
Trh se serverovými procesory je velmi lukrativní, jelikož se v něm CPU založená na stejném křemíku prodávají za podstatně vyšší cenu, než mají na trhu osobních počítačů. Tato branže v souladu s tím Intelu v posledních letech získávala stále více peněz. Ale zdá se, že je tento jeho byznys v čím dál větším ohrožení. Minulý týden Intelu v tomto ohledu přibyly na čele (obrazně řečeno) hned dvě vrásky. První za serverovou verzi procesorů Ryzen od AMD zvanou Naples. Důvod druhé vrásky by ale Intelu možná mohl ublížit ještě víc.
AMD teď může Intelu sníst něco z tržeb serverových CPU Xeon, nicméně jde stále o konkurenci na platformě x86. Úspěch Naples by patrně zase posílil pozici této instrukční sady, na které je Intel strategicky závislý. Minulý týden ale dostaly slibnou vzpruhu také snahy konkurenčních firem vytlačit Intel i s jeho instrukční sadou a prosadit místo něj architekturu ARM. Čipy s touto instrukční sadou se již pokoušejí o průlom do serverů s nepříliš velkým úspěchem delší dobu, ovšem nyní se zdá, že se jejich cíl možná přece jen přiblížil.
Microsoft opět zrazuje alianci Wintel
Jejich výrobci totiž na svou stranu získali Microsoft. Ten nyní vyjádřil serverovým ARMům podporu a hodlá je sám podporovat v rámci iniciativy Open Compute. Ta usiluje o vytvoření nových otevřených standardů univerzálního hardwaru pro datacentra, od formátu racků po samotné servery a jejich komponenty. Microsoft v jejím rámci navrhnul servery označené jako „Project Olympus“. A na těch je nejzajímavější, že oficiálně počítají s procesory ARM různých firem a Microsoft se přímo hlásí k tomu, že je také sám chce používat.
Microsoft pro servery Olympus počítá jednak s procesory ThunderX firmy Cavium (do nichž by se mimochodem teď měla zapojit technologie jader Vulcan dříve vyvíjených Broadcomem). Druhým partnerem je pak Qualcomm a jeho nedávno oznámené čipy Centriq 2400. Ty mají mít stejně jako ThunderX až 48 jader a jsou dokonce již vyráběné na 10nm procesu. V obou případech jde o CPU, která asi budou zaostávat za Xeony co do výkonu individuálního jádra, ale budou deficit dohánět celkovou propustností danou velkým počtem jader.

Microsoft s ARMy patrně myslí vážně. Oznámil totiž, že chce tyto procesory sám využívat ve své infrastruktuře a v cloudu Azure. Údajně jsou totiž jejich vlastnosti ideální pro úlohy jako je vyhledávání, indexování, databáze, úložiště, big data nebo strojové učení (pro to se mimochodem v Open Compute pročítá také s Nvidií, která zase přišla s návrhem serveru HGX-1 pro GPGPU výpočty s moduly Tesla). Čipy ARM tedy zřejmě nasadí na konkrétní úlohy, kde mu kombinace výkonu, architektury, spotřeby a schopností těchto čipů bude vycházet výhodně.
Windows na procesorech Cavium a Qualcomm
Hlavní políček do tváře Intelu ale je, že Microsoft tyto procesory „posvětil“ softwarově. Poskytne jim totiž port operačního systému Windows Server. Tím symbolicky trošku láme hůl nad paktem „Wintel“, podobně jako jej už začal demontovat v mobilní oblasti. Port serverových Windows na ARM (respektive 64bitovou architekturu ARMv8) je už údajně nějakou dobu interně testován. Má tak být poměrně dobře připravený a Microsoft jej nyní demonstroval přímo na čipech Qualcomm a Cavium (ThunderX2). Zatím nebylo sděleno nic o tom, kdy by tento software mohl být dostupný veřejně, Microsoft ho ale chce minimálně nasadit v rámci infrastruktury, kterou provozuje sám. V delším horizontu ale asi v nějaké formě přijde a otevře tak možnost přechodu na ARM řadě menších provozovatelů serverů.

