Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060

7

Před nedávnem jsme tu upozorňovali na zajímavou externí grafiku založenou na mobilních Radeonech – a díky tomu celkem kompaktní a mobilní. Vypadá to, že něco podobného teď bude dostupné také pro ty, kdo preferují karty GeForce od Nvidie. Na trh by se totiž měla dostat také celkem skladná GeForce GTX 1060, a to z docela zajímavou konstrukcí.

Produkt nazvaný SNPR External Graphics Enclosure With GeForce GTX 1060 6GB má na svědomí firma Galax, která ho bude prodávat také pod značkou KFA2, již používá na západních trzích. Tato krabička má zvenčí podobný charakter jako eGFX Breakaway Puck z minula, pravda s poněkud většími rozměry (15,65 cm × 16,5 cm × 7,5 cm), a také se připojuje na rozhraní Thunderbolt 3 konektorem USB typu C (pro slušný výkon ale potřebujete aktivní kabel Thunderbolt 3, schopný běhu na 40 Gb/s). Čím je ale tato karta pozoruhodná, jsou vnitřnosti.

Uvnitř totiž není mobilní, ale desktopová verze GeForce GTX 1060. V boxu je celá desktopová grafika s regulérním PCB a chladičem, osazená do slotu PCI Express ×16 na pomocné desce. Karta to není zcela standardní, Galax vyvinula její PCB speciálně pro použití v této externí grafice a také chladič není úplně standardní. Nemá ani vlastní záslepku, tu zaskakuje přímo plášť zařízení (vyvedeno ven je jím po jednom DVI, HDMI a DisplayPortu). Nicméně pořád jde o plnohodnotnou desktopovou kartu, která by zřejmě měla normálně fungovat, pokud byste ji vymontovali a osadili do PC.

dsc_6044Parametry jde o mírně přetaktovanou GTX 1060. Základní takt GPU je 1531 MHz a boost 1746 MHz, zatímco referenční frekvence jsou 1504/1709 MHz. Protože se jedná o model s 6GB pamětí (ta je na obvyklém taktu 8,0 GHz) má GPU plný počet 1280 stream procesorů.

dsc_5642Galax ukazuje fotografie karty, na nichž je vidět standardní napájení šestipinem a také chladič – tomu pomáhají s rozvodem tepla tři heatpipe a ochlazuje ho dvojice axiálních ventilátorů, zřejmě 70mm. PCB má totiž délku jen 14,5 cm (výška je 11 cm), čehož je dosaženo lehce atypickým uspořádáním komponent – paměti jsou vpravo od GPU a pod ním, napájecí kaskáda vlevo, další součástky nad GPU. Výhoda použití takovéto karty je, že je vyměnitelná. Běžně sice asi žádnou jinou kartu s touto délkou (a otvory potřebnými pro montáž) neseženete, ale Galax by snad v budoucnu mohla vyrábět podobné provedení i s dalšími generacemi GPU, takže je možné, že se pro tento externí box bude dát koupit upgrade.

Jak již bylo zmíněno, ke grafice SNPR (a tak dále) je možné připojit tři monitory a měla by plně odpovídat standardu externích GPU pro Thunderbolt 3, fungovat by měla s Windows a macOS 10.13. Napájení je samozřejmě samostatným zdrojem, přičemž dodávaný má výkon 230 W. Váha samotné grafiky je 1,38 kg, v čemž zdroj patrně není započítán. Přes kabel Thunderbolt 3 je jinak možné nabíjet připojený notebook, ale maximálně jen do příkonu 15 W. To je slabina, protože takto střídmé napájení asi většině přístrojů s 15W procesorem nebude stačit na pokrytí plné zátěže při hraní a budou se vybíjet, nepřípojíte-li k nim jejich vlastní adaptér.

Podle webu ComputerBase se má v Evropě tato grafika prodávat se značkou KFA2 a to už od příštího měsíce (prosince). Cena má být 499 euro, což vychází na asi 12 700 Kč.

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

 1. Z mého pohledu opět stejná chyba – absence USB na připojení alespoň myši a klávesnice. Takže člověk bude muset buďto připojovat k notebooku, nebo bude muset přikupovat nějaký USB HUB. To už si připlatit nějaké 3tisíce za GIGABYTE GeForce AORUS GTX 1070 Gaming Box, i když ta GTX 1070 je už dost bržděná propustností Thunderbolt 3 a jde o poměrně velkou nepěknou bednu, co se asi nedá každou chvíli přenášet.

  • Ty USB to rozhodně chce u velkého boxu, který zůstává doma a slouží vlastně jako dokovací stanice (tam je ideální i Ethernet a zvuk).
   Ale u tohohle je to možná odpustitelné, jestli se s tím počítá hlavně na cesty a na přenášení. Protože když to vybaluju z batohu, tak jsem to stejně měl rozložené, a teda není tak důležité, jestli budu myš zapojovat do boxíku nebo do notesu. Při takovém mixovaném použití (představuju si, že mi to leží třeba na koleji, ale jednou za týden-dva si to i beru domů), už by se asi USB hodilo. Ani ta předchozí krabička ho ale neměla.

   • Nevím no mě osobně by se taková krabička právě líbila, aby fungovala jako plnohodnotná dokovací stanice – notebook se jedním kabelem připojí a hned vše včetně všech periférií funguje a zároveň se notebook nabíjí na příští den.. Tady není uplně dokonalý ani ten GIGABYTE vzhledem k absenci audia.
    Za předpokladu nějaké mobility, třeba s ohledem na dvě bydliště by to znamenalo mít dva monitory, dvě klávesnice…
    Ono další problém je, že Thunderbolt 3 mají v současné době ve většině případů buď herní notebooky, které externí grafiku nepotřebují, nebo ultrabooky s procesory řady “U”, které zase tyto výkonné grafiky nedokážou nakrmit.
    Jsem právě o něčem takovém uvažoval vzhledem k dosluhujícímu PC i notebooku a střídavém pobytu na dvou místech, ale vhodnou kombinaci notebooku a nějaké takové krabičky sem nenašel. Takže to vidím na nějaké herní PC a k tomu chromebook.

 2. Opravte mě pokud se mýlím. U tohoto typu externích grafických karet jsem si myslel že především fungují jako doplněk k neherním notebookům či slabým PC. Proto podle mě ta absence USB pro periferie.

 3. No nevím, v Brně teď nedávno na výstavišti měli nějakou externí grafiku v krabici jako kráva a ten puštěný Unreal Tournament jim na tom běhal stejně totálně na hovno, ovládání lagovalo jako prase, jestli to bylo alespoň 30 FPS, no hnus. Drahý jak sviňa a úplně k hovnu. No alespoň si to tam člověk mohl zkusit a nevyhodil za to ty prachy, totální blbost.