Daň z Netflixu. Dánsko zavede poplatek ze streamovacích služeb

28
netflix intro 1600
Netflix
-
Zdroj: Netflix

Dánsko plánuje zavést speciální daň pro streamovací služby, která má sloužit na podporu domácí kinematografie a televizní produkce. Takzvaná „daň z Netflixu“ zasáhne i služby Disney+ či HBO Max, které mají platit 5 % ze svého obratu.

Jde o součást plánu dánské vlády na přerozdělení podpory médií směrem k těm malým a regionálním. Velké streamovací platformy budou také muset poskytnout náhled na své algoritmy pro doporučování obsahu.

„Dánsko se musí ujmout vedení při zajišťování větší demokratické kontroly nad technologickými giganty, kteří v krátké době získali obrovský vliv na naše životy, naši společnost a naši komunitu. Těším se na nadcházející jednání, při nichž musíme společně zajistit budoucnost naší demokratické infrastruktury“, řekla Ane Halsboe-Jørgensen, dánská ministryně kultury (za Sociální demokraty).

V Dánsku podle údajů webu statista.com vede mezi streamovací službami právě Netflix, HBO je až čtvrté. Druhý je ovšem TV2 Play, což je placená streamovaná služba dánské státní televize TV2. Stojí v přepočtu od 160 Kč na měsíc výše. Zda by se daň týkala i této domácí služby zpráva nezmiňuje.

Streamovací služby v Dánsku zdroj Statista.com
Streamovací služby v Dánsku (zdroj Statista.com)

Dánsko není první ani samotné. V Polsku třeba platí streamovací služby 1,5 % a v Německu mezi 1,8 a 2,5 % podle tržeb. Ve Francii by rádi, aby Netflix investoval čtvrtinu svých výdělků do místní kinematografie. Určitou míru poplatku má řada zemí.

Po Netflixu již dříve chtěli speciální poplatky také někteří poskytovatelé internetu kvůli vysokému provozu v síti. Je pravděpodobné, že se tyto daně přenesou do konečných cen pro uživatele.

zdroj: broadbandtvnews via Televizníweb

Daň z Netflixu. Dánsko zavede poplatek ze streamovacích služeb
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75.71%) 14 hlasů

28 KOMENTÁŘE

  • Neříkám že EU je super. Ale já jí chápu jako štít před korporacemi že západu a před Čínou z východu.
   Jestli svůj úkol splní se ukáže jak to dopadne s Facebookem a nebo Litvou.
   Bez EU si s námi vytřou zadek i Rusové. Viz Ukrajina.

    • Ano, když je z čeho vybírat, tak se můžu bránit peněženkou.
     Tak jsi to myslel?
     Ale co když není z čeho vybírat?
     Krok který ubere příjmy Netflixu a peníze použije na rozvoj místní konkurence je geniální.

     • Buď mi něco vadí tak, že za to peníze nedám, nebo mi to nevadí (nebo vadí jenom trochu?) a peníze za to dám.
      „když je z čeho vybírat“ – Pořád máte možnost nevybrat si, to je taky možnost. To, že někdo nabízí službu která mi vadí (nebo mi vadí jiné aspekty služby/poskytovatele), i kdyby byla jediná na světě – pořád mám možnost si tu službu NEvybrat, nezaplatit za ni, pokud mě do ní přece nikdo nenutí. (To by pak ale byla zase jiná diskuze).

      Mě chování Netflixu vadí. Neuvidí ode mě nikdy ani korunu. Nejsem si vědom, že by mě něco někdy nutilo jejich službu využívat.

  • daň z daně tu dávno máš, je to ten rozdíl mezi hrubou a čistou výplatou a poté v obchodě ještě jednou zaplatíš daň z přidané hodnoty. Ještě nedávno jsme tu ale měli daň z daně z daně a to byla úžasná Kalouskova superhrubá mzda.
   jediné za co můžu po hodně dlouhé době poděkovat EU je, že by zrušila facebook, ale to se stejně nestane. Tak nic

 1. Jsem rád že některé státy EU se nenechají převalcovat nadnárodní společnosti.
  Zato v ČR volíme opačný postoj:
  HBO za finanční poddpory českých daňových vratek a Státního fondu na podporu a rozvoj české kinematografie uvádí novou sérii “ Bez vědomí“.

  Nejsem proruský lavičeák, ale tohle je moc.
  To nemůže být sami sebou?

  • Ve 3. a 6. pádu se píše mně, ale jinak souhlasím. Je v tom zbytečný chaos. Když už ta unie existuje a jsme v ní, měla by se ta daň sjednotit, vybrané finance by šly do nějakého společného fondu a z toho by se následně financovaly patřičné kulturní projekty v jednotlivých zemích.

   • Netrpělivé klepání na nebeskou bránu.
    Svatý Petr zakřičí: Co je??
    Zpoza brány se ozve káravý hlas: Neříká se co je, ale kdo je!
    Svatý Petr svěsí hlavu: Bože můj, zase učitelka…

    se zbytkem tvýho textu dál nesouhlasím, EU ať jde na smětiště dějin. Hitlerova čtvrtá říše ať se rozpadne. Fašisti jedni co jen diktují a odnárodňují státy. jednotný banány, jednotný daně… ale výplaty ty budou pořád západ-východ. Viz slováci co škemrají u nás o práci. Vzapamtuj se, máme se dobře jen díky tomu že Rusnok nedokáže udržet Euro na 27Kč/1euro ale už je to na 24. Když ještě chvilku vydržíme budeme jako švýcači, budeme mít 1:1. Ano exportéři budou brečet, ale my tady konečně budeme mít prachy na všechno. EU tiskne miliardy jak na běžícím páse a díky tomu znehodnocuje svou měnu. My jsme si natiskli „jen“ bilion a jsme pak z toho venku.

 2. dopadne to takto: Netflix se tomu vysměje a minutu před vstoupením v platnost/účinnost zavede ukončení služeb pro Dánsko a blokaci IP dánských adres – samozřejmě VPN nebude blíže zkoumat – výsledek: komunistická regulace opět žalostně selže.

 3. Zajímalo by mne zda v rámci celosvětového šíření Dánské produkce(„kultury“) je úspěšnejší služby než Netflix. Která jiná evropská služba umožňuje sledovat díla vzniklá jinde v EU?