Dárek pro vás: RSS čtečka z redaktorské kuchyně

0

Co se software týče, novinkář toho k životu příliš mnoho nepotřebuje: vystačíme si s prohlížečem, editorem fotografií, víceméně volitelné (byť velmi užitečné) jsou FTP klient a RSS čtečka. Protože mi běžně dostupné čtečky tak úplně nevyhovovaly, rozhodl jsem se vyvinout si program vlastní a o něj se s vámi dnes podělím.

Když jsem navrhoval zřízení redakčního blogu na mém minulém působišti, dnes již neexistujícím serveru HwMag.cz, mou vizí bylo, abychom na blogu odhalovali zákulisí naší práce a aby čtenáři znali autory jako skutečné lidi a ne pouze jména u článků. Idea blogu po vzoru bit-tech.net nebo blogu redaktorů Computeru/Živě se ale nenaplnila a nenaplnila se ani o několik let později na ExtraHardware, kde blogy bereme (i já) spíše jako poloveřejný offtopic koutek.

Tento hřích se pokusím dnes alespoň částečně napravit na příběhu vzniku programu, který mi s trochou štěstí bude během následujících měsíců a let pomáhat při práci. Je to osobním nárokům přizpůsobená RSS čtečka, pro kterou jsem nevymyslel lepší jméno, než ExtraRss. Přiživování se na dobrém obchodním jménu společnosti Extra Publishing, s.r.o. neslouží k mému obohacení, neboť program nabízím všem zdarma. A taky si nedovedu představit, že by za něj někdo byl ochoten něco zaplatit.

ExtraRss vznikl jako semestrální práce pro kurz programování v C#.NET. Rozhodl jsem se spojit užitečné s užitečným a vytvořit program, který by lépe odpovídal mým požadavkům na RSS čtečku. Inspirací bylo stařičké KlipFolio 2.6, od nějž jsem převzal základní uspořádání.

KlipFolio 2.6

KlipFolio mám nastavené tak, aby zůstávalo v popředí a otevíralo zprávy ve Firefoxu, což je zřejmě jediný prohlížeč současnosti, který lze nastavit tak, aby při volání z externí aplikace otevíral okna a ne panely. ExtraRss proto umožňuje spouštět prohlížeč s parametry příkazové řádky; jak prohlížeč, tak parametry jsou nastavitelné. Zůstávání v popředí je zakódováno napevno (pro zájemce ale mohu poskytnout i zdrojový kód). Po vzoru KlipFolia se také název a část odkazovaného článku (exaktně řečeno to, co je ve feedu v tagu description) zobrazuje jako tooltip při najetí kurzoru myši nad odkaz.

Pokračování na blogu EHW.

Dárek pro vás: RSS čtečka z redaktorské kuchyně

Ohodnoťte tento článek!