Další vadné grafické karty

0

Server TG Daily píše, že Diamond Multimedia mohl mezi lednem/januárem a červencem/júlem dodat na trh 15 až 20 tisíc vadných Radeonů série HD 3800. Radeony HD 3850 prý mají problémy s připájením některých součástek, některé HD 3870 jsou prý osazeny odporem s nesprávnou hodnotou (vinou toho může grafická karta odmítat nabootovat a počítač může být nestabilní).

Na problémy upozornil Alienware, který od Diamondu nakupoval karty pro své herní sestavy. Zatímco běžně bývá podíl reklamovaných kusů kolem jednoho procenta, Alienware zaznamenal poruchovost u Radeonu HD 3870 X2 přes 10 %, u Radeonu HD 3870 přes 2 % a u Radeonu HD 3850 necelých 8 %. Důvodem reklamací byly artefakty ve hrách a časté kolapsy systému.

Alienware má takové štěstí, že už v minulosti dostal od Diamondu várku grafických karet, která byla celá vadná. Proto nyní zareagoval poměrně prudce a Diamondu vrátil všechny karty od Diamondu, které mu ještě ležely na skladech, což by mělo být odhadem přes 2600 kusů, a s dodavatelem grafických karet ukončil obchodní styky.

Smutné na celé kauze je, že problémy s kartami možná nezavinil Diamond. Ten totiž nemá vlastní továrny a hardware pro něj smluvně vyrábí Info-Tek Corporation, která také nabízí vlastní karty pod značkou GeCube. Je pravděpodobné, že například zmíněné špatně připájené součástky vznikly chybou u ITC, údajně i záměna rezistoru může být v pravomocích smluvního výrobce. Ještě smutnější ale je, že společnost Diamond neposlala karty odlišné od referenčního návrhu k otestování u AMD, které by odhalilo případné nedostatky, ani zřejmě karty sama nezkontrolovala před odesláním zákazníkům.

Generální ředitel Diamondu Bruce Zaman prohlásil, že problém se projevuje při použití určitých zdrojů. Naznačil, že zdroje v sestavách Alienware byly nedostatečně výkonné a že namísto 750 W na štítku dokáží dodat pouze 500 až 600 wattů energie. Anonymní zdroj serveru TG Daily potvrzuje, že problémy se projevují se slabými zdroji, ale nejsou omezeny jen na ty, které používá Alienware. Oficiální vyjádření ale říká, že problém je izolovaný pouze na zdroje, které používá jeden ze zákazníků do svých sestav, a chyba prý byla nalezena a odstraněna.

V rukou zákazníků a v obchodech je ještě několik tisíc potenciálně vadných karet. Kdyby je ovšem Diamond měl hromadně vyměnit, asi by to finančně neustál. Navíc je pravděpodobné, že u většiny kusů se vada nikdy neprojeví, a tak Diamond jednoduše slíbil, že vymění všechny ty, které opravdu budou vadné.

Zdroj: TG Daily

Ohodnoťte tento článek!