Další program nebezpečný pro SSD: Spotify zapíše za pár dní desítky i stovky GB

3

Když jsme nedávno psali o tom, že do životnosti našich SSD zatínají pořádné zuby nevinně vypadající webové prohlížeče Chrome a Firefox (kdo by řekl, že mohou denně zapsat desítky gigabajtů, když něco „prohlížejí“), ozval se kolega Petr Urban, že docela podobně se u něj chová i Spotify. Zdá se, že nešlo o žádnou anomálii, Spotify tímto problémem skutečně globálně trpí. Aplikace streamující hudbu z internetu těch zbytečných přepisů buněk SSD s omezenou životností bohužel zdá se dokáže udělat opravdu hodně.

Podle webu Ars Technica trpí aplikace Spotify pro PC tímto problémem alespoň pět měsíců, stížnosti uživatelů jsou očividně poměrně časté a objevují se už od června. Bavíme se přitom o velkých a těžko vysvětlitelných objemech. Zdá se, že někteří uživatelé hlásí desítky i stovky gigabajtů zapsané v krátkém čase, takže za delší období se už bavíme o terabajtech. Ars Technica uvádí, že tři z jeho redaktorů, kteří u sebe zápisy sledovali, zaznamenali 5–10 GB za hodinu. Ponecháním Spotify v provozu po dobu delší než jeden den se jim údajně podařilo zaznamenat zápis až 700 GB. Tím už končí legrace, jelikož na levném SSD můžete mít záruku třeba jen na 30 TB.

Spotify umí za hodinu zapsat na disk několik gigabajtů, i když jen běží na pozadí a nepřehrává hudbu
Spotify umí za hodinu zapsat na disk několik gigabajtů, i když jen běží na pozadí a nepřehrává hudbu

 

Na vině Chrome? Podobných ničitelů by mohlo být víc

Zdá se, že tento problém postihuje jak klienta Spotify pro Windows, tak pro Linux i MacOS. Aplikace zřejmě k tomuto sjíždění disku nemusí ani aktivně přehrávat hudbu. Stačí, aby „seděla na liště“ a nedělala nic. Zápisy se zdá se generují přístupy do databáze, kterou služba na vašem disku má. Ta zřejmě používá komponenty Google Chrome, takže na vině jsou možná ony. Podle některých informací, které jsem slyšel, se údajně problém se sjížděním SSD vynořil taky s klientem League of Legends, také postaveným knihovnami Chrome (libcef.dll). Je možné, že problém se tedy objevuje s více takovými programy.

Dobrá zpráva je, že Spotify by údajně už chybu mělo mít opravenou ve verzi 1.0.42. Nicméně tato verze ještě není v oběhu, takže v praxi si na opravu ještě počkáte – snad už ně dlouho – a nevíme tím pádem jistě, zda třeba objem zápisu jen částečně nezmírní. Až ale přijde, určitě aktualizujte. Excesivní zápisy nejsou problém jenom pro uživatele SSD. Pokud používáte plotnový disk, zase vám kvůli stálému vytížení úložiště zpomalí systém.

 

 

Prohlášení, které firma vydala, dopad trošku bagatelizuje („Zaznamenali jsme nějaké otázky naší Komunity o množství dat zapsaných klientem Spotify na desktopu. Vyhodnotili jsme je a potenciální důvody k obavám byly vypořádány ve verzi 1.0.42, která je na cestě ke všem uživatelům.“). Vzhledem k skutečně vysokým číslům zápisu udávaným webem Ars Technica ale doba nějakých pěti měsíců, kterou vyřešení zabralo, není zrovna krátká. Na druhou stranu – čert ví, kdy bude problém se zápisy ošetřen u Chrome a Firefoxu.

Disk SecureDrives Autothysis se schopností fyzické autodestrukce

Zdroje: Extremetech, Ars Technica

Další program nebezpečný pro SSD: Spotify zapíše za pár dní desítky i stovky GB

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

    • Já mám doma jedno SSD a za dva roky používání mám 2,1TB, je to zpoloviny obsazena 250GB. V práci mám druhé SSD a za rok používání mám 0,65TB a je to z třetiny zaplněná 128GB.
      Spotify nepoužívám Chrome ano. 16GB/den jak píšeš je sakra dost v porovnání se mnou.