Další superrychlý monitor s FreeSync: AOC Agon AG352QCX běží na 200 Hz

12

Včera jsme tu psali o 240Hz herním monitoru BenQ Zowie XL2540 s FreeSync, který jako první přinesl výrazně vyšší obnovovací frekvenci než 144 Hz, což doposud nabízely jen monitory s G-Sync. Prakticky naráz přichází zpráva i o dalším podobném počinu, tentokrát od firmy AOC, ale s jiným typem panelu a poměrem stran. Zdá se, že v oblasti vysokofrekvenčních LCD se rozproudila ta tolikrát omílaná pozitivní síla konkurence.

Monitor AOC Agon AG352QCX je z roku širokoúhlých (míněno více širokoúhlých, než teď už tradiční formát 16:9) monitorů s poměrem 21:9. Zároveň má také prohnutou obrazovku, a to docela výrazně: poloměr zakřivení je u něj jen 2 metry. Jde o panel typu A-MVA s úhlopříčkou 35 palců (89 cm), ovšem také s poměrně nízkým rozlišením 2560 × 1080 bodů, jak už je u těchto velmi rychlých LCD obvyklé. Maximální rychlost obnovování je 200 Hz (snímků za sekundu), takže i přes nižší rozlišení bude pro krmení této obrazovky třeba docela hodně výkonu.

AOC Agon AG352QCX
AOC Agon AG352QCX

Podle specifikací je rozsah, v které FreeSync funguje, 30–200 Hz. To zřejmě platí pro DisplayPort, u ostatních vstupů není zatím moc jasno. Agon AG352QCX má ještě HDMI 2.0 s podporou MHL, dual-link DVI a D-sub, na kterých ale asi bude frekvence omezená. Pokud jde o další parametry, výrobce uvádí papírovou odezvu 4 ms, kontrast 2000:1 (tedy nižší, než u některých jiných VA panelů) a jas podsvícení až 300 cd/m², přičemž má být regulováno bez blikání. AOC také nabízí dnes už skoro standardní režimy omezující modré světlo, nebo funkci „Low Input Lag“ pro hraní, která deaktivuje různý postprocessing, aby byla prodleva mezi vstupem a obrazem co nejkratší.

Monitor má typicky herně laděný stojan, který je ještě relativně subtilní, ale nabízí možnost nastavení výšky v rozsahu 12 cm a případně montáže do držáku VESA. Podle marektingových snímků to také vypadá, že by mohlo být použito vícebarevné iluminování. Integrované jsou reproduktory s výkonem 2 × 5 W a také rozbočovač USB 3.0 s možností rychlého nabíjení. Podobně jako na monitorech Agon AG241QG/AG241QX z minulého týdne je také na boku výklopný věšáček určený pro odložení sluchátek.

 

 

Prodávat by se tento monitor měl začít příští měsíc. Doporučená cena je podle oficiálních informací od českého zastoupení 21 990 Kč (nebo 799 eur u sousedů). Reálné ceny bývají někdy u AOCu nižší než ty doporučené a v praxi by tak možná i mohl být levnější, nevím ale, zda lze toto čekat i u luxusnější řady Agon.

Zdroj: AOC

Další superrychlý monitor s FreeSync: AOC Agon AG352QCX běží na 200 Hz

Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

12 KOMENTÁŘE

  • JJ. U takého monitoru by som aj ja chcel vyššie rozlíšenie. Očakával by som 3440×1440. Ale to už by nebola možná taká vysoká frekvencia. Musíme si ešte počkať na ďalšie navýšenie priepustnosti dát. Snáď ďalšie verzie DP či HDMI budú podporovať aspoň 4K na 120Hz. Alebo takýto monitor s 3440×1440 a s aspoň 144Hz. Sa mi páči kam sa monitori za posledné obdobie posunuli. Dlhodobo sa prešlapovalo na mieste a o takýchto kúskoch sme si mohli nechať snívať. Alebo zaplatiť oveľa vyššie sumy.

   • DisplayPort verze 1.3 podporující 4K UHD na 120Hz již je vydána dva roky, rozlišení 3840×1600 by zvládla při 180Hz, takovýto monitor by mi vyhovoval.
    Ano posunuly se monitory, je už 4K a super vysoké obnovovací frekvence u nízkých rozlišení, ale už by to chtělo implementovat DisplayPort 1.3, či lépe 1.4 podporující i HDR.
    Nové dostatečně výkonné grafiky tu budou za dva měsíce, tak snad i ty monitory, letos to u monitorů z mého pohledu byla bída (vlastně u grafik též kvůli chybějící konkurenci v high-endu). Pascal a Polaris podporuje DP 1.3/1.4, ale takové monitory nikde.
    Říkám si, zda vůbec příští rok kupovat monitor, když bylo ohlášeno, že výroba OLED se rozjede v roce 2018 a OLED je jinde, černá je černá a odezva okamžitá (1000x lepší) a ty pozorovací úhly.

    • Myslel som si, že ani aktuálne DP 1.4 nepodporuje vysokú frekvenciu u 4K, pretože také monitory proste nevídame v ponuke. V tom prípade to beriem tak, že aktuálna technológia displejov ešte musí ísť dopredu alebo je to ešte výrobne príliš drahé. Čo sa týka OLED monitorov, tak na tie sa určite oplatí počkať. Na začiatku budú ale asi aj tak pekne drahé.

      • V době VR headsetů tohle zní jako naprostá nepraktická hovadina. Jinak na youtube je všechno, to ještě neznaméná, že to používá víc než 0,0001% uživatelů.

      • Jo, jo mi to taky chápeme, že na ty trubko je jediná svatá pravda ( ovšem jen tehdy když se vám to hodí, že pane Belka ? ).
       Jinak více vašich příspěvků u všeho ( protože rozumíte všemu ) ať se mi ostatní bavíme.
       Takovou uhlopříčku + tohle rozlišení koupí opravdu jen omezené % uživatelů a vy ( vlastně vy máte NV ) tak beru zpět.

      • Máš vůbec představu kolik takových uživatelů může být ? Kolik se prodalo 27″ monitorů 1920/1080 ? Jsi mladý a zrak máš nejspíš OK ale co ti starší , ti jimž příroda nenadělila sokolí zrak nebo ti co si ho stihli už zničit čučením do nekvalitního monitoru ?
       A nemysli si , že ti starší si rádi nezahrají nějaké nové pecky a neláká je širokoúhlý zahnutý monitor . Ba naopak si myslím , že tahle kategorie je movitější a už nedá na nějaké nesmyslné IN a TRENDY ale už více hledí na to co jim vyhovuje .
       Také bude výhodou , že comp nebude muset být úplný TOP .
       Jen to bude chtít před koupí vidět na vlastní oči v nějakém kšeftě protože si to rozlišení na tomto monitoru nedokážu ani představit . Pouze mohu předpokládat , že to bude něco jako 1920/1080 na 27″ .