Ačkoliv čipy ARM jsou podle Microsoftu atraktivní pro řadu použití, zatím se asi Intel nemusí bát toho, že by jej sesadily z trůnu na celé čáře. Coby hlavní řešení pro univerzální servery zatím stále zůstávají výkonné procesory x86 a také server Olympus coby otevřená plaftorma bude s těmito CPU jako s možností počítat. Stejně tak v nich má být místo i pro serverová AMD Naples. Role ARMu v nich tak není nějak dominantní, ale i tak jde pro ně o důležité vítězství a přežitost více se prosadit.
Pro microsoft je to roumná volba. Prodává licence za jádro a u ARM je vyšší pravděbodobnost, že procesor bude mít víc než 8 jader než u intelu.
Inu, co mu brání licenci za ARM jádro dát například 3x levněji?
V Azure se neplati licence.
„Minulý týden Intelu v tomto ohledu přibyly na čele (obrazně řečeno) hned dvě vrásky.“
Jestli je nutné cílové skupině čtenářů vysvětlovat, že nemají brát toto přirovnání doslova, navíc použité v souvislosti s firmou, pak začínám chápat obsah diskuzí.
Myslel bych si, že hlavní důvod využívání Windows je kompatibilita aplikací. Jestliže vyrukují s edicí Windows Serveru pro ARM, nějak nechápu, proč by to někdo používal. Ti co touží po kompatibilitě to nebudou, a ti ostatní používají Linux.
Ehmmm… s tím linuxem, to je rozšířená pověra. Respektive to má omezenou platnost – na internetové servery, kterých je na linuxu cca 70%. Ve firmách, především těch velkých, se jede tvrdě na Windows – a mám takové podezření, že je tam serverů poněkud více, než těch webových. Výjimkou jsou víceméně jen hodně velké databáze (dosud přežívající unix, postupně nahrazovaný levnějšími Windows) a velké firewally (často linux). Dnes se hodně virtualizuje – to máte výkonný stroj, na kterém jede hypervisor od WMware, řízený osekaným RedHatem jako správní konzolí, a na tom desítky Windows serverů. A ve velkých firmách je obvyklá i druhá možnost – Windows server v edici Datacenter a na jeho Hyper-V posazené další Windows servery, jejichž licence jsou v tom případě už v ceně.
A jak to souvisí s tím, co jsem psal?
Že se ve firmách jeden na Windows nijak nezpochybňuju, jen zpochybňuju, že ten, kdo jede na Windows pod x86 bude chtít jet na Windows pod ARM. Lpění na Windows serveru má většinou nějaký důvod a tím důvodem bývají většinou aplikace.
Tady jde hlavne o Azure cloud. Jejich host OS je postaveny na Windows. MS tak do cloudu muze nyni zapojit ARM nody. Zakaznik si pak muze vybrat jaky chce guest OS – v nabidce jsou treba snad vsechny mozne Linux distra, navic s plnou podporou. Vubec neni nutne bezet na Windows. A proto je tohle pomerne velka vec.
microsoft samozrejme zaspal aj tu. Kolko je tomu co vydali home server, ci ako sa to volalo? Napad vyborny a vcas, prevedenie ako je zvykom u MS uplne na pi… proste vsetko zle. A potom prisli synology s arm procesormi, neskor atomami ale s linuxovym DSM. Microsoft aj ked neskoro, ale chce/musi naskocit na tento vlak..
heh, takze 2007-2011. Nikto to nechcel, naopak synology je dnes v NAS lider trhu. Prvy nas vydali ako neznama firma v roku 2004, naproti tomu MS bol svetovy TOP lider 🙂 Fakt ti MS manageri su mechom udrety.
Ovšem zrovna v tomto případě bylo celkem klíčové dodávat komplet HW + SW jako jeden produkt, tím že MS dodával jenom SW tak šel v tomto segmentu z kola ven
Na celem oznameni je zajimava vec: obe SoC: ThunderX2 a Centriq 2400 uz nejak bezi a jsou k dispozici pro velke zakazniky (M$). Ted jen jeste chvili pockat az se objevi pro normalni smrtelniky. V tomto kontextu je take zajimave uvedeni X-Gene 3 — o tom predpokladam bude taky nekdy zminka. Ano, Intel bude v problemech, uvidime v jak velkych.
a jaké jsou ty předešlé rány, když tohle je další?
Hned v prvním odstavci – AMD po 10 letech dokázalo vydat konkurenceschopný procesor.
to snad není rána 😀 proč ta dramatizace?
Asi zakoupili bulvarizátor článků z živě.cz.