které fólie produkují a jejich rozšíření bude chvíli trvat. Současný problém tedy nemusí být úplně trvalý, protože poměry v průmyslu by se snad do roka měly vrátí k ekvilibriu, kdy výrobní kapacity budou stíhat poptávku, nebo dokonce budou mít rezervu.

Více: Nedostupnost hardwaru a čipů skončí až v půli roku 2022. V roce 2023 už nadbytek a nižší ceny?

Poté by se měly dle ekonomických zákonů poptávky a nabídky naštěstí ceny služeb, surovin a komponent vracet z nynějších zvýšených úrovní zpět. Část zdražení PCB se tedy asi vrátí zpět, i když část daná čistě zvýšenou cenou surové mědi jako takové, asi zůstane.

Zdroje: DigiTimes, Tom’s Hardware

Další nedostatek: chybí měděná surovina pro PCB, prodraží to základní desky a grafické karty
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů

18 KOMENTÁŘE

 1. „Cena grafických karet je asi z velké části teď určena mimořádnou poptávkou kvůli kryptotěžbě“

  No, vzhledem k tomu, ze uz par mesicu nejsou dostupne jine GPU nez ty s LHR, tak bych se na tohle prestal uz vymlouvat. Cena karet je vysoka, vykon nizky, jen blbec by to ted kupoval pro tezbu ETH, ktere se stale vic a vic priblizuje k ETH 2.0.

  • Jenže takoví ti domácí těžaři, což jsou ty miliony lidí co skupují předražené GK, prostě blbí jsou. Kdyby ty statisíce raději použili na nákup kryptomeny a za měsíc dva, kdy je hodnota na dvojnásobku to prodali, tak vydělají víc než nějakým počítáním číslíček grafickou kartou. Kupuji násobně předraźený hardware a připadají si hustě. Přitom ty velký peníze okolo kryptoměn se točí úplně jinde…

 2. Opravdu je ta měď tak drahá, aby měla šanci nějak ovlivnit cenu desek? Když stojí kilo mědi 10 dolarů, tak na jedné desce jí může být tak za dolar a to možná ještě přeháním.

  • Kazda vymluva proc zdrazit se hodi. Jednou je to med, po druhe drahy a nedostatkovy toaletak pro zamestnance fabrik vyrabejicich PCB. V pripade NVidie jiste o cene rozhoduje i zdrazovani kuze, protoze i firemni kozene bundy je potreba cas od casu vymenit.

  • Tohle už je ale zpracovaná měď, ti výrobci desek potřebují ty laminované měděné fólie, jen se samotnou mědí by si neporadili. A pokud poptávka po té folii narazila limity výroby a to, co můžou dodavatelé poskytnout z výroby + ze skladových zásob, tak je snad logické, že může dojít k výraznému zdražení podobně jako třeba při cenových cyklech v ceně NAND a DRAM.

   • Všetko sa da ojebabrať, napriklad tato sezona zrna vyšla pekne a je ho kopec, ale sypky zastavili predaj a čakaju na narast ceny, momentalne muka sa predava 3x drahšie a za tie ceny už pušťaju zrno 😀 To iste Ropa tej je tiež mraky, ale menšia kartelova dohoda na obmedzenie ťažby Iran odstavili a zrazu tankujeme za 1,5€
    S tou meďou je to to iste kartelova dohoda aby so zakaznikov vymlatili viac penazi nič ine.

    • Samozrejme, že je to tak. Niečo by mohlo zdražieť aj prirodzenou cestou z nedostatku, ale to by sa prejavilo v hodnote pár eur na tej doske. Inak je to proste len spôsob, ako zvýšiť konzum. Čiže kolesá kapitalizmu, ktoré musia točiť stále viac a viac, inak sa cely systém zosype.
     Nech idu všetci už do p… Už ma s tým všetkým seru. Ešte aj pojeba.. knihy išli o pár eur hore. Všetci sa na všetko vyhovárajú, pretože je tu vhodná doba na nabalenie sa a zároveň fajn výhovorka.

   • Nevěřím nedostatku cuprexitu ani mědi ,to touha po maximalizaci zisku tenhle svět dřív nebo později zavede do záhuby …
    (Dva roky dekadence s pandemií a nic není , všechno je skoupené – to znělo jako plán )

 3. Si myslím že zgrblík vyskakuje a dělá na čínu nátlak sankce atd. Čína se naštvala a přibrzdila dodávky všeho a proto lezou ceny nahoru, zgrblík se nepřizná že je to kvůli němu. Dal bych tomu tak 50% šanci že to tak je.

  • jj, já tak stihl předělat střechu a vyměnit okna … po měsíci ceny o 30% nahoru jen za materiál … teď chtěla okna segra na chalupu, že když jsem to měl tak (relativně) levně 😀 … bohužel …