Další server s procesory ARM táhne do boje proti x86. S Armádou od Marvellu

0

Začíná to vypadat, že nástup procesorů ARM do serverů je už hotovou věcí. Vyzyvatel tradiční architektury x86 láká na nízkou spotřebu a strojů používajících tato alternativní CPU stále přibývá. Jedním z nich je blade server Baserock Slab. Zajímavé je, že jej původně pro vlastní potřebu navrhla firma Codethink, která se jinak zabývá vývojem Linuxu pro embedded zařízení. Díky tomu jde o poměrně jednoduché dílko lehce stavebnicového charakteru. Nakonec ale asi výsledek dopadl nad očekávání dobře, takže se vzniklý mikroserver dostal na volný trh pod názvem Baserock Slab.

Baserock Slab je server typu blade o výšce 1U. Je však ještě kompaktnější než běžné „žiletky“, neboť zabírá pouze polovinu dostupného prostoru. Do jedné pozice tak lze nainstalovat hned dvě tyto mašinky (z obou stran; uprostřed zůstane nějaké místo, aby mohly obě strany racku dýchat). Každý z polobladů přitom skrývá osm serverových uzlů s čtyřjádrovými procesory Marvell Armada XP 78460. Takt procesoru kompatibilního s instrukční sadou ARMv7 je 1,33 GHz. Mimochodem, právě tyto čipy použila ve svém experimentálním mikroserveru Copper společnost Dell.

Na základní desce bladu jsou tyto čipy osazeny prostřednictvím modulů, obsahujících navíc 2 GB paměti DDR3 s ECC (konkrétně jde o modul CSB1726 vyráběný společností Cogent). Tato stavebnicová struktura by teoreticky v budoucnu mohla dovolit poměrně snadný upgrade. Ke každému modulu přísluší SSD úložiště typu mSATA (konkrétně OCZ Nocti s kapacitou 30–120 GB) a další volný SATA port, takže ze navíc připojit pevné disky. Již na modulech je také integrováno 512 MB paměti flash, ze které lze bootovat. Moduly komunikují pomocí zdvojeného 2,5Gb Ethernetu (deska má 24portový přepínač) a dvojicí těchto portů pak blade komunikuje i s širým světem okolo.

Blade server Baserock Slab firmy Codethink Blade server Baserock Slab firmy Codethink

Kromě osmi čtyřjádrových procesorů je na desce ještě devátý modul s jednodušším jednojádrovým čipem (Marvell Armada 300 na 1,6 GHz), který slouží k správě celého serveru. Mimochodem, zdroj bladu je dimenzován na vcelku nízkých 260 W. Vedle vlastní linuxové distribuce Baserock je podporován i Debian a výhledově má přibýt Fedora a Ubuntu. Časem by také měla být dostupná poněkud silnější verze s CPU taktovanými na 1,6 GHz a dvojnásobným množstvím paměti (tedy 4 GB; Armada XP zvládá 40bitové adresování, takže čistě teoreticky by to šlo i výš).

Do klasického racku lze naskládat až 76 Baserock Slabů (celkem tedy 608 čtyřjádrových CPU Armada). I vzhledem k nepříliš masové výrobě to ale nebude zrovna levná záležitost, jak by možná mnozí čekali. Jediný plně obsazený blade Baserock Slab totiž stojí 10 000 USD, což není mále bez ohledu na to, že v ceně je i softwarová výbava. Dle tvrzení firmy Codethink prý blady nevyžadují speciální chlazení (na každém z CPU je však uvnitř aktivní chladič).

 

Stavebnicová struktura serveru Baserock Slab je pozoruhodná svou jednoduchostí. Díky tomu, že procesory s architekturou ARM jsou tradičně koncipovány jako SoC, nepotřebují ke svému chodu mnoho dalších komponent. Díky tomu není těžké vytvářet relativně jednoduché blade servery s velikým množstvím jader. Všimněme si, že Codethink je sice softwarová firma, přesto si ale sama dokázala navrhnout fungující ARMový server. Hardware tohoto typu tedy asi co nevidět začnou nabízet mnohé další firmy a konkurence by mohla značně zamávat s cenami. Osobně jsem byl co se týče úspěchu ARMu v serverech skeptický. Pokud se ale tento druh jednoduchého hardwaru začne vyrábět v masovém měřítku, možná se velké servery ze staré školy dostanou do problémů.

Ironií osudu je, že Marvell původně divizi vyvíjející procesory ARM koupil právě od společnosti Intel. Nyní se tyto procesory možná začnou polovodičovému gigantu mstít…

Zdroje: Codethink, Cogent Computer Systems, The Register

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto